میرکَت، بزرگترین رادیو تلسکوپ دنیا در آفریقای جنوبی افتتاح شد

میرکَت، بزرگترین رادیو تلسکوپ دنیا در آفریقای جنوبی افتتاح شد

پروژه مجموعه بزرگ تلسکوپ های آفریقای جنوبی که می خواهد پرده از رموزی از ماده تاریک تا یافتن حیات فرا زمینی بر دارد، به تازگی به یک تلسکوپ جدید تجهیز شده؛ رادیو تلسکوپ ۶۴dish MeerKAT.

این مجموعه که در شهر دور افتاده کارناروُن در آفریقای جنوبی قرار دارد، ۴.۴ میلیارد دلار هزینه در بر داشته. میرکَت به مجموعه ای اضافه شده که نام «آرایه کیلومتر مربعی» (SKA) بر آن نهاده شده. در نهایت قرار است این مجموعه تا سال ۲۰۲۰ عملیاتی شود که در آن زمان بزرگترین و قدرتمندترین رادیو تلسکوپ جهان خواهد بود.

به گزارش رویترز بیش از ۳۰۰۰ هزار بشقاب رادیو تلسکوپ در آفریقا و استرالیا وجود دارند که می توانند آسمان را با سرعتی ۱۰ هزار برابر و و با حساسیتی ۵۰ برابر بیشتر از هر رادیو تلسکوپ دیگری اسکن کنند و تصاویری با رزولوشنی بالاتر از تلسکوپ فضایی هابل خلق کنند.

در آینده میرکت قرار است پاسخ بسیاری از این سوالات را بدهد: کهکشان چگونه شکل گرفته و گسترش یافته؛ ما چگونه به اینجا آمده ایم. به عقیده «فرناندو کامیلو»، محقق ارشد رصدخانه نجوم رادیویی آفریقای جنوبی میرکت برای یافتن پاسخ این سوالات، بهترین در جهان است.

میرکت
تلسکوپ هایی از مجموعه KAT-7. تصویر تیتر نیز مربوط به تلسکوپی از همین مجموعه است.

در جریان افتتاح این تلسکوپ، کامیلو تصویر جدیدی را منتشر کرده که میرکت از اطراف یک سیاه چاله بسیار بزرگ و با جرم بسیار بالا با فاصله ۲۵۰۰ سال نوری در مرکز کهکشان راه شیری ثبت کرده است. البته به گفته این محقق، میرکت هنوز بهینه سازی نشده و انتظار نمی رفته که به این زودی تصویری توسط آن ثبت شود.

منطقه ای که برای نصب این مجموعه تلسکوپ ها انتخاب شده، مکانی دور افتاده است که به واسطه کوه هایی احاطه شده. به این ترتیب میزان تداخل ها به حداقل ممکن کاهش می یابد.

اولین فاز آرایه کیلومتر مربعی شامل افزودن ۱۳۳ آنتن است و انتظار می رود گسترش این مجموعه در سال ۲۰۱۹ آغاز شود. تا پیش از سال ۲۰۲۳ که میرکت با دیگر بخش های مجموعه SKA 1 یکپارچه شود، به تنهایی عمل خواهد کرد.

 

 

تماشا کنید: پلان؛ در جستجوی پیامی از موجودات هوشمند فرازمینی

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato