چرا اعلام قیمت لحظه ای ارز در سایت‌ها غیر قانونی شد؟

با نوسانات شدید نرخ ارز و دلار سایت‌ها و کانال‌های بسیاری در اعلام قیمت لحظه‌ای این موارد فعالیت دارند و در برخی موارد دیده می‌شود که قیمت اعلام شده همزمان دو کانال با هم تفاوت‌های فاحشی دارد، این موضوع بنا به تعبیر بسیاری از کارشناسان و دادستان تهران، تشویش اذهان عمومی محسوب شده و در بین جرایم رایانه‌ای برای آن مجازات تعیین شده است.

«پوریا قهرمانی» وکیل دادگستری نیز در گفتگو با دیجیاتو ضمن تایید ممنوعیت خرید و فروش طلا و ارز توسط سایت‌ها، اعلام می‌کند که اعلام نرخ ارز در این لحظات هم با وجود اینکه رسما در قانون تعریفی برای مجرمانه بودنش نشده ولی می‌تواند بنا به تعبیری تشویش اذهان عمومی قلمداد گردد:

«نشر اکاذیب در فضای مجازی جرم است و یکی از بیشترین جرم‌هایی است که در حوزه جرایم رایانه ای رخ می دهد قانون نیز با مجرمان این جرایم برخورد خواهد کرد.»

به باور این وکیل دادگستری خیلی از افراد خواسته یا ناخواسته به این شایعات دامن زده و باعث گسترش مطالب دروغ می‌شوند این شایعات و اخبار دروغین ایجاد مشکل می‌کند: «قانون جهت برخورد با اینگونه افراد در فصل پنجم قانون جرایم رایانه ای در سه ماده مجازاتی را تعیین نموده است.»

 قیمت لحظه ای ارز

او با اشاره به ماده 746 اظهار دارد که در قانون مجازاتی برای این افراد تعیین شده و آنها را به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد کرد: «شرایط فعلی می‌تواند این تنبیه‌ها را بیشتر هم کند.»

قهرمانی تاکید می‌کند که توليد و بازنشر هر مطلبى در فضاى مجازى كه موجب تشويش اذهان عمومى گردد، پيگرد قانونى را در بر خواهد داشت:

«شایعات منبع موثق و مطمئنی ندارند و گاهی مطالب اغراق آمیز و دور از واقیعت از فردی به فرد دیگر و هم چنین در گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی از گروهی به گروه دیگر انتقال و انتشار پیدا می‌کند. پس باید در شنیدن و کسب اخبار از صحت و سقم آن مطلع شویم تا خودمان یکی از شایعه پراکنان خبر نشویم.»

چندی پیش بود که دادستان تهران از بانک مرکزی خواست درباره وظایف خود درخصوص صرافی ها عمل و حتما با صرافی های متخلف برخورد کند. «عباس جعفری دولت آبادی» تاکید کرده بود که پرونده‌های اقتصادی زیادی در شعب ویژه هست که به مباحث ارز و صرافی مربوط است و سایت‌ها و کانال‌های اینترنتی را یکی از عاملین التهاب بازار ارز و مشکلات پیش آمده در آن ذکر کرد. به باور دولت آبادی اینکه ارز 19 هزار تومانی 8 هزار تومان و بعد 10 هزار تومان می شود معلوم است که هیچ مبنایی ندارد و خواستار این شده که سایت‌ها و کانال‌ها بیشتر از این به بازار دامن نزنند:

«همان طور که هفته گذشته چند مورد از این سایت ها را بسته ایم و احضار کردیم حتما بعد از این هم سراغ سایت ها و کانال هایی که به التهاب ارز دامن می زنند، خواهیم رفت.»

 قیمت لحظه ای ارز

البته دادستان کشور گفته بود که صرافی ها چه از مدل فیزیکی و چه آنلاین، می توانند قیمت تثبیت شده مورد تایید بانک مرکزی را اعلام کنند، اما به باور او و بسیاری از کارشناسان این روزها که قیمت‌ها لحظه‌ای اعلام می‌شود، بهتر است سایت‌ها از اعلام این نوع نرخ‌‌های در لحظه حذر کنند. دولت آبادی خود به این موضوع هم تاکید کرده بود: «هیچ سایتی حق ندارد قیمت های لحظه ای را اعلام کند مخصوصا در شرایط التهاب.»

malltina hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟