اولین استاندارد جهانی برای پهپادها اعلام شد

اولین استاندارد جهانی برای پهپادها اعلام شد

با افزایش محبوبیت پهپادها و استفاده از کاربران از این گجت‌ها، سوال‌های بسیار زیادی در رابطه با قوانین و مقررات پیرامون آنها بوجود آمده است. برخی کشور‌ها قوانینی مخصوص خودشان برای پرواز پهپاد‌ در نظر گرفته‌‌اند. برای مثال انگلستان، پرواز پهپادها از فاصله‌ی یک کیلومتری فرودگاه‌ها را ممنوع کرده یا اینکه اداره‌ی هوانوردی فدرال ایالات متحده به کاربران این کشور اجازه داده که در فضا‌های کنترل شده نیز پهپادهایشان را به هوا بفرستند.

پهپادها

حال سازمان بین‌المللی استانداردسازی سعی کرده برای اینکه باید و نباید‌هایی کلی برای پرواز پهپادها تعیین کند، اولین پیش نویس استاندارد‌های جهانی را برای استفاده از پهپاد اعلام نماید.

بر اساس این پیش نویس مشخص شده که نباید پهپادها را نزدیک فرودگا‌ها و مناطق محدود دیگر به پرواز درآورد. علاوه بر این بر اساس استاندارد‌های تعیین شده باید از پرواز پهپاد در منطقه‌های حساس نیز جلوگیری به عمل آورد.

در این استاندارد‌ها اشاره شده که اپراتورهای پهپاد‌ نیز باید به حریم خصوصی دیگران احترام بگذارند و حالتی ایمن برای پرواز‌های ناموفق با دخالت انسان طراحی کنند. سازمان ISO علاوه بر این پیشنهاد داده که باید در محل های به خصوص امکاناتی برای تمرین، تعمیرات و نگهداری پهپادها ایجاد شود. همچنین باید قوانینی درباره‌ی حفاظت از دیتای پهپادهای کاربران را تعیین گردد.

گزارش شده که به طور قطع تا بهمن‌ماه امسال جلسات مشاوره‌ی عمومی درباره‌ی این استاندارد‌ها برگزار می‌گردد و پس از آن قوانین ثبت شده رسمی خواهند شد. البته باید در نظر داشت که باید و نبایدهای سازمان بین المللی استاندارد سازی، قوانین رسمی نیستند و این ارگان امیدوار است که دولت‌ها روندی مشابه  استاندارد‌هایشان در پیش بگیرد تا قوانین یک دستی درباره‌ی این پهپادها انتخاب گردد.

این قوانین در حالی اعلام شده که هیئت ایمنی هوایی بریتانیا معتقد است که نیمی از حوادث هوایی این کشور به پهپادها اختصاص داشته است. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که بسیاری از دولت‌ها به سرعت چنین استاندارد‌هایی را در نظر بگیرند.

 

تماشا کنید: استفاده از پهپادها برای شست و شوی شیشه‌ی برج‌های بلند

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato