ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ویجیاتو - بازی

شکایت سونی از کاربر کالیفرنیایی به علت فروش پلی استیشن ‌های جیلبریک شده

طی پنج سال گذشته سونی آن چنان به کپی خور شدن کنسول‌هایش توجهی نشان نمی‌داده اما اکنون به نظر می‌رسد شرکت ژاپنی روش جدیدی برای این مسئله در پیش گرفته چرا که به تازگی از ...

امین قیاسی
نوشته شده توسط امین قیاسی | ۱۷ مهر ۱۳۹۷ | ۱۹:۳۰

طی پنج سال گذشته سونی آن چنان به کپی خور شدن کنسول‌هایش توجهی نشان نمی‌داده اما اکنون به نظر می‌رسد شرکت ژاپنی روش جدیدی برای این مسئله در پیش گرفته چرا که به تازگی از کاربری کالیفرنیایی به علت فروش پلی استیشن‌ های جیلبریک شده شکایت کرده است.

همانطور که می‌دانید کاربران با استفاده از این کنسول می‌توانند نسخه‌های غیر رسمی و کپی نرم‌افزار‌ را روی آن اجرا کنند. مردی کالیفرنیایی به نام اریک اسکِیلز هم از این مسئله سؤ استفاده کرده و به فروش کنسول‌های جیلبریک شده در پلتفرم ای بِی و وب سایت رسمی خود پرداخته است.

بدین ترتیب اسکیلز قانون کپی‌رایت هزاره دیجیتال و سونی را با کپی خور کردن کنسول‌هایش زیر پا گذاشته. به همین دلیل سونی از وی شکایت کرده است.

البته اسکیلز آنچنان هم به صورت مخفیانه فعالیت‌های خود را به انجام نرسانده چرا که به صورت علنی در وب سایت رسمی خود به فروش کنسول‌ها پرداخته است. کمپانی ژاپنی با خرید دو کنسول جیلبریک شده موفق شده وی را گیر بیندازد و شواهدی برای دادگاه فراهم آورد.

جالب اینجاست که اسکیلز دستورالعمل‌هایی هم برای نحوه‌ی نصب کپی‌های غیر قانونی بازی‌ها هم به همراه کنسول‌ها فرستاده که کار را برایش بدتر کرده است.

سونی با بررسی وب سایت رسمی او پرچم سیاه دزدان دریایی (که نماد استفاده غیر قانونی از بازی‌های کپی خور است) را هم پیدا کرده و معلوم شده که او با شعار «دیگر بازی نخرید» سعی داشته کاربران را به خرید بازی‌های غیر قانونی تشویق کند. بدین ترتیب اسکیلز دیگر نمی‌تواند مدعی شود که تنها کنسول‌ها را به دلایل دیگری ماد و اصلاح کرده است.

سونی هنوز میزان خسارات وارده به کمپانی خود را اعلام نکرده اما احتمال دارد که با توجه به فعالیت طولانی اسکیلز، شرکت ژاپنی رقم بالایی را گزارش کرده و مبلغ زیادی را درخواست نماید. این دادخواست می‌تواند اولین شکایت سونی برای جیلبریک شدن کنسول پلی استیشن 4 باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی