همکاران سیستم در ۳۰ سالگی؛ نگاهی به آمارهای مالی سال ۹۶

شرکت همکاران سیستم در حاشیه مراسم ۳۰ سالگی‌اش از آمارهای مالی خود برای سال ۹۶ پرده برداشت. این شرکت در سال ۱۳۶۶ با سرمایه ۱۲۰ هزار تومان تشکیل شد و امروز بیش از ۴۶ هزار مشتری در سراسر کشور دارد.

«مهدی امیری»، مدیرعامل و عضو هیات مدیره‌ی همکاران سیستم در این مراسم که پس از برگزاری مجمع عمومی این شرکت تشکیل شد، خبر داد که سال گذشته جایگاه این شرکت در میان ۵۰۰ شرکت برتر ایرانی ۳۳ پله رشد داشته و به رتبه ۲۶۳ رسیده است: «هیچ سالی وجود نداشته که وضعیت همکاران سیستم در میان شرکت‌های برتر ایرانی منفی شود و سال گذشته نیز ۳۳ پله افزایش ارتقا داشت که یک رشد بزرگ است.» به گفته او، در حال حاضر ۱۱۳۰ نفر به شکل مستقیم در همکاران سیستم فعالیت می‌کنند و در مجموع این شرکت برای ۱۴۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده است.

malltina

این شرکت نرم‌افزاری در مجمع عمومی سال ۹۷، ۴۵ تومان سود نقدی به ازای هر سهم برای سهامداران خود تصویب کرد که از تاریخ ۲۰ خرداد قابل دریافت است. به گفته مدیرعامل همکاران سیستم، در سال ۹۶ (در مقایسه با سال قبل) این شرکت با رشد ۲۷ درصدی درآمد عملیاتی رو به رو بوده و سود خالص این شرکت نیز ۳۶ درصد رشد داشته. کل درآمد در سال ۹۶ مبلغ ۱۷۵ میلیارد تومان بوده است. «راهکاران» به عنوان محصول اصلی این شرکت درآمدی ۸۰ میلیارد تومانی در سال ۹۶ برای همکاران سیستم به ارمغان آورده است. به گفته امیری، راهکاران در حال حاضر با بیش از ۴۰ ماژول، توسط ۲۵۰۰ شرکت بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر بخش «دولتی و اتوماسیون» درآمدی ۴ میلیارد تومانی داشته که در مقایسه با سال گذشته با ۲۳ درصد کاهش مواجه شده. امیری در همین رابطه گفت: «واقعیت این است که ما به دنبال چنین کاهشی نبودیم. این کاهش دلایل مختلف داخلی و خارجی داشته است.»

«محمود نظاری»، رئیس هیات مدیره در رابطه با قیمت سهام همکاران سیستم در بازار بورس گفت:‌ «فرض ما این نیست که در بورس، قیمت همکاران سیستم حرکت‌های غیراورگانیک داشته باشد. ترجیح ما این است که عرضه و تقاضا بحث قیمت را پیش ببرد.»

او خبر داد که اکنون بیشتر ارزش این شرکت در بورس از دارایی های ثابت (مشهود) آمده است در حالی که روند فعالیت این شرکت همواره رشد را نشان داده: «سود شرکت همواره رو به رشد بوده، در شرایط سخت پایدار مانده و تعداد مشتریان نیز افزایش داشته. در هیچ سالی سود سهامدارن را به تدریج نداده‌ایم و همیشه یکجا پرداخت کرده‌ایم. به همین دلایل در نهایت هر تحلیلگری می‌تواند تشخیص دهد که قیمت سهم این نیست و بالاتر است.»

مدیرعامل همکاران سیستم در این مراسم پیشبینی مالی از درآمد و هزینه‌های سال ۹۷ را نیز ارائه داد. امیری پیشبینی می‌کند که درآمد عملیاتی شرکت مورد بحث در سال جاری ۲۳ درصد و سود خالص نیز ۱۲ درصد رشد خواهد کرد.

به گفته امیری، همکاران سیستم در ۳۰ سال گذشته تلاش کرده تا همواره با تغییرات تکنولوژی همراه شود؛ از اولین محصولات که تحت داس ارائه شده‌اند تا امروز که خدمات ابری آن قابل دسترس هستند: «همکاران سیستم هر سال روی مدل کسب‌وکار تمرکز می‌کند تا مسیر جدید را شناسایی کند. به همین دلیل صرفاً روی توسعه یک محصول حرکت نکرد. ورود به بازارهای جدید نمادی از نگاه همکاران سیستم جهت تحول در مدل کسب‌وکارش است.»

این شرکت چندین محصول مختلف برای حوزه‌های متفاوت دارد. برای مثال «دشت» برای فروشگاه‌ها توسعه پیدا کرده، «سپیدار» مخصوص شرکت‌های کوچک است، «راهکاران ابری» به شرکت‌های متوسط خدمات می‌دهد و محصول اصلی همکاران سیستم تحت عنوان «راهکاران» مخصوص شرکت‌های بزرگ توسعه یافته است. به گفته امیری ۵۰ درصد از شرکت‌های برتر ایران و ۶۰ درصد شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس از محصولات همکاران سیستم استفاده می‌کنند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

سونی گزارش مالی سه ماهه دوم ۲۰۲۰ را منتشر کرد؛ افزایش ۵۳.۳ درصدی سود خالص

سونی امروز گزارش مالی سه ماهه دوم ۲۰۲۰ یا سه ماهه اول سال مالی خود را منتشر کرد که از افزایش ۵۳ درصدی سود خالص و کاهش ۱.۱ درصدی سود عملیاتی این برند ژاپنی خبر می‌دهد.سونی در گزارش مالی خود به سود ۲.۲ میلیارد دلاری در فاصله ماه‌های آوریل تا ژوئن ۲۰۲۰ اشاره کرده که... ادامه مطلب

گزارش مالی سه ماهه دوم ۲۰۲۰ آمازون منتشر شد؛ افزایش دو برابری سود در دوران کرونا

آمازون گزارش مالی خود برای سه ماهه دوم ۲۰۲۰ را منتشر کرد و درآمد آن با افزایش ۴۰ درصدی نسبت به سه ماهه دوم ۲۰۱۹، به ۸۸.۹ میلیارد دلار رسیده است.در این بازه زمانی سود این فروشگاه اینترنتی برابر ۵.۲ میلیارد دلار بوده و میزان سود به ازای هر سهم نیز به ۱۰.۳۰ دلار رسیده... ادامه مطلب

فروش رکوردشکن لوازم خانگی ال جی الکترونیکس در فصل دوم ۲۰۲۰

روز گذشته ال جی الکترونیکس گزارش عملکرد خود برای سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰ را منتشر کرد. بر این اساس، درآمدهای ال جی در فصل گذشته ۱۷.۹ درصد و سود عملیاتی آن ۲۴.۱ درصد کاهش یافت و به ترتیب به رقم ۱۰.۷ میلیارد (۱۲.۸ تریلیون وون) و ۴۱۹.۲ میلیون دلار (۴۹۵.۴ میلیارد وون) رسید.... ادامه مطلب

افت درآمدهای آلفابت در سه ماهه دوم 2020 به خاطر بحران کرونا

سه ماهه اخیر برای خیلی ها دوران بدی بود و آلفابت شرکت مادر گوگل نیز از این قاعده جدا نیست. ساندار پیچای مدیرعامل این شرکت بعد از جلسه داغ پنج ساعته خود با اعضای کنگره آمریکا که روز گذشته برگزار شد امروز گزارش مربوط به درآمدهای فصلی آن را منتشر کرد و در مقدمه این... ادامه مطلب

گزارش مالی اپل برای فصل سوم 2020: فروش موفق مک و آیپد همزمان با بحران کرونا

امروز اپل گزارشی بسیار قوی از عملکرد خود در سه ماهه سوم سال مالی ۲۰۲۰ منتشر کرد و نشان داد که به خوبی از عهده بحران کرونا برآمده است. قبلا تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که درآمدهای اپل در فصل سوم امسال برابر با ۵۲.۳ میلیارد دلار و درآمد هر سهم آن ۲.۰۷ دلار باشد اما... ادامه مطلب

گزارش مالی سامسونگ: افزایش سود علیرغم شیوع کرونا و خانه نشینی کاربران

گزارش عملکرد سامسونگ برای سه ماهه دوم سال مالی ۲۰۲۰ منتشر شد و آنطور که مشخص است نتایج بهتر از سطح انتظار هستند. در این فصل سود عملیاتی این شرکت علیرغم افت ۶ درصدی درآمدها در فصل گذشته با رشد سال به سال ۲۳ درصدی به رقم ۸.۱۵ تریلیون ون (۶.۸۴ میلیارد دلار) رسید.این غول... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟