آیا امکان تبادل پیغام میان پیام‌رسان‌های داخلی فراهم می‌شود؟

پیام رسان‌های داخلی اگرچه درحال پیشرفت هستند اما تعداد زیاد آنها، انتخاب یکی از آنها را برای کاربران دشوارتر می‌کند. برای حل این مشکل، یکی از پیام‌رسان‌های داخلی، پیشنهاد داده است تا تبادل پیام میان سرویس‌های داخلی ممکن شود؛ پیشنهادی که دیگر پیام‌رسان‌ها چندان علاقه‌ای به آن نشان نداده‌اند.

در حال حاضر کاربران اینترنت کشورمان در تلگرام به همدیگر دسترسی ساده‌ای دارند، چرا که بیشتر ایرانیان در این شبکه حاضر هستند اما از سوی دیگر پیام‌رسان‌های داخلی تعداد بالایی دارند که ۵ عدد از آنها مورد شورای عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات هستند.

از طرفی طبیعتاً کاربران علاقه‌ای به نصب ۵ پیام‌رسان ندارند برای ارتباط با آشنایان خود ندارند. به همین دلیل‌، «مهدی انجیدنی» مدیرعامل «گپ» خبر می‌دهد که این پیام‌رسان به دنبال ایجاد امکان تبادل پیام میان سایر اپلیکیشن های داخلی است. انجیدنی در گفتگو با دیجیاتو اشاره می‌کند که اقدامات لازم برای این تجمیع با یکی از پیام رسان‌های داخلی و یک نمونه خارجی انجام شده است و به زودی جزییات بیشتری از این موضوع منتشر خواهد شد. به گفته او، امکان تبادل پیام «از نظر فنی، شدنی است.»

جنگیدن برای جامعه‌ای مشترک

اما مدیرعامل پیام‌رسان بیسفون پلاس که یکی از قدیمی‌ترین پیام‌رسان‌های داخلی است، چندان با این موضوع موافق نیست. «میلاد موحدی» در گفتگو با دیجیاتو اشاره می‌کند که هر پیام‌رسان با یک طرح تجاری، طرح توجیهی و سابقه‌ مشخص شروع به کار می‌کند:

«بیسفون بیش از ۵ سال سابقه دارد، گپ حدود ۲ سال و پیام‌رسانی مانند ایتا به تازگی وارد بازار شده است. اینکه همه این پیام‌رسان‌ها را به هم وصل کنیم لزوماً مورد تایید همه نیست و لزوماً روشی منطقی هم نیست. ما زمانی که اپلیکیشن‌‌مان را ارائه دادیم، به گرفتن بخشی از بازار برای خودمان فکر می‌کردیم تا مخاطب پیدا کنیم، نه اینکه همه برای داشتن یک جامعه مشترک بجنگیم.»

موحدی اعتقاد دارد چه تلگرام باشد یا نباشد، یا حتی پیام‌رسان‌های داخلی دیگری باشند یا نباشند، بیسفون پلاس راه خودش را خواهد رفت و طبیعی است که بقیه پیام‌رسان‌های داخلی هم به دنبال چنین رویکردی باشند: «به عنوان رقیب به بقیه نگاه می‌کنیم و فکر می‌کنم سایرین هم چنین نگاهی داشته باشند و منافع خودشان را در نظر بگیرند.»

چالش بزرگ فنی

امکان تبادل پیام میان نرم‌افزارهای پیام‌رسان ایرانی مزیت و معایب خودش را دارد اما فارغ از نوع نگاه به این مسئله، از نظر فنی نیز چالش بسیار بزرگی محسوب می‌شود. انجیدنی می‌گوید که به راحتی این امکان فراهم می‌شود و موحدی نیز عقیده دارد که این کار از نظر فنی غیر ممکن نیست اما پیچیدگی‌های بسیاری دارد:

«باید ببینیم اینکار چقدر هزینه و زمان می‌طلبد و چه منابعی را مصرف می‌کند. ما برای ارتباط بین کلایت سرور از پروتکل‌های اختصاصی خودمان استفاده می‌کنیم. همین موضوع برای تجمیع ما با دیگران مشکل‌ساز می‌شود. در واقع هر پیام‌رسان از پروتکل خودش استفاده می‌کند. برای حل چنین مشکلاتی باید به راه‌حل‌های کامل و جامعی فکر کرد. از این روش چندان استقبالی هم نشده که دلیل عمده‌اش، هزینه‌ بالای آن بوده است اما نشدنی هم نیست.»

باید دید در آینده، گپ امکان تبادل پیام با کدام‌یک از پیام‌رسان‌های داخلی را ایجاد خواهد کرد و در نهایت آیا دیگر پیام‌رسان‌های داخلی هم به این روند تن خواهند داد یا خیر.

مطالب مرتبط

وی‌چت برای تقویت سیستم سانسور از کاربران خارجی جاسوسی می‌کند

وی چت یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های چینی است که زیر ذره بین «The Citizen Lab» قرار گرفته. محققان در جدیدترین تحقیق خود به این موضوع پی بردند که نه تنها این پیام‌رسان از کاربران چینی جاسوسی می‌کند، بلکه برای تقویت الگوریتم‌های سانسور خود گفتگوهای افراد خارجی را نیز زیرنظر می‌گیرد.بر هیچکس پوشیده نیست که وضعیت... ادامه مطلب

احتمال افزایش سقف شرکت‌کنندگان تماس تصویری گروهی در واتساپ

پیام‌رسان واتساپ در حال آزمایش قابلیتی است که اجازه برقراری تماس تصویری گروهی با حضور بیش از چهار شرکت کننده را می‌دهد. به نظر می‌رسد این تصمیم به دلیل شیوع ویروس کرونا و به منظور رقابت با پلفترم‌هایی مثل Zoom و اسکایپ گرفته شده است.همانطور که می‌دانید در حال حاضر بیشتر از 4 نفر در... ادامه مطلب

واتساپ اشتراک گذاری پیام ها را محدودتر کرد؛ فوروارد برای یک نفر

پیام‌رسان واتساپ به منظور کاهش سرعت پخش اخبار جعلی در مورد ویروس کرونا، محدودیت جدیدی در فوروارد کردن برخی پیام ها اعمال کرد.از روز سه شنبه برخی پیام های وایرال یا آنهایی که حداقل پنج بار توسط دیگران فوروارد شده اند را در آن واحد فقط برای یک نفر می توان فوروارد کرد. پیام‌رسان واتساپ... ادامه مطلب

تمام فراز و فرودهای سروش؛ پیام‌رسانی که می‌خواست جایگزین تلگرام شود

سرنوشت پیام‌رسان سروش در هاله‌ای از ابهام است. قرار بود نتیجه مزایده برای فروش مالکیت پیام‌رسان سروش در هفته جاری مشخص شود اما حالا هیچ‌کس در مجموعه سروش و صدا و سیما پاسخگوی نتیجه این مزایده نیست؛ نمی‌دانیم آیا خریداری وجود داشته یا خیر، پیشنهاد‌ها چه بوده‌اند یا حتی بالاخره «پاکات» باز شده و صدا... ادامه مطلب

انقلاب به سبک واتس‌ اپ: استفاده هم‌زمان از یک حساب در چند دستگاه فعال می‌شود

واتس اپ، پراستفاده‌ترین پیام‌رسان در جهان به ویژگی جدیدی مجهز خواهد شد که بیشتر پیام‌رسان‌های دیگر مدت‌هاست از آن بهره می‌برند. قابلیت جدید این است که کاربران سیستم عامل اندروید و iOS در آینده می‌توانند از حساب واتس اپ خود در چندین دستگاه استفاده کنند.واتس اپ که فیسبوک مالک آن است، میلیاردها کاربر در سراسر... ادامه مطلب

صداوسیما مالکیت پیام رسان سروش را به مزایده گذاشت

سازمان صداوسیما با انتشار یک فراخوان اعلام کرده که مالکیت «پیام رسان سروش» را می‌فروشد. این احتمال مطرح است که قیمت پایه مورد نظر صداوسیما، حدود ۳۸ میلیارد تومان برای پیام رسان سروش باشد. «سید جعفر خورشاد»، مدیرعامل سابق و رییس هیات مدیره کنونی پیام‌ رسان سروش در گفتگو با دیجیاتو اعلام می‌کند که مالکیت ۱۰۰... ادامه مطلب

نظرات ۲۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟