جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

فیلترینگ استارتاپ‌های فین‌تک دوباره آغاز شد

استارتاپ فین‌تک «پی‌پینگ» از صبح امروز به دلیل تخلف یکی از کاربرانش فیلتر شده است؛ تکرار مشکلی که همواره سرویس‌های کاربرمحور در ایران با آن مواجه بوده‌اند.

«نیما شفیع‌زاده»، سرپرست دیجیتال مارکتینگ پی‌پینگ در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که این فیلترینگ بدون اخطار قبلی رخ داده و پیگیری امروز این استارتاپ نیز به شنبه هفته آینده موکول شده است. او در توضیح تخلف انجام شده می‌گوید:

«پی‌پینگ سازوکارهای متعددی برای شناسایی جرم و جلوگیری از آنها دارد و تاکنون با همکاری پلیس فتا برخی مجرمین را شناسایی کرده و از اقدامات آنها جلوگیری کرده است اما یک کاربر متخلف همیشه به تخلف‌اش ادامه می‌دهد. برای مثال به تازگی خبر اینکه صدها سایت قمار و شرط بندی که نماد الکترونیک هم داشته‌اند مشغول فعالیت بوده و از درگاه‌ها‌ی شاپرک استفاده می کرده‌اند منتشر شد. همین موضوع، پیچیدگی این حوزه را می‌رساند.

ضمن اینکه پی‌پینگ در حال حاضر وب سرویس عمومی ارائه‌ی درگاه به وب سایت‌ها را ندارد. کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه برای یک پذیرنده متخلف، کل سرویس را فیلتر می‌کند در صورتی که می‌توانیم با همکاری، از ادامه فعالیت کاربران متخلف جلوگیری کنیم. مهم‌ترین چالش برای ما اعتمادسازی است و فیلترینگ می‌تواند یک ضربه بزرگ به بدنه چنین استارتاپی باشد.»

وی اشاره می‌کند که این کسب‌وکار برای ارائه خدمات به کاربران، مشخصات فردی و اطلاعات بانکی شخص را دریافت می‌کند اما در ادامه، کاربر است که نحوه فعالیتش را مشخص می‌کند: «ما اطلاعات افراد را از طریق سرویس های دولتی چک می کنیم و پس از تایید هویت، سرویس کاربر را فعال می کنیم. اما این سرویس مانند هر وسیله دیگری هم می‌تواند استفاده مفید داشته باشد و هم استفاده خطرساز. از طرفی در صورت دریافت گزارش مبنی بر اقدام خلاف از سوی یک کاربر، آن را پیگیری می‌کنیم و شخص بلاک می‌شود.»

این سومین بار است که استارتاپ پی‌پینگ با فیلترینگ مواجه می‌شود. شفیع‌زاده می‌گوید که فیلترینگ قبلی باز هم به دلیل تخلف یک کاربر رخ داده بود که سه ماه به طول انجامید. اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود، این است که خود استارتاپ‌های فین‌تک چه اقدامی برای مقابله با افراد متخلف انجام داده‌اند؟ «میلاد جهاندار»، دبیر انجمن فین‌تک ایران در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به همین پرسش می‌گوید:

«وقتی در حال ارائه یک سرویس پلتفرمی هستید تنها راه برای اینکه به شکل مداوم در جریان فعالیت کاربر باشید، دریافت خوداظهاری از سوی اوست. مانند دستگاه کارت‌خوان که شخص در وهله اول و زمان دریافت می‌گوید قرار است از آن در فروشگاهش استفاده کند اما بعداً در مترو از آن استفاده می‌کند. راه حل، تعامل بسیار نزدیک و همکارانه میان نهادهای نظارتی و سرویس‌دهنده‌ها است؛ این سرویس‌دهنده می‌تواند یک PSP یا یک استارتاپ کوچک همین حوزه باشد.»

نکته قابل توجه اینجاست که فیلتر یک یا چند استارتاپ فین‌تک باعث عدم ادامه فعالیت یک کاربر متخلف نمی‌شود و او می‌تواند از سرویس‌دهنده‌های دیگر یا روش‌های دیگری برای ادامه اقدام غیرقانونی‌اش استفاده کند. جهاندار همکاری سرویس‌دهنده‌ها با نهادهای نظارتی و عدم برخورد قهری را راهکار بهتری می‌داند:

«نهادهای نظارتی پس از کشف تخلف، در صورت وجود تعامل، به جای فیلتر استارتاپ می‌توانند با حکم قضایی استعلام کاملی از مجرم دریافت کنند. سوال اینجاست که اگر استارتاپ فیلتر شود، آیا فرد مجرم به کارش خاتمه می‌دهد؟ آیا نمی‌تواند از درگاه دیگری استفاده کند یا ساده‌تر به سراغ روش کارت به کارت برود؟ در نتیجه بحث تعامل مطرح است و نمی‌توان با پلتفرم برخورد قهری داشت. هرچقدر یک استارتاپ بیشتر رشد کند ممکن است تخلفات هم بیشتر شود و این یک روند طبیعی است. نمی‌توان یک استارتاپ را به علت فعالیت مجرمانه یک کاربر، بست. قطعاً هزار برابر همان یک کاربر، استفاده کننده از آن سرویس وجود دارد که مشغول انجام فعالیت در چارچوب قانون هستند.»

جهاندار راه حل نهایی را بهره‌گیری از یک لیست سیاه جامع می‌داند که در حال حاضر نیز استارتاپ‌های فین‌تک به شکل مشترک از آن استفاده می‌کنند: «دنیا به سمت سیستم‌های بلک لیست رفته است. لیست سیاه فین‌تک ایران هم آماده شده و در حال فعالیت است. تا کنون خودمان موارد بسیاری را شناسایی و متوقف کرده‌ایم اما طبیعتاً نهادهای نظارتی اطلاعات بیشتری از ما دارند و در صورت وجود همکاری می‌توانیم جلوی متخلفین را بگیریم. این در حالیست که هنوز بانک‌ها نتوانسته‌اند جلوی فعالیت یک متخلف را در کل سیستم بانکی و تمام بانک‌ها بگیرند اما اکنون این سرویس به شکلی چابک از سوی ما اجرا شده و دسترسی متخلف در تمام پلتفرم‌های فین‌تک بسته می‌شود.»

مطالب مرتبط

در هشتمین رویداد فیناپ چه گذشت؟ از Lend Tech تا جنگ فین‌تک‌ها و بانک‌ها

هشتمین رویداد آموزشی تعاملی فیناپ در پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف برگزار شد و در آن درباره موضوعات جالبی چون Lend Tech و تجریبات برخی از بزرگان صنعت پرداخت مطرح شد. همچنین در ادامه این رویداد مصاحبه‌ای تفصیلی با معاون دادستانی کشور در امور فضای مجازی برقرار شد. خرده وام‌ها در صنعت Lend Tech «امیر حق رنجبر» مدیرعامل... ادامه مطلب

راه اندازی تابلوی معاملات استارت آپ‌ها تا ۲ ماه آینده در فرابورس

در هفته جاری هلدینگ سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه با سرمایه ۱۵۰ میلیارد تومان در حوزه فین تک و سرمایه‌گذاری داخل بورس را در فرابورس پذیره نویسی خواهد کرد که هدف از آن حمایت از استارت آپ های فین تک در حوزه بازنشستگی و سالمندی است. «امیر هامونی» مدیر عامل فرابورس... ادامه مطلب

شرکت‌های پرداخت‌یار رسمی شدند

شش شرکت‌ فعال در حوزه فناوری مالی که این روزها تحت عنوان پرداخت‌یار شناخته می‌شوند بالاخره امروز تفاهم‌نامه‌ای با شاپرک امضا کردند تا از این پس «به شکل رسمی» به فعالیت خود ادامه دهند. شرکت‌های جهان ارتباطات نکا، اندیشه هوشمند رایان پارسی، توسعه فناوری و تجارت الکترونیک کارن، همراه پرداز زرین، هدایت هوشمند قرن، فناوری همراه همتا... ادامه مطلب

آیا فین‌تک‌ها می‌توانند بانک‌ها را به ورطه نابودی بکشانند؟

با ظهور فین‌تک‌ها موجی از استارتاپ‌های جدید راه افتاد که شاید بیراه نباشید بگوییم زمینه کاری‌شان بیشتر از سایر کسب‌وکارهای نوپا با دستگاه‌های دولتی در ارتباط است. همین مساله باعث شک و تردیدهایی درباره دخالت بیش‌ازحد دولت در کار آنها ایجاد کرده بود. اما جالب اینجاست که معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در اظهار... ادامه مطلب

دبیر انجمن فین‌تک ایران: فین‌تک‌ها در سال ۹۸ سرعت رشد بالایی خواهند داشت

دبیر انجمن فین‌تک ایران در هشتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت موانعی که برای فین‌تک‌ها تراشیده می‌شود را سطحی دانست و تاکید کرد که فین‌تک‌ها چنان در سال پیش رو سرعت خواهند گرفت که مشکل‌سازان فعلی باید از راه دور به آنها تماشا کنند. «مهدی عبادی» چشم و امید فین‌تک‌ها را به سه سازمان عنوان... ادامه مطلب

سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار یورویی پامگرنت در باهمتا

استارتاپ فین‌تک «باهمتا» خبر از جذب سرمایه ۵۰۰ هزار یورویی از طریق شرکت سرمایه‌گذاری سوئدی پامگرنت می‌دهد. شرکت سوئدی در ازای این سرمایه‌گذاری، ۱۴.۳ درصد از سهام باهمتا را در اختیار خواهد گرفت. این سرمایه‌گذاری ارزش باهمتا را به ۳.۵ میلیون یورو رسانده است. میلاد جهاندار، مدیرعامل باهمتا در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که علت اصلی... ادامه مطلب

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x