چرا ما شیفته آواتارهای کارتونی خودمان هستیم؟

آماده خیزش کلون‌های کارتونی بشوید.

وقتی که اپل در پاییز امسال iOS 12 را ارائه کند، کلون بیتموجی آن‌ها که میموجی نام دارد، بسیار فراگیر خواهد شد. البته که کاربران بیتموجی همین حالا عاشق بیتموجی هستند و سامسونگ هم توانست اوایل امسال بیتموجی را کپی‌برداری کرده و AR Emoji را بسازد اما اپل با میموجی به رشد این چهره‌های کارتونی بیش از پیش کمک خواهد کرد.

پیش از آنکه به این نقطه برسیم اما صبر کنید تا یک بار این سوال را از خودمان بپرسیم: چرا ما تا این حد شیفته ورژن‌های کارتونی و بامزه خودمان هستیم؟

نمی‌خواهد ابرو بالا بیندازید و بگویید «خُب خیلی بامزه هستند». شاید درست باشد اما موضوع فراتر از بامزه بودن است. محبوبیت آن‌ها و شیوه‌ای که شرکت‌های بزرگ تکنولوژی روی این نیاز سرمایه‌گذاری می‌کنند نشان می‌دهد به عنوان یک جامعه، ما چه هستیم؛ هم از لحاظ هنجارهای فرهنگی کنونی و هم از لحاظ رشدی که در دوران کودکی تجربه کردیم. بله درست خواندید، دوران کودکی.

تئوری «کودک»

میموجی

یک تئوری روانکاوی وجود دارد به نام مرحله آینه که در این نقطه، نوزاد می‌تواند خودش را در آینه تشخیص دهد و با حرکات خود این تمایز را متوجه شود.

هیو مَنِن مدیر مدیا، فرهنگ و هنر دانشگاه کلارک روی کتابی کار می‌کند که در بخشی از آن به مبحث زیبایی شناختی در رسانه پرداخته شده. او می‌گوید: «وقتی شما میموجی را اجرا می‌کند، سر خود را تکان می‌دهید، به این طرف و آن طرف می‌برید، دقیقا مشابه زمانی که کودکی کم سن و سال بودید.»

در واقع این اتفاق رخ می‌دهد: بعد از اینکه یک میموجی را شخصی‌سازی می‌کنید، از بین گزینه‌های متنوع مو‌، پوست، رنگ چشم، لباس و لوازم تزئینی انتخابی می‌کنید. این کاراکتر دقیقا آنچه شما انجام می‌دهید را تقلید می‌کند. اگر زبان‌تان را بیرون بیاورید، آن هم همینکار را می‌کند. (درست کردن میموجی فقط روی آیفون X ممکن است ولی همه می‌توانند آن را ببینند.)

میموجی

AR Emoji سامسونگ از یک سلفی به عنوان پایه‌ی شخصی‌سازی تصویر استفاده می‌کند اما درست مثل ورژن اپل، با حرکات صورت می‌توان آن موجود انیمیشنی را تکان داد. وقتی بیتموجی هم می‌سازید می‌توانید از یک سلفی به عنوان مرجع استفاده کنید اما اپلیکیشن اسنپ‌چت هنوز قابلیت تشخیص چهره را ندارد ولی آن‌ها در حال کار روی چنین چیزی هستند.

هیو منن قصد ندارد بگوید که آواتارهای کارتونی مغز ما را تبدیل به یک کودک می‌کند اما ادله‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ما از تبدیل کردن چهره خودمان به یک چهره کودکانه با چشمان درشت، پوستی صاف و فرمی گرد لذت می‌بریم.

همین موضوع خودش ما را به یک تئوری کودک دیگر راهنمایی می‌کند: ما شیفته بیتموجی و (به زودی) میموجی خواهیم شد چون آن‌ها ما را یاد کودکان می‌اندازند و در طول تکامل اینطور برنامه‌ریزی شده‌ایم که کودکانمان را دوست داشتنی ببینیم و بنابراین از آن‌ها مراقبت کنیم.

تئوری «بطالت»

میموجی

اگر طرفدار تئوری قبلی نیستید و محبوبیت بیتموجی و میموجی به نظرتان ارتباطی با مباحث کودکان ندارد، پس به این دلیل دوم گوش کنید: بطالت.

ما در دوران سلفی‌ها هستیم اما گرفتن یک سلفی درست و حسابی زحمت زیادی می‌طلبد. با آواتارهای کارتونی اما خیر. بهترین عکس فقط با یک کلیک ساده به دست می‌آید.

و ویژگی‌هایی که از آن‌ها متنفریم مثل موهای مجعد، ابروهای ضخیم، دماغ بزرگ و... تبدیل به نقاط قوت چهره‌مان می‌شوند وقتی زیر تیغ جراحی الگورتیم‌ها و افکت‌ها قرار بگیرند. موهای مجعد کارتونی اتفاقا خیلی هم بامزه هستند.

بث کولمن نویسنده کتاب «سلام، آواتار» که هویت آنلاین را بررسی می‌کند می‌گوید: «برای آنکه خودتان را در یک سلفی به نمایش بگذارید، دلایل زیادی وجود دارد. چرا که شما چهره خوبی دارید، دوستانی صمیمی دارید و یا در حال تجربه لحظاتی به یاد ماندنی هستید. خیلی مهم است سلفی‌ای که می‌اندازید بی‌نقص باشد، با Memoji درست مثل این می ماند که ما دوست کوچک یا حتی ورژنی از خودمان یا یک دو قلو داریم و هیچ فشاری وجود ندارد.»

میموجی

یکی از پروفسورهای دانشگاه واترلو که روی رسانه‌های تجربه دیجیتال کار می‌کند می‌گوید: «با کارتو‌ن‌ها وقتی ابعاد را اگزجره می‌کنید... بامزه می‌شود. ما واقعا در برابر چیزهای بامزه نمی‌توانیم مقاومت کنیم. انگار مردم برای یک چیز بامزه غش و ضعف می‌کنند.»

دوقلوهای دیجیتالی ما تبدیل به خودِ دیگر ما می‌شوند. آواتارهای کارتونی به شما اجازه می‌دهند کاراکتر یک داستان باشید، نه کسی که اسنپ‌چت را بالا و پایین می‌کند در حالی که روی کاناپه لم داده و سه ساعت مشغول تماشای سریال است.

جدیدترین ویژگی اسنپ‌چت که خصیصه محیطی را در اسنپ مپز به بیتموجی اضافه می‌کند ساخته شده تا به گفته جک برادی، طراح محصول اسنپ‌چت «دنیایی زنده و پویا بسازد که بیتموجی‌های شما می‌خواهند در آن زندگی کنند». برای مثال اگر هوا بارانی یا برفی باشد افکت‌های آب و هوا به آن اضافه می‌شود یا اگر روز تولدتان باشد کاغذ رنگی‌ها صفحه را مزین می‌کنند.

تئوری «ما ضایعیم»

میموجی

و تئوری بالا هم ما را به یک اشتیاق بی پایان دیگر می‌رساند: شخصیت آنلاین باحالی داشته باشیم.

بسیاری از ارتباطات آنلاین ما آمیخته با بذله‌گویی است. ما می‌خواهیم تا حد امکان بهترین پاسخ را بدهیم و گاهی اوقات خودمان به اندازه کافی خلاق نیستیم پس کمک می‌گیریم.

چرا به کسی که دوستش دارید بگویید «دوستت دارم» وقتی خودِ کارتونی شما می‌تواند قلب‌اش را از سینه در آورد و آن را به کسی که دوست دارید بدهد؟

الریک شولتزه، پروفسور دانشگاه Southern Methodist University می‌گوید نه تنها از لحاظ ظاهری این آواتارهای کارتونی ما را بامزه‌تر می‌کنند بلکه حتی از لحاظ رفتاری هم عملکردی مشابه دارند و ورژن بامزه‌تری از ما را نشان می‌دهند.

به بیان ساده‌تر، آواتارها نسخه‌ی بامزه‌تر و جالب‌تری از ما هستند.

بعدی چیست؟

آواتارهای کارتونی مسیری طولانی طی کردند تا به اینجا رسیده‌اند ولی دور نیست زمانی که دوقلوهای کارتونی ما به شکل هولوگرام در اتاق نشیمن دوستان‌مان ظاهر شوند و به جای ما حاضر شوند.

کولمن، نویسنده «سلام، آواتار» در توصیف آینده و هولوگرام می‌گوید که قرار است خیلی چیزها از تلفن بیرون بیایند و به شکل هولوگرام در دنیای واقعی دیده شوند.

همه برای هولوموجی آماده‌اید؟

منبع:
Mashable
برچسب ها

مطالب مرتبط

نگاهی به شش محصول هیجان انگیز که از آنها در مراسم Tech World لنوو رونمایی شد

کنفرانس Tech World 2016 شرکت لنوو به پایان رسید و باید اعتراف کنیم که هیجان انگیزتر از آنی بود که همگان تصور آن را می کردند. چرا که کمپانی بزرگ چینی در خلال این مراسم از چند محصول بسیار جذاب و پرهیجان رونمایی کرد. مراسم با رونمایی از اولین موبایل دنیا مجهز به فناوری واقعیت افزوده (پروژه... ادامه مطلب

پیش خرید کنندگان پرچمدار جدید سامسونگ یک هدست واقعیت مجازی Gear VR نیز دریافت خواهند کرد

پس از ماه ها جنجال و شایعه، سامسونگ سرانجام شب گذشته از تازه ترین پرچمداران خود با نام های گلکسی S7 و گلکسی S7 اج پرده برداشت، محصولات جذابی که اکنون خبر می رسد یک هدیه ویژه برای کاربرانی که آنها را پیش خرید کنند نیز در نظر گرفته شده است. شایعه چنین تصمیمی البته از مدتی پیش... ادامه مطلب

با Zero Latency آشنا شوید؛ نخستین مجموعه تفریحی واقعیت مجازی در جهان

وقتی نام واقعیت مجازی به گوشتان می خورد احتمالا ابزاری را در ذهن تداعی می کنید که باید خریده و در گوشه ای از منزل با آن مشغول شوید، اما سازندگان مجموعه Zero Latency با شما هم عقیده نیستند، اولین مجموعه تفریحی واقعیت مجازی که از امروز فعالیت خود را در استرالیا آغاز کرده است. این مجموعه امکان تجربه هیجان انگیز واقعیت... ادامه مطلب

کمپانی AMD از هدست هیبریدی Sulon Q رونمایی کرد

به نظر می رسد که با گذشت هر روز، کمپانی های بیشتری نسبت به ورود به عرصه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ترغیب می شوند و حالا نوبت به کمپانی AMD رسیده تا با راهکاری فوق العاده، جای پای خود در بازار هر دو تکنولوژی را محکم کند. به گزارش وب سایت Techradar، کمپانی AMD به... ادامه مطلب

نوآوری های تسلا و فارادی فیوچر از کجا ریشه می گیرد؟

Dassault Systemes یک شرکت فرانسوی است و تلاش دارد به برخی از مهیج ترین کمپانی های آمریکایی حوزه فناوری کمک کند تا آینده را بسازند. این شرکت نرم افزارهای تصویر برداری سه بعدی توسعه می دهد تا برندهای مطرح را در زمینه طراحی و تست محصولاتشان یاری دهد. طرح های ارائه شده از سوی Dassault نیز توسط نام هایی... ادامه مطلب

اپل می گوید بازخوردها نسبت به ARKit «باورنکردنی» بوده است

یکی از مهم ترین خبرهای رویداد WWDC گذشته اپل، معرفی ARKit بود که در واقع بستری برای کمک به توسعه دهندگان در ساخت تجربیات واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی است. نایب رییس بازاریابی محصولات اپل، گرگ جاسویک (Greg Joswiac) اخیراً به پای مصاحبه ای در رابطه با ARKit نشسته و سخنان جالبی مطرح کرده است. جاسویک می... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x