بانک مرکزی: نباید با قوانین دست‌وپاگیر جلوی استارتاپ‌ها را گرفت

«کسب و کارهای جدید را باید بپذیریم و به جای قانون گذاری صرف و یا تعیین قوانین سخت و دست و پاگیر، چارچوب هایی را برای فعالیت آنها تعیین کنیم.» این‌ها بخشی از صحبت‌های معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی است که در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا گفته و به‌نظر می‌رسد از نگاه ویژه و نسبتا تغییر یافته بانک‌مرکزی به استارتاپ‌ها و فین‌تک‌ها خبر می‌دهد.

«ناصر حکیمی» در ششمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا از تغییرات بزرگ و معنادار دنیا در زندگی بشر گفت و شبکه تلفن همراه را یکی از مهم‌ترین این تغییرات قلمداد کرد:

«شبکه‌های اجتماعی در جهان با گسترش شبکه تلفن همراه به مرحله تازه‌ای رسید و یک دهکده جهانی را تشکیل داد که به واسطه آن به سیاستگذاران و نهادهای حاکمیتی اجازه داده تا کسب و کارهای کوچک و متوسط را ساماندهی کنند.»

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی با بیان اینکه دنیای فعلی که با فناوری عجین شده دیگر سیاستگذاران همه کاره نیستند به لزوم جلب اعتماد مرد تاکید کرد:

«این امر که دیگر همه چی دست سیاسیون نیست ممکن است گاهی منجر به آشفتگی شود در نتیجه باید تا جای ممکن، اعتماد مردم را باید به خودمان جلب کرده و آنها را رفع کنیم. در هر صورت باید بدانیم که سیاست های گذشته پاسخگوی نیازهای امروز نیستند.»

وی یکی از راهکارهای جدید در مواجهه سیاست گذار با فناوری های نوین را رفع ابهامات عمومی عنوان کرد و از اعتقاد خود به فاصله گرفتن از روش‌های سنتی گفت:

«سیاست گذار باید تلاش کند نگرانی های مردم را برطرف کند. در کنار این مهم سیاست گذار باید تلاش کند تا از روش های قدیمی فاصله بگیرد و روش های جدید را به کار گیرد. براین اساس سیاست گذاران نباید از تغییرات واهمه داشته باشند و از آنها باید استقبال کنند. به بیان بهتر فناوری های نوین در حوزه بانکداری، تهدیدی برای سیاست گذار تلقی نمی شوند.»

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید می‌کند که نباید از زمانه عقب ماند و بازماندن از فناوری می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری داشته باشد:

«درخصوص نگرانی ها و دغدغه های موجود درباره گسترش فضای مجازی، سیاست گذار باید بداند در دنیای جدید چگونه با این تغییرات مواجه شود و نباید پیش و عقب تر از فناوری حرکت کند. بر این اساس می توان با تشکیل کارگروه های جدید به حل مسایل در حوزه فناوری های نوین کمک کرد.»

حکیمی پیش‌تر با برگزاری جلساتی به‌همراه مسئولان استارتاپ‌ها سعی در حل مشکلات بین بانک‌مرکزی و کسب‌وکارهای نوپا داشته و چندین بار تلاش کرده تا دیدگاه عموما منفی این شرکت‌ها را نسبت به بانک مرکزی تغییر دهد. صاحبین کسب‌وکارهای نوپا معمولا از سازمان‌های دولتی و قوانینی که پیش روی آنها گذاشته می‌شود شکایت دارند، با این حال در سال‌های اخیر برخی اظهار نظرهای مسئولین نشان از حمایت آنها دارد.

مطالب مرتبط

بانک مرکزی در حال لغو اقدامات خود برای مبارزه با شیوع کرونا

بانک مرکزی از اولین نهادهایی بود که تصمیم گرفت با اقداماتی، مراجعه حضوری به بانک‌ها را کاهش دهد تا شیوع ویروس کرونا نیز در جامعه کاهش پیدا کند. اما به نظر می‌رسد حالا این اقدامات یکی پس از دیگری در حال کنار گذاشته شدن هستند.پس از تمدید خودکار کارت‌های بانکی منقضی شده تا پایان اردیبهشت... ادامه مطلب

بانک مرکزی سقف کارت به کارت را به ۱۰ میلیون تومان افزایش داد

در حالی که بانک مرکزی ۱۱ اسفند ماه سقف کارت به کارت را از ۳ میلیون تومان به ۵ میلیون تومان افزایش داده بود، امروز یک بار دیگر خبر می‌دهد که این سقف به ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.«داوود محمد بیگی»، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی به ایبنا گفته است که کاربران... ادامه مطلب

بانک مرکزی از اجرای طرح ملی پرداخت با کد QR تا پایان اسفندماه خبر داد

بانک مرکزی که پیش‌تر اقداماتی برای مقابله با شیوع ویروس کرونا انجام داده بود خبر داده که در راستای تسهیل انجام تراکنش‌های کارتی و ارتقاء سطح بهداشت خدمات پرداخت، بحث کیف پول الکترونیک و پرداخت با کد QR را با جدیت بیشتری نسبت به قبل پیگیری خواهد کرد.بانک مرکزی اعلام کرده که چنین طرحی مدت‌هاست... ادامه مطلب

افزایش سطح کارت به کارت؛ چند اقدام بانک مرکزی برای کاهش مراجعه مردم به شعب

با توجه به شرایط خاص بهداشتی کشور و در راستای مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، بانک مرکزی دست به یک سری تغییرات در سیستم بانکی کشور زده تا مردم کمتر به صورت حضوری به شعب مراجعه نمایند.بانک مرکزی در بیانیه‌ای که منتشر ساخته تاکید کرده این اقدامات برای جلوگیری از حضور مردم... ادامه مطلب

بانک مرکزی خبری داد: رفع مشکلات فنی رمز دوم پویا در بانک‌ها در دستور کار است

رمز پویا که در بهمن ماه به تدریج در بانک‌ها اجرایی شده همچنان با مشکلات ریز و درشتی همراه است و برخی کاربران نتوانسته‌اند علی رغم تمهیدات دیده شده، از رمز پویای خود به درستی استفاده کنند. در همین راستا بانک مرکزی اعلام کرده که تمام تلاش خود را برای شناسایی و رفع موانع اجرایی... ادامه مطلب

بانک مرکزی زمان قطع رمز ایستای ۱۲ بانک دیگر را اعلام کرد

با انتشار اطلاعیه دوازدهم بانک مرکزی تاریخ قطعی رمز ایستا چندین بانک دیگر نیز مشخص شد و این نهاد بار دیگر تاکید کرد که مشتریان بانکی ظرف چند روز آینده نسبت به فعال‌سازی «رمز دوم پویا» به‌ویژه از طریق روش دریافت پیامک با مراجعه به وب‌سایت بانک یا خودپرداز و یا شعبه اقدام لازم را... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟