کاهش شدید واردات خودرو در فروردین ماه؛ تشدید رکود و تورم

کاهش شدید واردات خودرو در فروردین ماه؛ تشدید رکود و تورم

کاهش شدید واردات خودرو در فروردین ماه؛ تشدید رکود و تورم

گمرک به تازگی اعلام کرده است که تعداد خودروهای وارداتی به کشور در نخستین ماه سال جاری با کاهش قابل توجه ای روبرو شده است.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط این سازمان در فروردین ماه امسال در حدود هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده که تعداد آن در مقایسه با سال گذشته با یک کاهش ۷۳ درصدی مواجه شده است. با توجه به این کاهش واردات، حجم دلار خارج شده از کشور نیز در حدود ۷۷ درصد کم شده و به عدد ۲۳ میلیون و ۶۵۱ هزار دلار رسیده است.

بد نیست بدانید در طول یک سال گذشته (سال ۹۶) بیش از ۹۶ هزار دستگاه خودرو با ارزشی بیش از یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار به کشور وارد شده اند.
این کاهش واردات ادامه روند نزولی ورود خودرو به کشور در طی ۲ سال گذشته است.

تعداد و ارزش خودروهای وارداتی حتی در سال ۹۶ نیز نسبت به سال قبل خود یعنی سال ۹۵ به ترتیب ۸.۶۶ و ۸.۴۴ درصد کاهش پیدا کرده بود. بیشتر خودروهای وارداتی از امارات متحده عربی و بعد از آن از چین بوده و در واقع این دو کشور به عنوان مهم ترین بندر صادر کننده خودرو به ایران شناخته می شوند.


بر اساس گفته های مسئولین گمرک تمامی کالاهای ترخیصی گمرک و علی الخصوص تک تک خودروهای وارداتی در سال گذشته و فروردین ماه امسال مجوز ثبت سفارش خود را بدست آورده اند.

این مجوز ها کدهای هشت رقمی هستند که متقاضیان آن ها را باید از طریق دولت دیجیتال و به صورت الکتریکی از وزارت صنعت، معدن و تجارت آن ها را کسب کنند. در صورتی که مجوز ثبت سفارش ارائه نشود امکان اظهار کالا در سامانه جامع گمرکی وجود ندارد.
به این ترتیب مشخصات فنی تمام خودروهای وارداتی در زمان ثبت ‌سفارش توسط سازمان توسعه تجارت اخذ و به‌ صورت الکتریکی نگه داری و در صورت نیاز به نمایندگی ها و سازمان های مربوطه ارسال می‌شود.

با وجود این سامانه نمایندگی ‌های رسمی کمپانی های مختلف خودروسازی به ‌صورت الکتریکی از وضعیت خودروهای وارداتی موردنظر خود اطلاع پیدا کرده و از طریق استعلام از گمرک می توانند روال اداری راحت تری را برای ترخیص آن ها طی کنند.
در روال ترخیص خودروهای وارداتی علاوه بر مجوز ثبت سفارش یک سری تشریفات اداری گمرکی نیز صورت می گیرد و یک شناسه (vin) هم به آن ها تعلق می گیرد. در واقع این شناسه در هنگام خروج به خودروها ارائه شده و به نوعی یک تاییدیه مجدد برای مشخصات خودروها و مجوزهای مربوط به ثبت سفارش و مشخصات نمایندگی رسمی خودروسازان است.


به کمک این سامانه الکتریکی دیگر امکان ندارد خودرویی بدون اخذ مجوز ثبت سفارش از گمرک ترخیص شده و به دست مشتری برسد. تمامی خودروهای وارداتی به کشور باید پیش از ترخیص مجوز اخذ سفارش و تاییدیه را کسب کنند.
بر اساس گفته های مسئولین گمرک مجوز ثبت سفارش و تاییدیه ۷۰ هزار و ۷۵ دستگاه خودروی وارداتی در سال ۹۶ در بانک این سازمان به صورت سیستمی ثبت شده و کاملا شفاف و روشن در دسترس است.
با کمک سامانه الکتریکی گمرک، گواهی های ترخیص خودرو نیز به صورت الکتریکی صادر می شود. سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی گواهی های ترخیص خودرو را جهت شماره گذاری وسیله نقلیه در اختیار مراکز شماره گذاری خودرو ها قرار می دهد.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل