دانشمندان چینی از دلیل واقعی «اون» برای توقف آزمایشات هسته ای می گویند

دانشمندان چینی از دلیل واقعی «اون» برای توقف آزمایشات هسته ای می گویند

کره شمالی اخیرا سیاست مقابله با آمریکا و متحدان آن از جمله همسایه جنوبی و ژاپن را کنار گذاشته است. کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور با تاکید بر توقف آزمایشات هسته ای از تلاش برای بهبود اوضاع اقتصادی خبر داده؛ با این حال دانشمندان چینی دلیل این رویکرد جدید را مساله دیگری می دانند.

کره شمالی در دنیا دوستان زیادی ندارد و بسیاری از دولت ها، ارتش های پیشرفته، متخصصان و سازمان های نظارتی مختلف به دنبال جاسوسی از فعالیت های آنها هستند. دولت این کشور با اطلاع از این مساله آزمایش های جنجال برانگیز خود را در کوهی دور افتاده و غنی از گرانیت به نام «منتپ» (Mantap) صورت می دهد.

در این کوه چندین تونل افقی به شکل قلاب ماهی وجود دارد که طول آنها به یک کیلومتر می رسد. این تونل ها دارای کانال های انحرافی متعددی برای جذب قدرت انفجار بوده اند. کوه منتپمطالعاتی که اخیرا توسط زمین شناسان «دانشگاه علم و فناوری» چین صورت گرفته حاکی از این است که کوه منتپ بر اثر آزمایش های هسته ای به سندرم «کوه خسته» دچار شده است.

کره ای ها سال گذشته در پایگاه هسته ای «پونگی ری» آزمایش دیگری را انجام داده اند که به ایجاد حفره ای بزرگ در کوه منتپ و ریزش آن منجر شده است. به گفته زمین شناسان چینی ریزش این کوه نتیجه انفجار قوی ترین بمب هسته ای بوده که بر اساس داده های «سازمان زمین‌شناسی آمریکا» زمین لرزه ای ۶.۳ ریشتری را در پی داشته است.

از آنجایی که کره شمالی و چین در مجاورت یکدیگر قرار دارند، ریزش این کوه نگرانی هایی را درباره احتمال نشت مواد رادیو اکتیو به این کشور ایجاد کرده است.

این تیم تحقیقاتی عقیده دارند که ریزش مقر آزمایشات هسته ای احتمالا یکی از مهمترین دلایل کیم جونگ اون برای متوقف ساختن آزمایشات هسته ای است.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato