عبور نزدیک سه سیارک از کنار زمین در یک روز

عبور نزدیک سه سیارک از کنار زمین در یک روز

عبور نزدیک سه سیارک از کنار زمین در یک روز

آمار مرکز مطالعات اجرام نزدیک به زمین (CNEOS) آژانس فضایی ناسا نشان می دهد که به تازگی سه سیارک طی یک روز از فاصله نزدیک به زمین عبور کرده اند.

اولین سیارک که با نام ۲۰۱۸VS1 شناخته می شود، بین ۱۳ تا ۲۸ متر قطر داشته و با سرعت ۳۸ هزار کیلومتر بر ساعت از فاصله یک میلیون و ۳۸۶ هزار کیلومتری زمین گذشت. سرعت این سیارک از اکثر راکت های ساخت دست بشر بیشتر است.

دومین سیارک یعنی ۲۰۱۸VR1 حدود پانزده دقیقه بعد از مورد قبل اما با فاصله بسیار بیشتر (حدود ۰.۰۳۳۶۶ واحد نجومی یا ۵ میلیون کیلومتر) از کنار زمین عبور کرد. واحد نجومی یا AU برای اندازه گیری مسافت های فضایی به کار می رود و هر AU برابر با فاصله بین زمین و خورشید یا حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر است. سیارک ۲۰۱۸VR1 بین ۱۴ تا ۳۱ متر قطر داشته و سرعتش هم اندکی کمتر است.

اما سومین سیارک یعنی ۲۰۱۸VX1 نزدیک ترین فاصله را با زمین داشت. این سیارک از فاصله ۳۸۰ هزار کیلومتری زمین عبور کرد، یعنی کمتر از فاصله زمین تا ماه که ۳۸۴ هزار کیلومتر است. ابعاد ۲۰۱۸VX1 کوچک تر از دو مورد دیگر بوده و بین ۸.۳ تا ۱۹ متر قطر داشته، ضمن اینکه سرعتش هم نهایتاً به ۲۲ هزار کیلومتر بر ساعت می رسیده است.

اجرام نزدیک به زمین (NEO) به سیارک ها یا دنباله دار هایی گفته می شود که مدارشان فاصله ای مشخص از خورشید داشته و به زمین نزدیک باشد. اگر جرمی احتمال برخورد به زمین یا ابعادی بزرگ (بیشتر از ۱۴۰ متر داشته باشد) به آن PHO یا «جرم بالقوه خطرناک» می گویند.

اگر یک PHO به زمین برخورد کند، می تواند یک کشور را به طور کامل نابود کرده و اثرات زیست محیطی ناگواری بر کل کره زمین داشته باشد. به همین دلیل آژانس فضایی ناسا این اجرام را به طور کامل تحت نظر داشته و آنها را رصد می کند. در حال حاضر حدود ۱۸۰۰۰ جرم نزدیک به زمین شناسایی شده که بیش از ۱۸۰۰ مورد از آنها خطرناک هستند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل