ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جنین دوقلو داخل مومیایی
میان رشته ای

دانشمندان مومیایی 2000 ساله یک نوجوان را با دو جنین و سر گم‌شده پیدا کردند

رازهای مومیایی مصری با یک جنین در میان پاهایش، حالا با کشف جنین دوقلو در داخل بدن بیشتر شده‌اند.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۲ دی ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

کشف یک جنین در مومیایی تقریباً بی‌سابقه است، اما حالا دانشمندان می‌گویند یک نوجوان مومیایی‌شده کشف کرده‌اند که بین ۱۴ تا ۱۷ سال سن داشته و احتمال می‌دهند که هنگام زایمان مرده است؛ زیرا مومیایی‌کنندگان بدن جنین او را در میان پاهایش رها کرده‌اند. البته به‌‌نظر می‌رسد هیچ‌کس نمی‌دانسته که او یک جنین دیگر نیز در بدن خود دارد.

باستان‌شناسان این مومیایی مصری را در سال ۱۹۰۸ کشف کردند. قدمت این مومیایی بین دوران متأخر مصر باستان (۷۱۲ تا ۳۳۲ قبل از میلاد) و دوران قُبطی (۳۹۵ تا ۶۴۲ پس از میلاد) برآورده می‌شود. سر این جنین در شکم مادر باقی مانده بود. به همین علت، باستان‌شناسان به این نتیجه رسیدند که مادر در اثر زایمان ناموفق مرده بود.

جنین داخل مومیایی
تصاویر سال ۱۹۰۸ که سر جنین را داخل شکم مادر نشان می‌دهند.
Margolis and Hunt, 2023

اما بیشتر از یک قرن طول کشید تا باستان‌شناسان یک جنین دیگر نیز در بدن این مادر مومیایی‌شده کشف کنند. «فرانسین مارگولیس» (Francine Margolis) تصمیم گرفت به مطالعه دقیق‌تر این مومیایی موزه اسمیتسونین و بررسی علت مرگش بپردازد. آزمایش‌های سی‌تی اسکن و سپس تصویربرداری اشعه ایکس مشخص کردند که یک جنین دوم نیز در بدن مادر قرار دارد ــ این‌بار به‌طور اسرارآمیزی در سینه او.

مارگولیس می‌گوید این اولین مومیایی کشف‌شده با این مشخصات است. او به‌همراه «دیوید هانت» (David Hunt) نتایج شگفت‌انگیز خود را در International Journal of Osteoarchaeology منتشر کرده‌اند.

معلوم نیست که آیا این مادر و دیگر اطرافیانش، مخصوصاً مومیایی‌کنندگان، از جنین دوم آگاه بوده‌اند یا نه. محل قرارگیری این جنین، در سینه، نیز یک راز است.

پژوهشگران عقیده دارند که در طی فرایند مومیایی‌کردن، جنین به بالا و به‌سمت سینه مادر جابه‌جا شده است. بافت‌های متصل‌کننده و دیافراگم در این فرایند از بین می‌روند، به این ترتیب، جنین می‌توانسته به بالا منتقل شود.

جنین دوقلو داخل مومیایی
تصاویر سی‌تی اسکن (a) و اشعه ایکس (b) که موقعیت جنین دوقلو را داخل سینه مومیایی نشان می‌دهند.
Margolis and Hunt, 2023

رازهای جنین بدون سر

آزمایش روی بقایای انسانی موجود در موزه‌ها کار آسانی نیست. موزه اسمیتسونین نیز دیگر اجازه نمی‌دهد آزمایش‌های مخربی روی بافت‌ها، استخوان‌ها، دندان‌ها یا ناخن‌ها انجام شود. درنتیجه، مطالعه با سی‌تی اسکن و تصویربرداری با اشعه ایکس از معدود راه‌های ممکن هستند.

علاوه‌براین، سر مادر گم شده است. مارگولیس می‌گوید این باعث می‌شود نتیجه‌گیری درباره سلامت مادر دشوار گردد. یک عکس از سر مومیایی‌شده این نوجوان وجود دارد. این امکان وجود دارد که پس از این عکس، سر را دوباره دفن کرده، یا به یک موزه محلی برده، یا حتی دزدیده باشند.

مومیایی بدون سر مصری
تنها تصویر موجود از سر گم‌شده مومیایی مصری
Margolis and Hunt, 2023

رازهای دیگری نیز درباره این مومیایی وجود دارد؛ مثلاً سر اولین جنین در داخل بدن مومیایی است. باستان‌شناسان اطمینان دارند که این علت مرگ بوده است، اما مشخص نیست سر جنین در جریان مومیایی‌کردن از بدنش جدا شده یا در هنگام بارداری، در فرایندی به نام قطع عضو سانحه‌ای جنین.

معمولاً انجام سی‌تی اسکن‌های بیشتر حقایق جدیدی درباره مومیایی‌ها آشکار می‌کنند. برای مثال، پژوهشگران اخیراً شواهد مربوط به تنها مومیایی حامله کشف‌شده دیگر را زیر سؤال برده‌اند. آن‌ها می‌گویند شواهد حاملگی نمی‌توانستند در فرایند مومیایی‌کردن باقی بمانند. درنتیجه، این مومیایی با جنین‌های دوقلو احتمالاً تنها مومیایی حامله کشف‌شده باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی