تعیین معیارهای حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات چگونه می‌تواند مفید واقع شود؟

دستیار وزیر ارتباطات در امور حقوق شهروندی از تدوین معیارهای حقوق شهروندی بر اساس منشور حقوق شهروندی خبر داده و علت اصلی این کار را شفافسازی بیشتر و جلب اعتماد مردم عنوان کرده است.

کلمه شفافسازی این روزها از زبان بسیاری از دولتمردان و افراد درون حاکمیت شنیده می‌شود و سرمنشا آن به ماجرای شفافسازی لیست واردکنندگان موبایل با ارز دولتی توسط وزیر ارتباطات برمی‌گردد. امری که وزیر ارتباطات در روزهای بعد از انتشار این لیست هم باهرا و بارها به موضوع شفافسازی تایید کرد و آن را مهم دانست و ریاست جمهوری هم تاکید کرد که شفافسازی باید سرلوجه تمام وزارتخانه ها قرار بگیرد.

معیارهای حقوق شهروندی

«رضا اکبری نوری» دستیار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور حقوق شهروندی در جلسه شورای حقوق شهروندی این وزارتخانه با اشاره به اینکه اعتماد مردم در مدت کوتاهی از بین می رود و باید آن را دوباره بازیافت گفت: «ایجاد اعتماد زمان بیشتری نیاز دارد اما اگر مردم اقداماتی را از طرف ما مشاهده کنند به آینده امیدوار می شوند.»

او معتقد است که نباید سیاست‌های نادرست گذشته ادامه پیدا کند چرا که مردم به این سیاست‌ها اعتماد ندارند و لزوم تغییرات در این موارد بسیار مهم است:

«باید به کارایی نهادها توجه شود به طوری که تامین حداکثر حقوق مردم هدف اصلی نهادها باشد. وی با اشاره به گزارش هایی که نمایندگاه سازمان ها و شرکت های تابعه در حوزه حقوق شهروندی ارایه کردند، افزود: گزارش ها باید با شاخص های کمی قابل ارزیابی باشد.»

معیارهای حقوق شهروندی

نوری دولت الکترونیک و طرح رجیستری را دو مورد از موارد اعتمادسازی بین مردم می‌داند و آن دو را مصداق تغییر سیاست ها و فرآیندها معرفی می‌‌کند: «اگراین طرح ها به درستی اجرا شود باعث تحقق بخشی از حقوق شهروندی می شود.»

«پگاه پهلوانی» حقوقدان اما برخلاف اکبری نوری دو طرح ذکر شده را بسیار ناقص می‌داند و باور دارد که اجرای نادرست همین طرح‌ها باعث بی اعتمادی بیشتر شهروندان شده است. او به دیجیاتو می کند:

«درست است که این طرح‌ها در سالیان گذشته فقط در طرح حرف بودند و حالا بالاخره به مرحله اجرایی دست پیدا کرده‌اند اما بعدتر دیدیم که طرح رجیستری علی رغم تاکیدات بسیار مسئولان بر امن بودن و غیرقابل نفوذ بودن در جزییات آن، بازهم به دست متقلبان دستکاری شد و کد‌های IMEI جعلی ساخته شد. مقامات دولتی هم صرفا به موضوع تهدید کردن و مجازات گماشتن برای این افراد بسنده می‌کنند و هیچ شفافسازی علنی صورت نمی‌گیرد.»

معیارهای حقوق شهروندی

او به سراغ مساله دولت الکترونیک، دیگر مثال اکبری نوری می‌رود و با اظهاراتی همچون نماینده مجلس که دولت الکترونیک را یک فریب بزرگ خوانده بود، از آن استقبال می‌کند. پهلوانی به دیجیاتو می‌گوید:

«ضربه‌ای که در یکی دو سال اخیر به طبل دولت الکترونیک کوبیده می‌شود فقط صدای بلندتری پیدا کرده و اپلیکیشن‌های دولت الکترونیک و... صرفا تجمیع کردن یک سری اقدامات الکترونیکی سازمان‌ها بودند. هنوز این مساله در حد همان شعار باقی مانده و اقدام اساسی در آن صورت نگرفته چرا که به نظر می‌رسد قدرت نهادهایی که نمی‌خواهند بنا به دلایل مختلف در رصد فضای مجازی باشند، به بقیه نهادها برتری دارد و دست‌های پنهانی در این بین مانع از برقراری تمام و کمال دولت الکترونیک می‌شوند.»

او با اشاره به فیلترینگ تلگرام و اجبار کاربران به کوچ به پیام‌رسان‌های بومی، همین مورد را نقض حقوق شهروندی می‌داند و می‌گوید که این کار می‌توانست از طریق راه‌هایی بسیار بهتر و منطقی‌تر صورت می‌گرفت. پهلوانی باور دارد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان حکمران حوزه ICT اگر بحث شفافیت را مطرح می کند، باید خود به عنوان شفاف ترین وزارتخانه عمل کند:

«برگزاری جلسات و مطرح کردن موضوعات مختلف و رسانه‌ای کردن آنها کافی نیست و شفافسازی شهروندی از طریق همین شبکه‌های اجتماعی که تبدیل به اتاقکی شیشه‌ای شده، خود به خود صورت می‌گیرد. مردم تدوین این موارد را بیشتر سدهای مانعی برای جلوگیری از دسترسی به این اتاقک شیشه‌ای می‌بینند و همین موضوع نشان می‌دهد که اعتمادسازی باید از ریشه آغاز شود و علنی شود، نه صرفا در حد شعار.»

معیارهای حقوق شهروندی

تدوین معیارهای 9 گانه حقوق شهروندی در وزارت ارتباطات آغاز شده ولی هنوز جزییاتی از آن منتشر نشده است با این حال به نظر می‌رسد که این معیارها باید ریشه‌ها را هدف بگیرد و بدون تغییر و تحول اساسی و همچنین عملیاتی شدن این تغییرات، امید چندانی به مثمر ثمر بودن آن نخواهد بود.

مطالب مرتبط

جزئیاتی از سند مقابله با انحصار پلتفرم‌های اینترنتی منتشر شد

دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اطلاعات تازه‌ای از سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی (پلتفرم‌های اینترنتی) را اعلام کرده است. به گفته او انحصار در فضاهایی چون حمل و نقل و سفارش غذای آنلاین باعث شد تا آنها به فکر ایجاد چنین سندی... ادامه مطلب

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

تامین ۱۲ میلیارد تومان سرمایه برای ۶ استارتاپ کشاورزی آغاز شد

پنجمین رویداد آنلاین «دوشنبه‌های استارت‌آپی» با هدف جذب سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی برای ۶ استارتاپ حوزه کشاورزی دیروز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور سرمایه‌گذاران خطرپذیر به صورت آنلاین برگزار شد.به گفته «سیاوش ملکی‌فر» معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، در حال حاضر ۱۰ درصد از شرکت‌های دانش بنیان یعنی به طور کلی ۵۰۰... ادامه مطلب

اجازه دولت به وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورهای متخلف صادر شد

در روزهای اخیر درخواستی از سوی وزارت ارتباطات به دولت مطرح شده بود تا اختیاراتش را در برخورد با اپراتورهای متخلف افزایش دهد. امروز این پیشنهاد به امضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و البته به تصویب هیات وزیران رسید.بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) می‌تواند پس از اتمام مهلت... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟