جک ما ثروتمندترین مرد چین بازنشسته می‌شود

به گزارش نیویورک تایمز بنیانگذار کمپانی علی بابا، جک ما که در واقع ثروتمندترین فرد چین محسوب می شود و توانسته یکی از موفق‌ترین کسب‌وکار‌های این کشور را به راه بیاندازد، قصد دارد طی هفته‌‌ی آینده بازنشسته شود تا بتواند بیشتر روی فعالیت‌های بشر دوستانه‌ی خود تمرکز کند.

این مرد ۵۳ ساله، در سال ۱۹۹۹ میلادی شرکت علی بابا را به راه انداخت و توانست طی ۱۹ سال آن را به ارزش کلی ۴۲۰ میلیارد دلار برساند. اکنون کاربران چینی با بهره‌مندی از سرویس‌های این شرکت به راحتی می‌توانند محصولات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری کنند. محبوبیت سرویس‌های این شرکت میان کاربران چینی موجب شده ارزش کل دارایی‌های جک ما که شامل ۶.۴ درصد از سهام علی بابا می‌شود، ۴۰ میلیارد دلار تخمین زده شود.

علی بابا که در واقع از نظر برخی کارشناسان، آمازون چین به شمار می‌رود، در ابتدا به شکل تجارت به تجارت فعالیت خود را شروع کرد و  با عرضه‌ی مستقیم سیگار یا دخانیات در سال ۲۰۰۳ میلادی، فروش مستقیم به کاربر را آغاز نمود.

پس از آن، علی بابا فعالیت خود را در زمینه‌های مختلفی نظیر رسانه‌‌های دیجیتال، حافظه‌های ابری و صنایع مختلف گسترش داد تا  به امپراطوری بزرگی تبدیل شود که بستر فعالیت‌هایش، فراهم آوردن خرید آنلاین برای تمامی محصولات به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که علی بابا مالک شبکه‌ی اجتماعی ویبو است که در واقع کپی چینی توییتر محسوب می‌شود.

جک ما در سال ۲۰۱۳ میلادی، از سمت مدیر عاملی علی بابا کنار رفت و این مسئولیت را به دیوید ژنگ سپرد تا خود به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره بر عملکرد مدیر عامل نظارت کند.

با اینکه جک ما جزو اولین نسل میلیاردر‌های چینی است که خود را در سن ۵۳ سالگی بازنشسته می‌کند، لقب «آموزگار ما» را از آن خود کرده و مردم چین، وی را با این تخلص می شناسند.

او قصد دارد پس از بازنشستگی تمام تمرکز خود را روی نهاد خیریه‌ی خود که بنیاد جک ما نام دارد، بگذارد و برای کودکان روستا‌های چین، امکانات آموزشی فراهم آورد.

 

تماشا کنید: علی بابا دستگاه فروش خودکار ماشین می‌سازد

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟