تلسکوپ فضایی هابل به کارکرد عادی بازگشت

تلسکوپ فضایی هابل به کارکرد عادی بازگشت

تلسکوپ فضایی هابل که خدمت های بزرگی به دنیای نجوم کرده بود چندی قبل دچار مشکل شد و تقریباً از کار افتاد. اما اکنون کارکرد عادی خود را بازیافته است.

در اواسط مهر ماه بود که ناسا اعلام کرد ژیروسکوپ هابل به مشکل خورده و قادر به فعالیت نیست. به این ترتیب تلسکوپ به حالت ایمن رفت تا بیش از حد آسیب نبیند. تلاش شد ژیروسکوپ دیگری وارد عمل شود اما باز هم مشکلات حل نشد و رفتار غیر طبیعی در ژیروسکوپ دوم هم مشاهده شد و به نظر می رسید با سرعت بالاتری نسبت به معمول می چرخد.

هفته قبل تیم فرماندهی عملیات هابل، مانورهای متعددی را روی آن اعمال کردند. به دنبال تکان های متعدد، آنچه که ظاهراً به علت چرخش سریع ژیروسکوپ در بین اجزای آن به دام افتاده بود جدا شد و در نهایت ژیروسکوپ کارکرد عادی خود را از سر گرفت. آزمایش های بعدی هم نشان دادند که این قطعه به درستی کار می کند.

هابل

هابل در کل ۶ ژیروسکوپ دارد که ۳ تای آنها برای کارکرد عادی تلکسوپ مورد نیاز هستند. دو ژیروسکوپ از مدت ها قببل از کار افتاده بودند. از کار افتادگی اخیر اما هابل را در شرایط بحرانی قرار داد. با این حال نمی توان مرگ یا زندگی هابل را به حل مشکل ژیروسکوپ کمکی مرتبط دانست؛ چرا که تلسکوگ می تواند با یک یا دو مورد از این اجزا هم تصاویر با ارزشی را از فضا ثبت کند.

هابل، حاصل همکاری ناسا با آژانس فضایی اروپا است و در سال ۱۹۹۰ به مدار زمین پرتاب شد. در ابتدا به علت مشکل آینه تصاویر تاری را ثبت کرد اما این موضوع با یک پیاده روی فضایی فضانوردان در سال ۱۹۹۳ حل شد. در ۴ مأموریت دیگر تعمیرها و به روز رسانی هایی را شاهد بود و در آخرین آنها، در سال ۲۰۰۹ شش ژیروسکوپ هابل تعویض شد تا همچنان به خدمت رسانی ادامه دهد.

 

تماشا کنید: پلان؛ چرا ناسا کاوشگر پارکر را به سمت خورشید می فرستد؟

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato