یادداشت: سبقت مجاز محتوا از رسانه؛ پادکست، راننده جسور

* نویسنده این یادداشت، «امیرحسین مددی» مدیرعامل استارت‌آپ «شنوتو» است.

در ایران به خاطر ساختار قانونگذاری، بین محتوا و رسانه مرز روشنی وجود ندارد یا لااقل از دید مخاطبان این دو واژه چندان ملموس نیستند. محتوا یا Content آن چیزی است که از قالب‌های متن،‌ عکس، صدا و ویدیو یا ترکیب آن با کمک بسترهای مشخصی که به آن رسانه یا Media می گویند در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد. از دیرباز نقش رسانه بسیار پررنگ بوده و نگاه مردم بیشتر به خود رسانه بود تا محتوایی که از منتشر می‌شد. حتی سخنرانان قدیمی که نقش رسانه را در زمان عدم صنایع چاپ و نشر و رادیو ایفا می‌کردند، بیشتر نام و نشان خودشان مهم بود تا محتوای بیانات‌شان.

با پیشرفت تکنولوژی به خصوص در ۲۰ سال گذشته، این مدل به خصوص در جهان کاملا برعکس شده و حالا محتوای خوب است که تعیین می کند از کدام رسانه خود را به مخاطبان عرضه نماید؛ به بیان واضح‌تر امروزه محوریت ماجرا حول محتوا و تولیدکننده آن می‌چرخد و نه رسانه. شاید در ایران هنوز این نگاه جهانی شکل نگرفته باشد اما آخرین نمونه از دعوای محتوا و رسانه در بازار ایران را می توان در تضاد عقیده مدیر شبکه ۳ سیما به عنوان صاحب رسانه با مجری یا تهیه کننده برنامه نود به عنوان صاحب محتوا دید.

فارغ از اینکه در این اختلاف حق با کدام طرف ماجراست،‌ اگر این اختلاف در جایی خارج از ایران رخ داده بود، صاحب محتوا می توانست محتوا یا برنامه خود را سریعا از یک رسانه دیگر پخش کند؛ اما آیا برای صاحب رسانه پیدا کردن محتوایی با کیفیت و کمیت مخاطب برنامه نود به همین راحتی بود؟

پس ما می توانیم اینگونه تصور کنیم که در دنیای امروز و در چند سال آینده در ایران (‌که علی رغم تمام انتقادهایی که به نهادهای قانونگذار داریم، اما در منطقه پیشروست) صاحبین محتوا، به طور مستقل تری به تولید محتوا می پردازند و رسانه‌هایی هم خلق خواهند شد که به این استقلال برنامه ساز نه تنها اعتقاد دارند بلکه برای گذر از رقبای خود، آن را توسعه خواهند داد.

در این تصویر زیبا که بخش کوچکی از آن در دنیا آغاز شده، برنامه‌ساز یا صاحب محتوا برنامه خود را تولید کرده و صرفا در یک فضای مشخص، مثلا یک وب سایت، بارگذاری می‌کند. سپس با استفاده از تکنولوژی های جدید که یک نمونه از آن RSS feed است، برنامه وی در تعداد زیادی از نرم افزارها موبایل یا وب سایتهای مختلف یا حتی تلویزیون‌های دیجیتال منتشر شده و مخاطبانش می توانند از آن برنامه که در ساختاری متنی، صوتی و یا تصویر ارائه می‌شود، بهره‌مند شوند.

هر کدام از درگاه‌های انتشار هم موظف هستند به شکل ماشینی و با کمک تکنولوژی، کمیت‌ها یا پارامترهای لازم برای هر برنامه سازی را به درگاه میزبان ارسال کنند تا برنامه ساز بتواند در یک داشبورد کاربری متوجه تعداد مخاطبین در هر کانال انتشار، نوع رفتار مخاطب و سایر موارد را مشاهده و آنالیز نماید. در واقع محتواساز می‌تواند تمامی بینندگان خود در همه پلتفرم‌ها را یکجا رصد و مورد کنکاش قرار دهد.

قطعا در این تصویر زیبا شمارنده های معتبر حداقل دو خاصیت خواهند داشت که مرتبط با درآمدزایی و چرخه پایدارشان است؛ اول اینکه برای جذب اسپانسر یا تبلیغ دهنده مورد نیاز بخشهای مرتبط با حوزه های مارکتینگ و آژانسهای تبلیغاتی در کار هستند و دوم اینکه در صورت بهادار بودن خود محتوا محلی است برای شمارش درآمد کسب شده آن محتوا.

آن بخشی از این تصویر که فعلا در جهان فعالیت خود را آغاز نموده و با رشد کم سابقه ای در دنیای رسانه در حال همه گیر شدن، صنعت پادکست‌های صوتی است. ویژگی هایی که در سطور پیشین ارائه شد در پادکست وجود دارد و برنامه سازان آن دیگر نیازی ندارند که از وب سایت یا اپلیکیشن خاصی استفاده کنند و در همین زمان یعنی در اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی، یک پادکست به طور بالقوه در اختیار بیش از ۳ میلیارد نفر از مردم جهان است و فقط کافی است تا برنامه خوبی تولید شود و به طور مناسب هم اطلاع رسانی شود. محتواسازان با روی آوردن به ساخت این‌گونه پادکست‌ها در سرتاسر دنیا توانسته‌اند مخاطبانی جهانی پیدا کنند و با هوشمندی خود، راهشان را در پله‌های موفقیت ادامه دهند.

برای برنامه سازان صوتی ایران و به خصوص جامعه پادکسترهای ایرانی، در حال حاضر شنوتو یکی از سرویس دهندگانی است که برای میزبانی پادکست در حال فعالیت است. به طور مثال پادکست‌ها یا برنامه هایی مانند ۱۰ صبح، مبل قرمز، صادق زیباکلام، میرکت، دوردنیا با شهاب چراغی و ... با اینکه در سرورهای شنوتو در ایران قرار دارند اما در تمام اپلیکیشن‌های پادکست قابل دستیابی هستند و در سرتاسر دنیا شنیده می‌شوند.

در چند سال اخیر که شنوتو روز جهانی پادکست (8 مهر ماه) را در کنار فعالان این حوزه گرامی داشته، فرصتی پیدا شده تا زنجیره تامین بازار آینده رسانه را معرفی کند و دغدغه های پیش روی این صنعت را با حضور کسانی که در این زنجیره نقش آفرین هستند را واکاوی کند. امیدواریم که تعداد این نشست‌ها بیشتر شود و محتوای خلق شده در آنها هم از منظر کمی و کیفی افزایش یابد.

malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟