مصر حساب های کاربری با بیش از ۵ هزار فالوور را تحت نظر قرار می دهد

«عبدالفتاح  السیسی»، رییس جمهور مصر قانون جدیدی را ابلاغ کرده که به کنترل فضای مجازی و نظارت شدید بر فعالیت کاربران، رسانه ها و مطبوعات منجر می شود.

بر اساس این قانون که پیش نویس آن قبلا به تصویب پارلمان رسیده بود «شورای عالی سیاست گذاری رسانه ها» افرادی را که در شبکه های اجتماعی، وبلاگ یا سایت شخصی بیش از ۵ هزار دنبال کننده دارند، تحت نظارت قرار خواهد داد.

بازدیدکنندگان سایت های متخلف با زندان و جریمه نقدی مواجه می شوند

علاوه بر این شورای عالی قدرت تعلیق یا فیلتر حساب های کاربری شخصی متهم به نشر اکاذیب یا تحریک به تخطی از قانون، خشونت یا نفرت پراکنی را دارد.

این قانون یکی از ضوابط جدیدی است که به گفته گروه های مدافع حقوق بشر آزادی بیان آنلاین را محدود می کند و این در حالی است که اینترنت جزو آخرین مکان هایی است که بحث های پیرامون انتقاد از سیسی در آن جریان دارد.کنترل فضای مجازیحالا اما قانون جدید تاکید می کند مدیران این سایت ها و کاربرانی که عمدا و حتی سهوا و بدون دلیل منطقی از آنها بازدید می کنند، ممکن است با یک سال زندان و جریمه نقدی ۵۰ تا ۱۰۰ هزار پوند مصر مواجه شوند.

مقامات تاکید کرده اند که هدف از تصویب و اجرای قوانینی از این دست مقابله با بی ثباتی و تروریسم در کشور است. از سوی دیگر فعالان حقوق بشر در داخل و خارج از این کشور حکومت را به در هم کوبیدن مخالفان از طریق بازداشت منتقدان، بلاگرها و تعطیل کردن سایت های خبری مستقل متهم کرده اند.

به گفته یکی از نهادهای مدافع آزادی بیان در مصر به نام AFTE تا پیش از تصویب این قانون بیش از ۵۰۰ پایگاه اطلاع رسانی و نهاد غیر دولتی به دستور مقامات مسدود شده اند. منتقدان بر این باورند که اقداماتی از این دست گردش آزاد اطلاعات را با خطر جدی مواجه می کند.

مطالب مرتبط

اولتیماتوم مصر به فروشندگان اپل به خاطر گرانفروشی

شرکت‌های رسمی فروشنده‌‌‌ی محصولات اپل در مصر، گجت های این شرکت‌ را تقریباً ۵۰ درصد گرانتر‌ از دیگر کشور های همسایه‌ی خود می‌فروشند. پخش کننده‌ی رسمی محصولات اپل Arab Business Machine پیشتر مدعی شده بود که به علت در پیش نگرفتن اقدامات ضد رضابتی مجبور شده که به چنین قیمتی آیفون و آیپد بفروشد. حال... ادامه مطلب

مصر قانون جدیدی برای سانسور فضای مجازی وضع کرد

کشور مصر تا به حال مقررات سختگیرانه‌‌ی زیادی در مورد استفاده از اینترنت وضع کرده و کاربران این کشور شرایط سختی برای حضور در فضای مجازی تجربه می‌کنند. حال به نظر می‌رسد شرایط از وضعیت فعلی سخت‌تر هم بشود چرا که به تازگی رئیس جمهور این کشور «عبدالفتاح سیسی» قانون تازه‌ای در حوزه‌ی جرایم اینترنتی ثبت... ادامه مطلب

زنان عربستان مقام نخست هکاتون حج را کسب کردند

به تازگی تیم توسعه‌ی دهنده‌ای متشکل از زنان مسلمان اهل عربستان سعودی موفق شدند که مقام اول مسابقات هکاتون حج جده را از آن خود کنند.رویداد سه روزه‌ی هکاتون حج به منظور بهبود تجربه حجاج از این سفر دینی برگزار شده و در جریان آن بسیاری از شرکت‌های فناوری سعی داشتند تا با استفاده از تکنولوژی،... ادامه مطلب

مصر یوتیوب را یک ماه فیلتر می کند

مصر قصد دارد که پتلفرم پخش ویدیوی‌ یوتیوب را به مدت یک ماه فیلتر کند. دادگاه عالی این کشور چندی پیش با صدور یک حکم قانونی قطعی، اعلام کرد که قصد دارد این سرویس را به مدت یک ماه فیلتر کند. بدین ترتیب کاربران کشور مصر یوتیوب را دیگر در دسترسشان نخواهند داشت و یک... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟