مایکروسافت از اشتباهات خود درس گرفته است؛ بازگشت ایکس باکس به روزهای اوج

شرکت مایکروسافت در یک دهه‌ی گذشته به خاطر سیاست‌های اشتباهش در بخش گیمینگ، تعداد زیادی از طرفداران خود را از دست داد. از تاثیرگذارترین سیاست‌های اشتباه این شرکت آمریکایی می‌توان به تمرکز بیش از حد روی کینکت ایکس باکس 360 و معرفی کنسول نسل هشتمی ایکس باکس وان با قیمتی بالاتر از رقیب دیرینه‌اش اشاره کرد. البته ضعف مایکروسافت در تولید محتواهای انحصاری برای ایکس باکس وان نیز در رخ داد این اتفاق بی تاثیر نبوده است.

سیاست‌های گیمینگ مایکروسافت در چند سال اخیر در مسیر درست قرار گرفت و این شرکت سعی کرد تا با انجام اقداماتی از جمله معرفی قوی‌ترین کنسول، ایکس باکس وان ایکس بار دیگر نظر طرفداران را به خود جلب کند. علاوه بر این، مایکروسافت سعی کرده است تا با همکاری بیشتر با استودیو‌های بازی ساز و خرید تعدادی از آنان، عناوین انحصاری بیشتری را تولید کند.

یکی دیگر از اقدامات مایکروسافت معرفی سرویس Xbox Game Pass بوده است که شباهت بسیاری به نتفلیکس دارد. کاربران می‌توانند در این سرویس با پرداخت حق اشتراک، تا زمان پایان اشتراک خود بدوه محدودیت به صدها بازی ایکس باکس 360 و ایکس باکس وان دسترسی داشته باشند.

آرون گرینبرگ، مدیر بازاریابی بخش ایکس باکس، در رویداد گیمزکام 2018 مصاحبه‌ای با وبسایت GameReactor انجام داده است. گرینبرگ در بخشی از این مصاحبه به صورت غیر مستقیم به کم بودن تعداد طرفداران اعتراف کرده و گفته مایکروسافت باید سیاستی متواضعانه در برابر کاربران اتخاذ کند:

بزرگترین کاری که باید انجام دهیم و خوشخبتانه در حال انجام آن نیز هستیم، گوش کردن و یاد گرفتن در هر بازار است. به این حقیقت که باید کشور به کشور تعداد کاربران بیشتری را بدست آوریم واقف هستیم. البته این مشکل نیز با انتشار ایکس باکس وان ایکس در سال گذشته در حال رفع شدن است. برای مثال در آلمان، سهم ما در بازار رشد داشته است. همچنین در تعطیلات سال گذشته‌ی اروپا با کمبود محصول مواجه شدیم.

پس می‌توان گفت تغییر هم اکنون آغاز شده است. با وجود این، همچنان به اتخاذ سیاست‌های متواضعانه ادامه می‌دهیم. می‌دانیم که باید با ساخت بازی‌، سخت افزار و معرفی سرویس طرفداران بیشتری را بدست آوردیم.

این‌طور که به نظر می‌رسد، مایکروسافت به خوبی از اتفاقات گذشته درس عبرت گرفته است و اکنون قصد جبران اشتباهات را دارد. در این میان، سونی نیز چند وقت اخیر با سیاست‌های خود در بحث کراس پلتفرم اعتراض بسیاری از طرفداران را در آورده است. حال باید دید، مایکروسافت با استفاده از فرصت به وجود آمده، جایگاه را پس خواهد گرفت یا خیر.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟