3 سه گام آسان برای تقویت حافظه‌ تصویری

بسیاری از کاربران با حافظه‌ی تصویری و کارایی آن آشنایی ندارند اما کارشناسان باور دارند، پایدارترین نوع حافظه، حافظه‌ تصویری است و افراد بهره‌مند از این ویژگی (که به آنها یادگیرندگان ویژوال نیز گفته می‌شود) قادرند که تمامی اطلاعاتی که از جلوی چشمشان می‌گذرد را به راحتی و کامل در ذهنشان ذخیره کنند. برخورداری از این قابلیت می‌تواند برگ برنده‌ای برای برد در بازی سرنوشت ساز کنکور یا امتحانات مهم در اختیار دانش‌آموزان و دانشجویان قرار دهد.

افراد با حافظه‌ تصویری اصولاً  یادگیری بیشتری دارند و نحوه‌ی حل شدن مسائل راحتر در ذهنشان ماندگار می‌شود. تصاویر، عکس‌ها و جزوات را دقیقاً به همان شکل در مغزشان ثبت می‌کنند و  قادرند آنها را به خوبی در ذهن خود مجسم کنند.

بدست آوردن چنین حافظه‌ی تا حدودی غریزی است و برخی بهتر می‌توانند تصاویر و عکس‌ها را به یاد بسپارند و یادآوری متن برایشان سخت تر است اما می‌توان با استفاده از تمرین‌های ساده، حافظه‌ تصویری را تقویت کرده و از این ویژگی به خصوص در امتحان‌ها و کل زندگی بهره برد.

قدم اول: تمرین و آماده سازی برای حافظه‌ تصویری

برای یادگیری مطلوبتر، لازم است که روند انجام به یادسپاری و استفاده از حافظه به درستی پایه گذاری شود. این مسئله موجب می‌شود که دو مرحله بعدی بهتر انجام شده و افراد راحت تر بتوانند تمامی موضوعات موردنظرشان را درست به یاد آورند.

تمرین دادن حافظه یکی از مهترین اقدامات برای آماده سازی است. برای این موضوع بهتر است تکنیک‌های جالب و متفاوت حفظ کردن را امتحان کرده و بهترینشان را برگزینید. پس از آن برای خودتان آزمایش‌هایی طراحی کرده و حافظه‌تان را به چالش بکشید.

برای یادگیری برخی تکنیک‌ها باید زمان بیشتری گذاشت. بر اساس زمان موجود، بهترین گزینه‌ را امتحان کرده و بارها آن را مرور کنید. این مسئله می‌تواند ذهن را تقویت کرده و برداشتن دو قدم بعدی را بسیار آسانتر از گذشته کند.

قدم دوم: به یاد سپردن دقیقتر

بسیاری از موافق دلیل اصلی به یاد نیامدن برخی مسائل این است که به درستی نتوانسته‌ایم آن را به یادمان بسپاریم. همواره در یادگیری باید میخ اول را محکمتر کوبید تا تاثیر آن را سالها بعد مشاهده نمود. اگر درباره‌ی هر موضوع، نقاط محکم قابل اتکا و کلیدی را برای به یاد سپردن انتخاب کنیم، بهترین نتیجه را در به یاد آوردنشان خواهیم داشت. در برخی مواقع حس طنز یا شوخی نیز می‌تواند یک مسئله را بهتر در ذهنمان جا بیندازد.

روش دیگر این است که عبارات ساده و کلی را به یاد سپرده و تصویر خیالی از آن را در ذهنما حک کنیم. کلید گذاری برای فرمول‌ها و موارد مختلف پاسخ یک سوال، ریتم درآوردن برای لغات کلیدی یک تعریف نیز می‌تواند راهکارهای متفاوتی در زمینه‌ی به یادسپاری دقیقتر موضوعات باشد.

قدم سوم: به یاد آوردن صحیحتر

در پاره‌ای از اوقات، شما به خوبی توانسته‌اید توانایی‌های ذهنی خود را تقویت کرده و برای به یادسپاری مطالب نیز به مقدار کافی وقت گذاشته‌اید اما هر کار می‌کنید نمی توانید مسائل را دقیقاً به یاد آورید. این اتفاق بدین دلیل رخ می‌دهد که مرحله پایانی یعنی به یاد آوردن شما مشکل دارد.

آرام باشید و بهترین استراتژی را برای رسیدن به جواب پیدا کنید. زمانی که آرام می‌شوید، تمام اطلاعات موردنیاز به سرعت سراغ ذهنتان آمده و می‌توانید زمان و مکان حفظ کردنتان را پیدا کرده و تمامی مطالب را به یاد آورید

اگر نتوانستید می‌توانید ذهن خود را متوجه مطلب دیگری کنید و به قسمتی از حافظه‌ی خود استراحت دهید تا بتوانید در زمان مناسب آن را درگیر کرده و مطلب فراموش شده را به یاد آورید.

منبع:
lawyerment
برچسب ها

مطالب مرتبط

نقش هفتگانه خواب در عملکرد صحیح مغز را بشناسید

سال ها بود که محققان دلیل خوابیدن انسان را نمی دانستند. از این رو تئوری های زیادی به وجود آمد. مثلا این که خوابیدن انسان را از به دردسر افتادن در شب و شکار شدن توسط حیوان هایی که شب ها به شکار می روند حفظ می کند. برخی از این تئوری ها روانشناسانه هستند،... ادامه مطلب

فوت و فن یادگیری بهتر بر اساس نحوه عملکرد مغز؛ چگونه «هوشمندانه تر» درس بخوانیم

آیا کسب یک نمره ی خوب به معنای آن است که فرد موضوع مورد بحث را به خوبی یاد گرفته است؟ آیا کسب یک نمره ی بد نیز به معنای آن است که فرد باید صرفاً بیشتر مطالعه کند؟ بندیکت کری، یکی از گزارشگران علمی نیویورک تایمز در کتاب تازه اش با عنوان «چگونه یاد می... ادامه مطلب

۷ عادت روزانه برای تقویت هوش

خیلی از ما حداقل چند ساعت در هفته را به ورزش و تمرین های ورزشی اختصاص می دهیم؛ از ورزش های هوازی گرفته، تا کاهش وزن یا پیاده روی های ساده. ما این کار را با هدف تمرین دادن به عضلات و برای بهره مندی از قدرت و انعطاف پذیری بیشتر، تقویت مفاصل و بهینه... ادامه مطلب

چگونه حافظه خود را تقویت کنیم؟

چیزی به نام حافظه ی بد وجود ندارد و هر کسی می تواند حافطه اش را تقویت کند، مگر اینکه از بیماری خاصی رنج ببرد. کارهای زیادی برای تقویت حافظه وجود دارد که در اینجا به طور جامع به آنها پرداخته می شود: کمک حافظه، تکنیک های تقویت حافظه، رویکردهای ذهنی، ترفندهای حافظه، و بهبود... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x