مصر قانون جدیدی برای سانسور فضای مجازی وضع کرد

کشور مصر تا به حال مقررات سختگیرانه‌‌ی زیادی در مورد استفاده از اینترنت وضع کرده و کاربران این کشور شرایط سختی برای حضور در فضای مجازی تجربه می‌کنند. حال به نظر می‌رسد شرایط از وضعیت فعلی سخت‌تر هم بشود چرا که به تازگی رئیس جمهور این کشور «عبدالفتاح سیسی» قانون تازه‌ای در حوزه‌ی جرایم اینترنتی ثبت کرده است.

طبق این قانون جدید، بازدید از سایت‌هایی که تهدیدی برای امنیت ملی و اقتصادی مصر به شمار می‌آیند، غیر قانونی خواهد بود. در صورتی که کاربران به این عمل مبادرت ورزند، جریمه خواهند شد و حتی ممکن است روانه زندان نیز بشوند.

به گفته دولتمردان این کشور، قانون جدید برای مبارزه با تروریسم وضع شده اما کارشناسان سیاسی باور دارند که مقررات سختگیرانه‌‌ی مصر در حوزه‌ فضای مجازی، بیشتر هدف دارد تا مخالفین سیسی را ساکت کند.

پیش از این گزارش شده که کارشناسان امنیت سایبری دولت مصر، خبرگذاری‌های مستقل و فعالان سیاسی در شبکه‌های اجتماعی را دنبال کرده و مشکلاتی برای فعالیت‌ آنها ایجاد می‌کنند. این محدودیت حتی به جایی رسیده که برای فعالیت خبرگذاری‌های محبوبی نظیر ال جزیره نیز محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده تا تصویر نادرستی از دولت مصر منتشر نشود.

البته سانسور خبرگذاری‌ ها و سایت‌های مختلف، چیز جدیدی برای مصر به شمار نمی‌روند چرا که رژيم مبارک پیشتر نیز چنین عملکردی در پیش گرفته بود و در مقطع زمانی به خصوصی هرگونه‌ ارتباط خارجی با این کشور را قطع کرده بود تا اخبار داخلی مصر مخفی بماند.

جالب اینجاست که رئیس جمهور جدید این کشور یعنی سیسی قدری از المبارک محافظه‌کار تر است. همچنین وی از پتانسیل بالای فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به عنوان ابزاری انقلابی آگاه است و قصد دارد با محدود کردن این فضا، سرنوشتی مشابه با مبارک پیدا نکند.

 

تماشا کتید: تبلیغ جرمی کلارکسون برای معرفی خدمات تازه مرسدس بنز و هواپیمایی امارات

مطالب مرتبط

اولتیماتوم مصر به فروشندگان اپل به خاطر گرانفروشی

شرکت‌های رسمی فروشنده‌‌‌ی محصولات اپل در مصر، گجت های این شرکت‌ را تقریباً ۵۰ درصد گرانتر‌ از دیگر کشور های همسایه‌ی خود می‌فروشند. پخش کننده‌ی رسمی محصولات اپل Arab Business Machine پیشتر مدعی شده بود که به علت در پیش نگرفتن اقدامات ضد رضابتی مجبور شده که به چنین قیمتی آیفون و آیپد بفروشد. حال... ادامه مطلب

مصر حساب های کاربری با بیش از ۵ هزار فالوور را تحت نظر قرار می دهد

«عبدالفتاح  السیسی»، رییس جمهور مصر قانون جدیدی را ابلاغ کرده که به کنترل فضای مجازی و نظارت شدید بر فعالیت کاربران، رسانه ها و مطبوعات منجر می شود.بر اساس این قانون که پیش نویس آن قبلا به تصویب پارلمان رسیده بود «شورای عالی سیاست گذاری رسانه ها» افرادی را که در شبکه های اجتماعی، وبلاگ... ادامه مطلب

زنان عربستان مقام نخست هکاتون حج را کسب کردند

به تازگی تیم توسعه‌ی دهنده‌ای متشکل از زنان مسلمان اهل عربستان سعودی موفق شدند که مقام اول مسابقات هکاتون حج جده را از آن خود کنند.رویداد سه روزه‌ی هکاتون حج به منظور بهبود تجربه حجاج از این سفر دینی برگزار شده و در جریان آن بسیاری از شرکت‌های فناوری سعی داشتند تا با استفاده از تکنولوژی،... ادامه مطلب

مصر یوتیوب را یک ماه فیلتر می کند

مصر قصد دارد که پتلفرم پخش ویدیوی‌ یوتیوب را به مدت یک ماه فیلتر کند. دادگاه عالی این کشور چندی پیش با صدور یک حکم قانونی قطعی، اعلام کرد که قصد دارد این سرویس را به مدت یک ماه فیلتر کند. بدین ترتیب کاربران کشور مصر یوتیوب را دیگر در دسترسشان نخواهند داشت و یک... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟