رویا پردازی نمایندگان مجلس برای بازگشت قیمت خودروها به سال 96

مجلسیان طرحی با عنوان ساماندهی بازار خودرو با ۲۰۰ امضاء به مجلس ارائه دادند که یک فوریت آن به تصویب صحن علنی رسیده است.

بر اساس بخشی از این طرح، قرار است نرخ خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان به قیمت سال ۹۶ بازگردد. «سید مهدی مقدسی» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به اینکه یک فوریت طرح جدید با وجود مخالفان و موافقان به تصویب صحن علنی رسیده است، گفت:

«خودروسازهای داخلی نباید فقدان مدیریت‌شان را به بازار خودرو مربوط کنند.امیدواریم طرح ساماندهی بازار خودرو با ۲۰۰ امضاء در صحن علنی رأی بیاورد و بتوانیم تأثیرش را در بازار خودروی کشور مشاهده کنیم. »

ساماندهی بازار خودرو

به گفته او بخشی از طرح ساماندهی خودرو به خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان اشاره دارد، درصورتیکه نرخ این خودروها باید به سال ۹۶ بازگردد در این صورت رقابت هم دوباره ایجاد خواهد شد. مقدسی معتقد است که نابسامانی کنونی در بازار خودرو پذیرفتنی نیست و دستگاه‌های مسئول باید بر این بی‌سامانی نظارت و به آن رسیدگی کنند، همچنین خودروسازها باید به مصرف کننده احترام بگذارند و نباید به سمتی بروند که به جای مشکل جامعه در پی حل مشکل خودشان باشند:

«هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه خودرو، نظر متقاضیان و مشتریان را جلب کنیم و دولت با افزایش بی‌منطق تعرفه نرخ خودرو نتوانسته است اقدام موثری انجام دهد. حتی در مورد خودروهای هیبریدی که در دیگر کشورها مشمول مشوق می‌شود هنوز زیرساختی فراهم نکرده‌ایم.»

مجلسیان در حالی این طرح را مطرح کرده‌اند که پیش ازین با قوانینی نظیر کاهش سن معافیت خودروهای صفر کیلومتر برای دریافت معاینه‌فنی از ۵ سال به دو سال مخالفت کردند و با لابی خودروسازان ۵ سال را به ۴ سال کاهش دادند. درحالیکه این قانون تاثیر مستقیم بر کاهش آلودگی کلان شهرها داشت. همچنین طرح حسابرسی از خودروسازان مورد حساس دیگری بود که مجلسیان در برابر آن سکوت اختیار کردند.

از طرف دیگر می‌توان گفت که با توجه به افزایش هزینه‌های نیروهای انسانی، تورم عمومی موجود در کشور و افزایش نرخ ارز طی چند ماه اخیر، بازگشت قیمت‌های فعلی به قیمت‌های سال ۹۶؛ آرزویی محال و ضربه‌ای اقتصادی به صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی به حساب می‌آید. از این رو بعید است که تلاش فرضی مجلس نشینان در دنیای واقعی نمود عملی پیدا کند.

نظرات ۸

امکان ارسال نظر برای این نوشته وجود ندارد.

رمزتان را گم کرده‌اید؟