پراید هاچبک مدل 1993 در آن سوی دنیا چند؟

پراید هاچبک مدل 1993 در آن سوی دنیا چند؟

پراید هاچبک مدل 1993 در آن سوی دنیا چند؟

بی تردید پراید یکی از پر سر و صداترین خودروهایی است که وارد خیابان های کشور شده؛ این خودروی اقتصادی اگر چه به عنوان محصولی از کمپانی کیا شناخته می شود، اما در واقع توسط مزدا و فورد توسعه یافته است.

نسل اول این اتومبیل کوچک که بین سال های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۳ بر روی خط تولید قرار داشت، در ژاپن با نام مزدا ۱۲۱ و در آمریکای شمالی با نام فورد فستیوا به فروش می رسید. در سال ۱۹۸۷ و تقریبا همزمان با تولید توسط مزدا و فورد، مونتاژ آن با نشان کیا در کره جنوبی نیز آغاز شد.

مزدا 121 در آلمان
مزدا ۱۲۱ در آلمان

در حالیکه در سال ۱۹۹۳ نسل اول این خودرو کنار گذاشته شد، کیا مسیر متفاوتی را در پیش گرفته و کماکان به تولید آن تا سال ۲۰۰۰ ادامه داد. در همین سال (معادل ۱۳۷۲ شمسی) با قراردادی که بین سایپا و کیا امضا شد، پراید در نهایت به ایران رسید.

kia pride 1991-2000

با توجه به بازار بسته و تنوع بسیار کم، پراید در بدو ورود به ایران با استقبال بالایی روبرو شد. در سال ۲۰۰۱ و با پایان عمر نسل اول پراید در مجموعه کیا، خط تولید این خودرو به سایپا فروخته شد. از آن تاریخ تاکنون، به لطف نوآوری های سایپا، انواع و اقسام پراید در اتاق های مختلف و با چراغ های زیبا و رنگارنگ به دست مشتریان خوشبخت ایرانی رسیده است.

Pride 151

در حال حاضر پراید با تمام نقاط ضعفی که دارد، بنا به دلایل متعدد پرفروش ترین خودروی کشور است. یکی از مواردی که درباره این خودرو همواره حرف و حدیث های فراوانی به دنبال داشته، با قیمت آن در ارتباط بوده است.

از آنجایی که به غیر از ایران، پراید در کشور دیگری تولید نمی شود، نمی توان مقایسه ای بین قیمت آن در داخل و خارج انجام داد. اما با این حال هنوز برخی از نمونه های دست دوم یا همزادهای آن یعنی مزدا ۱۲۱ و فورد فستیوا در بعضی از کشورها برای فروش گذاشته می شوند که مقایسه بهای آنها با نمونه های مشابه داخلی قطعا جالب خواهد بود.

1990_Ford_Festiva_L_Plus

در یکی از آخرین آگهی های که در سایت craigslist منتشر شده، یک دستگاه فورد فستیوای مدل ۱۹۹۳ با قیمت ۱۶۰۰ دلار در آتلانتای آمریکا به فروش گذاشته شده است. این هاچبک سه در که در اصل جد پراید محسوب می شود، در وضعیت مناسبی به سر برده و توسط مالک خوش سلیقه به خوبی نگهداری شده است.

Ford Festiva L

آنطور که مالک ادعا کرده، وی بر روی فورد فستیوا یا همان پراید مذکور تغییرات زیادی داده و لذت زیادی را با موتور ۱.۳ لیتری آن تجربه کرده است! برای این خودرو که با احتساب دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمتی برابر با  ۶.۷۲۰.۰۰۰ تومان پیدا می کند، مزایایی مثل رینگ های ب ام و، دسته دنده سیویک با فواصل تعویض کوتاه تر، دیسک های ۹ اینچی، بازوهای کنترلی جدید، واتر پمپ و تسمه تایم نو، نشان دهنده های پشت فرمان پیشرفته و رادیوی بلوتوثی برشمرده شده است.

Ford Festiva L

در مقابل منفصله بودن اجزای داخلی (به دلیل نصب کفپوش جدید)، نشت روغن اندک از موتور، ساییدگی کلاچ و نبود سیستم تهویه مطبوع معایبی هستند که که برای این خودرو ذکر شده اند.

Ford Festiva L

همانطور که مشاهده می کنید مدلی مانند پراید در آن سوی دنیا تقریبا ۲ برابر یک موبایل پرچمدار قیمت دارد! درست است که در ایران نیز پرایدهای مسن قیمتی مشابه دارند، اما کاملا بعید بنظر می رسد که وضعیت سلامتی آنها تعریفی باشد.

Ford Festiva L

نکته دیگر اینکه با توجه به سطح درآمدها، مبلغ ۱۶۰۰ دلار برای یک کارگر آمریکایی که هر هفته ۸۵۷ دلار (سالانه ۴۴,۵۶۴ دلار) دستمزد دریافت می کند، اصلا مشکل ساز نخواهد بود.

نظرات ۲۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل