بررسی بازی شهزاد؛ به رنگ آرامش، به سبک کلمات

پازل کلمات در ایران، وضعیتی شبیه به سبک «جورکردنی» (Match 3) در بازارهای خارجی پیدا کرده است؛ همان قدر که عناوین جورکردنی در مارکت‌های جهانی می‌فروشند، بازیکن‌های ایرانی نیز نشان داده‌اند که حالا حالاها از بازی‌های کلمات سیر نمی‌شوند و تقریبا هر عنوانی که به دست‌شان برسد را نصب می‌کنند.

بازی شهزاد

استودیوی باران رویا در کارنامه خود بازی‌های سری سلحشوران را دارد.

ترند بازار ایران دیگر گرافیک الهام گرفته از دهه 60 نیست و در این روزها جایش را به پازل کلمات داده است. در این بین آمیرزا، فندق و کلماتیک پرچمداران ورژن مدرن این سبک هستند و حالا «شهزاد» را هم باید جزئی از این جمع به حساب بیاوریم. بازی موسیقی زیبایی دارد، بیشتر به جنبه آموزشی اهمیت داده و برخلاف عناوین مشابه که روی چالش ذهن تمرکز دارند، هدفش آرامش مخاطب است.

ویژگی‌هایی که همگی خوب هستند اما هیچکدام بزرگترین برگ برنده شهزاد نیستند؛ بازی‌های سبک پازل کلمات ایرانی به قدری زیاد شده‌اند که تعدادشان از دست‌مان در رفته و شهزاد از این لحاظ اثر خوبی به حساب می‌آید که با وجود کلون‌های فراوان موجود در بازار، توانسته یک گیم پلی متفاوت و همچنان سرگرم کننده ارائه بدهد.

در آمیرزا و نمونه‌های مشابه که همگی الهام گرفته از Word Cookies هستند، کلماتی که پیدا می‌کنید در خانه‌هایی جدا از یکدیگر قرار دارند. اما در شهزاد این خانه‌ها به یکدیگر چسبیده‌اند و با محیطی جدول مانند رو‌به‌رو هستید؛ استودیوی «باران رویا» (DreamRain) برای اینکه عنوانش تفاوت‌هایی داشته باشد، از Word Cookies Cross الهام گرفته است.

بنابراین بعضی از حروف کلمات، مشترک بوده و به همین خاطر راحت‌تر می‌توانید کلمات را بیابید. روش ساخت کلمات نیز مشابه بقیه بازی‌های هم سبک بوده و تفاوتی در این بخش دیده نمی‌شود. در هر مرحله از بازی حروفی به بازیکن داده می‌شود و حالا او باید با آن‌ها کلمات معنا داری بسازید.

شهزاد

در بازی با کلیک روی هر کلمه، معنای آن را می‌توانید ببینید.

کافیست انگشت‌تان را بین حروف مختلف بکشید و کلمه‌هایی که به نظرتان معنی دارند را درست کنید. در این بین کلمات دیگری تحت عنوان کلمات پنهان در شهزاد حضور دارند که با یافتن بیست تا از آن‌ها، صندوقچه‌ای باز شده و سکه می‌گیرید. هر چند در مرحله‌های اولیه تعداد کلمه‌های اضافی زیاد نیستند ولی رفته رفته دست‌تان برای یافتن این کلمات بازتر می‌شود.

به لطف حضور یک موسیقی زیبا، استفاده از هدست تجربه بازی را دلنشین‌تر خواهد کرد

یکی از مسائلی هم که باعث شده هزینه‌های بالای بازی کمتر به چشم بیاید، همین کمیت مناسب کلمه‌های اضافی و در پی آن گرفتن صندوقچه‌های سکه است. در بازی بعد از اینکه هر مرحله را بردید 5 سکه می‌گیرید. حالا این را با هزینه 100 سکه‌ای راهنمایی‌ها مقایسه کنید تا بهتر قضیه را متوجه شوید.

البته مشکل بزرگ شهزاد این سیستم درآمدی نیست و بازی ضربه بزرگ‌تر را از کلمات موجود در بعضی از مرحله‌ها خورده است. شهزاد برخلاف نمونه‌های مشابه چارچوب خاصی برای انتخاب کلمه‌ها قرار نداده و به همین خاطر گاهی اوقات با کلماتی مواجه می‌شوید که اصلا به گوش‌تان آشنا نیستند.

بازی شهزاد

بعضی کلمات معنادار در بازی حضور ندارند؛ اسکرین شات سمت چپ را ببینید، هر دو کلمه پسر و پیر جزوی از کلمه‌های بازی نبودند.

استفاده از کلمه‌های کمتر شناخته شده به خودی خودی ویژگی بدی به حساب نمی‌آید ولی نکته اینجاست که شهزاد نتوانسته به خوبی این المان را با هدفش همسو کند. به یک دلیل: این کلمه‌های ناآشنا جزو کلمات پنهان نیستند و باید به عنوان کلمات اصلی آن‌ها را بیابید. به همین خاطر در بعضی مرحله‌ها مجبورید وقت زیادی را صرف یافتن کلمه مورد نظر بازی پیدا کنید.

توسعه‌دهنده عنوانش را با شعار «ارائه یک تجربه آرامش» عرضه کرده و این سختی کمی در تضاد با هدف شهزاد قرار دارد؛ بازی رابط کاربری زیبایی داشته و موسیقی شرقی بازی هم نه تنها با حال و هوای هزار و یک شبی این عنوان سازگار است بلکه با آرامشی که در لابه‌لای نت‌هایش وجود دارد بازیکن را در جریان بازی قرار می‌دهد.

بازی شهزاد

در هر فصل از بازی داستانی کوتاه از هزار و یک شب روایت می‌شود.

در واقع همه‌چیز دست به دست هم داده تا یک تجربه آرامش بخش داشته باشید ولی وقتی پست‌تان به یکی از این مرحله‌های سخت می‌خورد داستان عوض می‌شود. بالاتر نیز گفتیم «کمی» چون ذات جدول مانند شهزاد تا حدودی زهر یافتن کلمات ناآشنا را گرفته و توانسته بازی را ساده‌تر کند.

شهزاد اگرچه از لحاظ گیم پلی تفاوت‌هایی با رقبایش دارد ولی در گفت‌وگویی که با سازنده داشتیم، آن‌ها عنوان کردند که برنامه‌های بیشتری برای آینده بازی و حضور ویژگی‌های متمایزتر دارند. «مسعود عسگریان»، مدیر استودیوی باران رویا، در این رابطه به دیجیاتو می‌گوید:

در کنار جدول روزانه و رده‌بندی، بخش چند نفره شهزاد هم فعلا در مرحله تست قرار دارد. این قسمت چندین مود مختلف داشته و با هر کدام از آن‌ها، بازیکن‌ها یک تجربه متفاوت خواهند داشت.

شهزاد می‌توانست اثر بهتری باشد ولی این به معنای کیفیت پایین بازی نیست. همین الان نیز برای کسانی که به دنبال اثری جذاب از سبک پازل کلمات هستند، ساخته باران رویا جزو بهترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. به خصوص اگر بخش آنلاین بازی راه بیافتد؛ سازنده برنامه‌های زیادی برای این قسمت دارد و به همراه ذات جدول مانند شهزاد، می‌تواند به یک برگ برنده بزرگ دیگر تبدیل شود.

با عرضه شهزاد رقابت بین بازی‌های ایرانی پازل کلمات به دور دوم کشیده شده است. برای بخش آفلاین حالا تمام بازی‌های معروف خارجی یک نمونه داخلی دارند و اکنون این بخش آنلاین خواهد بود که می‌تواند مسیر بازی‌ها را از یکدیگر جدا کند. باید دید در آینده کدام یک از عناوین این سبک عملکرد بهتری در زمینه قسمت چند نفره از خودش به جای می‌گذارد.

شهزاد
  • شهزاد
  • قیمت: رایگان با پرداخت درون برنامه ای
  • سازنده: باران رویا
  • سیستم عامل: اندروید
  • حجم: 38.6 مگابایت

مطالب مرتبط

به دنبال کشف حقیقت؛ معرفی ده بازی برتر سبک اشاره و کلیک

متاسفانه با رشد صنعت گیمینگ و تغییر ذائقه مصرف کنندگان، در بازه ای زمانی شاهد حضور کمرنگ برخی سبک ها در بازار بودیم. با این وجود، در چند سال اخیر که عناوین مستقل کم کم خودی نشان دادند، سبک های فراموش شده نیز توانستند دوباره بر سر زبان ها بیافتند. اشاره و کلیک یا Point and click... ادامه مطلب

معرفی بازی Really Bad Chess؛ طعم شیرین قانون شکنی

حرکت خلاف ذهنیت انسان ها، همیشه می تواند جذابیت های خودش را داشته باشد و Zach Gage هم با استفاده از همین ویژگی توانسته یکی از خلاقانه ترین بازی های پازل اسمارت فون ها را بسازد. Really Bad Chess همانگونه که اسمش نشان می دهد عنوانی با محوریت شطرنج بوده و قوانین پایه ای آن... ادامه مطلب

هفت سنگ؛ احمقانه ترین راه برای مردن چیست؟

زندگی امروزی آنقدر پرفشار و پراسترس شده که حتی ساده ترین کارها هم در آدمی تنش و تشویش به وجود می آورند. در این بین همه ما احتیاج به فضایی برای خودمان داریم که از دغدغه ها دور شویم و برای حتی چند دقیقه هم که شده به مشکلات فکر نکنیم. بیایید این فضا را... ادامه مطلب

معرفی بازی Zombie Offroad Safari؛ به غرب وحشی خوش آمدید

بعد از موفقیت های فراوان Smashy Road موجی از ساخت عناوین ریسینگ با دوربین ایزومترویک به وجود آمد و تقریبا با تمام آن ها، باید با گریختن از دست پلیس مراقب می بودید تا به دام قانون نیافتید؛ مشابه یکی از بخش های محبوب مجموعه معروف Need For Speed که مطمئنیم همچنان خیلی ها خاطرات... ادامه مطلب

اطلاع از سرعت دانلود و میزان مصرف اینترنت با اپلیکیشن ایرانی «اینترمتر»

اگر خالی شدن سریع شارژ اینترنت حجمی یکی از معضلات همیشگی شماست، با اپلیکیشن امروز می توانید تا حد زیادی میزان مصرفتان را کنترل کنید. «اینترمتر» اپلیکیشنی اندرویدی از یک تیم توسعه دهنده ایرانی است که می تواند میزان استفاده از اینترنت وای فای و دیتا را به طور لحظه ای، روزانه، هفتگی و ماهانه... ادامه مطلب

نگاه اختصاصی دیجیاتو به بازی Pokémon Go [تماشا کنید]

چند هفته ای است که هر جا می رویم با یک بازی موبایلی به اسم Pokémon Go روبرو می شویم و برای بسیاری از ما در نگاه اول این سوال پیش می آید که مگر یک بازی موبایل چه در خود دارد که می تواند طی چند روز اینقدر در سراسر جهان محبوبیت پیدا کند؟ پاسخ... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x