شرکت خدمات انفورماتیک نخستین رمزارز ملی را ارائه کرد

شرکت خدمات انفورماتیک اخیراً خبر از توسعه «رمزارز ملی پایه‌ریال بر بستر زنجیره بلوک» داده و این ارز رمزپایه هم اکنون برای بهره برداری آزمایشی آماده است.

آنطور که خدمات انفورماتیک توضیح می دهد، این شرکت در راستای اهداف راهبردی خود و همگام با سیاست های کلان بانک مرکزی، از چند سال پیش مشغول به مطالعه گسترده در این زمینه بوده و با تشکیل کارگروه های تخصصی و راه اندازی آزمایشگاه های فنی، علاوه بر رصد این حوزه از فناوری، گونه های مختلف رمزارز را تولید کرده و کاربری های آن را در مقیاس های آزمایشی مورد بررسی قرار داده است.

گفته می شود هدف اصلی از توسعه زیرساخت رمزارز ملی پایه‌ریال، ارزیابی قابلیت های این تکنولوژی در تسهیل مبادلات اقتصادی، افزایش شفافیت و توسعه خدمات مالی و پرداخت در نظام بانکی کشور است.

زیرساخت فراهم آمده، این قابلیت را دارد که رمزارز ملی را به پشتوانه پول ملی کشور صادر کرده و در فاز اول، در اختیار بانک های تجاری کشور قرار می گیرد تا از آن به عنوان توکن و ابزار پرداخت برای مبادلات، تسویه بین بانکی و توسعه خدمات بهره گرفته شود. بنابراین، بانک های کشور می توانند با تعریف انواع قراردادهای هوشمند در این بستر، به توسعه و بهبود زیرساخت خدمات مالی و پرداخت خود، مثل خدمات مبتنی بر کیف پول بپردازند.

شرکت خدمات انفورماتیک می گوید که نسخه عملیاتی این زیرساخت، پس از پشت سر گذاشتن دوران آزمون و کسب بازخورد، طی سه ماه آینده در قالب یک اکوسیستم باز در اختیار بانک ها، شرکت های حوزه فناوری و فعالین نظام پولی و بانکی قرار خواهد گرفت.

سرور ابری

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟