بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope ؛‌ دیگر باد در مزرعه نمی‌پیچد

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope ؛‌ دیگر باد در مزرعه نمی‌پیچد

Array آرش پارساپور دوشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۷

بیش از ۲۰ سال از عمر سری Harvest Moon که در ایران آن را برخی با نام بازی مزرعه‌داری می‌شناسند می‌گذرد و این سری فراز و نشیب‌های زیادی را تاکنون داشته است. آخرین عنوان بازی‌های هاروست مون عرضه شده و در این مطلب به بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope می‌پردازیم که حالا به مناسبت ۲۰ سالگی این فرنچایز (۲۰ سالگی در غرب) روی کنسول‌ها و پی سی عرضه شده و باید دید که توانسته طرفداران خودش را راضی نگه دارد یا خیر.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

بازی‌های Harvest Moon‌در بازار جهانی با نام Story Of Seasnos شناخته می‌شوند ولی در ایران همان نام اول بیشتر از همه کاربرد دارد. شمارگان مختلف این سری بازی تاکنون روی کنسول‌های خانگی و دستی مختلفی عرضه شده و سرجمع بیش از ۲۵ عنوان از آن ساخته شده است. دعواهای حقوقی دو شرکت Natsume و Marvelous در سال‌های اخیر نیز باعث افت کیفیت این سری شده و از زمان آغاز این مناقشات، آینده این سری هم در هاله‌ای از ابهام به سر می‌برد. در نهایت به نظر می‌رسد که برند Harvest Moon در دستان Natsume مانده و برند Story Of Seasons به Marvelous رسیده است. با این حساب بازی Harvest Moon: Light Of Hope کاری از کمپانی Natsume است که تولد این فرنچایز هم در داخل همین شرکت رخ داده است. Natsume که مادر اصلی این سری به شمار می‌رود آخرین عنوان این سری را با حال و هوایی متفاوت نسبت به نسخه‌های قبلی ساخته است.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

 • سازنده: Natsume
 • ناشر: Natsume
 • پلتفرم ها: پی‌سی، پلی استیشن ۴ ، نینتندو سوییچ
 • پلتفرم بررسی: پی‌ سی

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

بازی Harvest Moon: Light Of Hope از جایی آغاز می‌شود که شما بعد از ی طوفان سهمگین داخل یک روستا چشم می‌گشایید و می‌فهمید که در ناکجاآبادی قرار دارید و یادتان هم نمی‌آید چگونه به اینجا رسیدید. در همین حین با جین ملاقات می‌کنید، دختر دانشمند روستا که به شما می‌گوید بعد از طوفان سهمگینی که آمده، تقریبا تمام خانه‌ها خراب شده‌اند و دیگر هیچ کس امیدی به زندگی در روستا نداشته و تمامی ساکنین روستا به شهرهای اطراف کوچ کرده‌اند. او که از این مساله نگران و ناراحت است قصد دارد تا کاری کند اهالی روستا دوباره به ولایتشان برگردند و از شما برای تحقق این رویا کمک می‌خواهد.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

شخصیت اصلی بازی (که نام و جنسیتش توسط شما انتخاب می‌شود.) تصمیم می‌گیرد در روستا بماند و با زراعت و دامداری به آنجا کسب و رونقی دوباره بدهد و در بین کارهایش هم راهکارهایی برای تعمیرات منازل خراب شده بیابد تا بتواند روستا را آباد کند. ساکنین محدود و معدود شهر هم در این بین به شما کمک می‌کنند و برخی‌شان هم البته چندان روی خوشی به شما نشان نمی‌دهند و به شما شک دارند...

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

داستان‌ بازی Harvest Moon: Light Of Hope نه مثل عناوین گذشته آن چندان جالب است و نه خیلی بی مزه و لوس. در بازی با یک داستان خیلی ساده و سرراست طرف هستیم که بهانه‌ای باشد برای اجرای گیم‌پلی که هسته اصلی و بخش اصلی این سری بازی را تشکیل می‌دهد و تمامی طرفداران به خاطر گیم پلی خاص و منحصر به فرد این بازی هست که به سمت آن می‌آیند اما قبل از رسیدگی به این بخش، بی شک با ورود به بازی با شوک بزرگی مواجه می‌شوید. می‌دانم که همین الان گفتم طرفداران بازی به خاطر گیم‌پلی سری Harvest Moon را تجربه می‌کنند اما گرافیک نسخه فعلی بازی که به مناسبت ۲۰ سالگی هم عرضه شده، در حد فاجعه است!

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

گرافیک قدیمی و کاملا منسوخ بازی نمی‌تواند هیچ‌گونه توجیه منطقی برای گیمرها به همراه داشته باشد و این مشکل بزرگ فنی که فقط در این بخش هم نیست، نشان از این دارد که جدا شدن Natsume از ناشر اصلی کار دستشان داده و با محدودیت شدید بودجه طرف هستند.  کاراکترهای سه بعدی در پس زمینه دوبعدی اثر همگی بی روح هستند و لااقل محض رضای خدا هیچ رنگ و لعابی هم ندارند. حتی کات‌سین‌ها که عملا رد و بدل کردن یک سری دیالوگ است، از گرافیک بدی رنج می‌برد و طراحی کاراکترها با اینکه هنوز تم انیمه مانند خود را حفظ کرده اما به بازی‌های دوران PS1 برمی‌گردد. از منظر بصری می‌توان به جرات گفت که نسخه‌های قبلی عرضه شده روی ۳DS به مراتب فاخرتر و بهتر از عنوان فعلی هستند.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

در بخش صداگذاری هم شاهد تکرار همین فاجعه هستیم و این بخش به ضعیف ترین حالت ممکنه طراحی و اجرا شده است و وقتی می‌خواهیم که این ضعف را لااقل در بخش موسیقی دیگر نبینیم، بازهم ناامید می‌شویم چرا که بازی Harvest Moon: Light Of Hope در اینجا هم کم می‌آورد. قطعات موسیقی گنجانده شده در بازی شاید در یک ساعت اول جذاب به نظر برسند ولی بعد از مدتی به شدت تکراری شده و نمک روی زخم گرافیک خسته بازی می شود. اما جدا از این جریانات، گیم‌پلی بازی چطور است؟ آیا می‌توان عطای این گرافیک را به لقایش بخشید و با عنصر اصلی این سری بازی مزرعه‌داری انس گرفت؟

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

روند بازی Harvest Moon: Light Of Hope بسیار آسان‌تر از نسخه‌های قبلی است و برای مثال پول در آوردن بازی مثل آب خوردن است. بخش‌هایی مثل ماهیگیری و معدنکاوی همچنان در بازی حضور دارند و کاوش معادن رسما تبدیل به یک مضحکه شده که در آن صرفا باید طول یک غار را بکاوید تا نردبانی بیابید و به غار بعدی که بزرگتر است بروید و باز از نو!  درست است که بازی در بخش‌هایی آسان شده ولی از آنسو در یک قسمت‌هایی هم کار را سخت و عذاب آور کرده.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

احتمالا اگر از طرفداران این سری باشید می‌دانید که در این بازی‌ها علاوه بر کشاورزی و دامداری کردن، یک نوع حالت نقش آفرینی هم وجود دارد که در آن شما از بین دختران و پسران حاضر در محیط بازی، دست به انتخاب همسر می‌زنید و باید روی مخش کار کنید تا بتوانید مزدوج شوید. مساله ازدواج در بازی خیلی سخت‌تر از قبل شده و دیگر کار با ارایه یک پر آبی ختم نمی‌شود (در بازی‌های قبلی بعد از پر کردن نوار قلب همسر مورد نظرتان، باید با پیدا کردن این پر خواستگاری می‌کردید و والسلام!) و باید مراحل متعددی را برای ازدواج طی کنید که با روند کند گیم‌پلی بازی، اعصاب خرد کن هستند تا جذاب.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope
عیالوار شدن در بازی پدر در می آورد

یادمان نرود که در اصل مزرعه‌داری و دامداری که دو کار اصلی شما در بازی هستند، با کنترلی نرم و روان‌تر از گذشته همراه هستند اما بعد از مدت زمان کمی بسیار حوصله سر بر می‌شوند به ویژه اگر نسخه‌های قبلی را بازی کرده باشید متوجه این نکته می شوید که هیچ پیشرفت خاصی در این بخش‌ها نشده که هیچ، بلکه شاهد کمی پسرفت هم هستیم. همه چیز به ساده‌ترین شکل ممکن است و خبری از ترفندهای خاص قدیمی این سری نیست.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope
حواستان به انرژیتان باشد که یک وقت سر مزرعه کله پا نشوید

در بهترین حالت شاهد این هستیم که بعضی از آیتم‌ها در برخی فصول خاص یافت می‌شوند و یا یک سری از وسایل تا قبل از آپگرید نشدن وسایل دیگر در دسترس نیستند (تعدادی از این آیتم‌ها صرفا با پایان رسانیدن بازی در دسترس خواهند بود!) و یا در نهایت اینکه تا فلان خانه آهنگر روستا را مرمت نکنید نمی‌توانید داس‌هایتان را آپگرید کنید و بازی را درست پیش ببرید. این نکات ریز به هیچ وجه برای دنیای غنی Harvest Moon در نسخه‌های گذشته راضی کننده نیستند و این موضوع کفر طرفداران را در می‌آورد و این همه نقصان باعث می‌شود که برای تازه‌کاران هم انجام این نسخه توصیه نشود، بلکه آنها را با سری‌های قبلی سوق داد.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

بازی Harvest Moon: Light Of Hope رسما یک کپی پیست ناقص از دو عنوان قبلی این سری روی کنسول دستی نینتندو ۳DS است ( Harvest Moon: Skytree Village و Harvest Moon: The Lost Valley) و بسیاری از کاراکترها و آیتم‌ها و حتی برخی داستانک‌ها کپی شده از این دو بازی هستند. سال‌ّها بود که فقدان تجربه یک بازی از این سری روی پی سی برای گیمرها حس می‌شد (به جز یک نسخه تحت وب فیس بوکی هیچ نسخه دیگری از این بازی روی پی سی عرضه نشده بود) و متاسفانه سازنده و ناشر بازی این تجربه را تبدیل به کامی تلخ برای گیمرها کرده‌اند.

بررسی بازی Harvest Moon: Light Of Hope

بازی Harvest Moon: Light Of Hope پتانسیل‌های این سری را از دست داده و عقبگردی شدید به گذشته‌های دور است. شاید بهتر باشد به جای صرف خریدن این بازی به عناوین ارزان‌تر و بسیار بهتر دیگر این سری سر بزنید و اگر هم ۳DS ندارید، احتمالا یک موبایل هوشمند دارید که نسخه Harvest Moon: Seeds of Memories را تجربه کنید؛ نسخه‌ای که به مراتب بهتر از بازی فعلی مثلا نسل هشتمی این سری است. سبک کشاورزی حالا غول‌های بزرگتری همچون       دارد و باید دید که ناشر دیگر (Marvelous) می‌تواند با عرضه یک عنوان جدید از سری Story Of Seasons خاطره تلخ آخرین هاروست مون را بشورد و ببرد یا خیر.


 • کنترل ساده‌تر و روان‌تر هنگام کشاورزی
 • آیتم‌های زیاد و متنوع در بازی

 • گرافیک بد
 • موسیقی بدتر
 • صداگذاری بدترتر
 • گیم پلی تقریبا هیچ چیز جدیدی برای عرضه ندارد
 • نقشه کوچک و تکراری

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato