25 درصد مالیات برای خودروهای وارداتی به خاک آمریکا؛ قانون جدید ترامپ

دانلد ترامپ به دنبال قرار دادن 25 درصد مالیات بر سراه خودروهای وارداتی به خاک آمریکا است. ترامپ با این کار عملا فروش خودروهای لوکس اروپایی در ایالت متحده که بازار بشدت رقابتی دارد را وارد یک بحران اساسی خواهد کرد.

در واقع ترامپ در طی دیداری که با امانوئل مکرون داشته این صحبت ها را بیان کرده و خبر گذاری Wirtschaftswoche این مسئله را رسانه ای کرده است. ترامپ با این کار می تواند یک سد آتشین بین روابط اقتصادی آمریکا و اروپا ایجاد کند. صنعت خودروسازی آلمان، بیشترین ضرر را در پی این حرکت مواجه خواهد شد.

پیش از این ترامپ خودروهای تولید شده در مکزیک که به خاک آمریکا وارد می شدند را مورد حمله قرار داده بود.

پس از آن نیز از اشتیاق برای خودروهای اروپایی به نسبت برندهای داخلی آمریکا سخن گفته بود.

او پیشتر علاقه خود به برند های لوکس آلمانی همچون مرسدس بنز را نشان داده بود و از سهام بورس مرسدس در خیابان پنجم نیویورک، حمایت کرده است.

حال گزارش شده است که تا زمانی که خیابان پنجم نیویورک از مرسدس بنز جدا نشود از افزایش مالیات خودروهای وارداتی حمایت خواهد کرد.

در ایالات متحده آمریکا، ترامپ تحقیقاتی مبنی بر این که واردات خودرو و قطعات خودرو به خاک آمریکا از توانمند سازی خودروسازان آمریکایی در سطح جهان جلوگیری کرده را آغاز کرده است.

طبق قانون توسعه بازرگانی ایالت متحده در سال 1962 میلادی، چنین سناریوی می تواند به ترامپ اجازه افزایش تعرفه واردات برای حفاظت از منافع ملی را بدهد.

در ماه گذشته شاهد افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم بودیم. در حال حاضر تعرفه 25 درصدی به جهت حمایت از تولید کنندگان داخلی در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر مالیات وارده بر خودروهای وارداتی تنها 2.5 درصد است. این مقدار کمتر از 10 درصد در اروپا و 25 درصد در چین است (ایران با تعرفه های رعب آور در این زمینه جز کشورهای رکورددار به شمار می رود) گرچه چین برای افزایش روابط از اول جولای سال جدید میلادی تعرفه را به 15 درصد کاهش خواهد داد.

گرچه شرکت های بسیار زیادی در خاک ایالات متحده آمریکا سایت تولیدی دارند و به طور مثال مدل کاملا جدید بی ام و یعنی X7 به طور کامل در این کشور توسعه پیدا کرده و در همین کشور نیز تولید خواهد شد.

بیشتر خودروهای وارداتی از آسیا به این کشور وارد می شوند اما شرکت های اروپایی همچون لندرور نیز وجود دارند که به طور کلی در ایالات متحده آمریکا سایت تولیدی ندارند.

در واقع ایالات متحده آمریکا بزرگترین بازار صادراتی برای خودروهای ساخته شده در اتحادیه اروپا شناخته می شود. سال گذشته خودروهای وارد شده از اروپا به خاک آمریکا بیش از 171 میلیارد دلار ارزش گذاری شده بود. بیش از نیمی از خودروها ساخت آلمان بوده اند.

چین و کره جنوبی نیز اعلام کرده اند که از نزدیک وضعیت موجود را پیگیری می کنند و در زمان مناسب در صورت اجرای این قانون واکنش مناسب را نشان خواهند داد.

گرچه چین بزرگترین بازار خودروی جهان را به خود اختصاص داده است و در سال گذشته بیش از 23.9 میلیون خودرو در این بازار به فروش رسیده است.

اما بازار آمریکا همچنان به عنوان هسته اصلی برندهای جهانی قلمداد می شود و در سال 2017 بیش از 17.2 میلیون خودرو در این بازار به فروش رسیده که بیشتر از رقم 15.6 میلیون خودرویی در بازار اروپا است.

ویجیاتو

نظرات ۱۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟