ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

ابهام در ترخیص خودروهای دپو شده در گمرک؛ احتمال ریزش شدید قیمت ها در بازار خودروهای وارداتی

طی ماه‌ های اخیر خودروهای وارداتی به دلیل تصمیمات یک شبه در گمرکات کشور دپو شد و همین موضوع در بازار خودرو افزایش یکباره قیمت‌ ها را به همراه داشت. معاون اول رئیس جمهور در ...

غزاله زاهدی
نوشته شده توسط غزاله زاهدی | ۱۲ دی ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۰

طی ماه‌ های اخیر خودروهای وارداتی به دلیل تصمیمات یک شبه در گمرکات کشور دپو شد و همین موضوع در بازار خودرو افزایش یکباره قیمت‌ ها را به همراه داشت. معاون اول رئیس جمهور در پی نوشت نامه ای خطاب به وزرای اقتصاد و صنعت، نکات مهمی را در خصوص تعیین تکلیف خودروهای دپو شده در گمرک و حمایت از فعالان اقتصادی قانون مدار مطرح کرد. در آذر ماه سال 96 برای نخستین بار جزییات اولیه پرونده ثبت سفارش های جعلی منتشر شد. بعد از پیگیری های انجام شده از سوی رسانه و تعداد محدودی از نمایندگان مجلس، نهایتا موضوع در سطح رئیس جمهور مطرح شد.

خودروهای دپو شده در گمرک

در این بین وزیر پیشین صنعت در مرداد ماه سال جاری جزییات بیشتری از تخلفات روی داده در خصوص ثبت سفارش غیر قانونی 6481 دستگاه خودرو را مطرح کرد. بعد از گمانه زنی اولیه در آذر ماه سال 96، جزییات قطعی این فساد بزرگ در فروردین ماه سال 97 رسانه ای شد. بر این اساس تا زمان ورود جدی دستگاه های نظارتی حدود 1900 خودرو با ثبت سفارشهای فاقد اعتبار از گمرکات ترخیص شده و 4500دستگاه نیز در خود گمرک توقیف شده است. بعد از این ماجرا برای 39 فرد و شرکت متخلف پرونده قضایی تشکیل شد از طرفی بعد از تحولات ارزی در کشور واردات خودرو از خرداد ماه سال جاری ممنوع شد و بیش از 14 هزار خودرو در گمرکات مختلف دپو شد.

اما بر اساس مکاتبه کاظم چهره گشا از دفتر معاون اول رئیس جمهور جزییات تازه ای از آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده مشخص شد، محتویات این مکاتبه نشان میدهد، معاون اول رئیس جمهور در دستوری به وزرای اقتصاد و صنعت، خواستار عمل به مقررات در خصوص خودروهای دپو شده در گمرک شده است. درپی نوشت اسحاق جهانگیری در خصوص تعیین تکلیف موضوع استمرار خسارت ناشی از دپوی خودروهای وارداتی در گمرکات کشور خطاب به دژپسند و رحمانی آمده است، نباید تحت تاثیر فضا سازی ها موانع فعالان اقتصادی را برطرف نکنیم. اگر کسی تخلف کرده دستگاه قضایی برخورد میکند و نباید برای کسانی که درچارچوب قوانین و مقررات عمل کرده اند مشکل ایجاد شود.

اما در نهایت چند هفته پس از مطرح شدن نامه جهانگیری نیز تکلیف این خودروها روشن نشده و شاهد انتشار اخبار ضد و نقیضی در این خصوص هستیم، جالب تر آنکه انجمن وارد کنندگان خودرو به عنوان متولی واردات این خودروها، از سرنوشت نهایی ماجرای ترخیص خودروهایی که با ثبت تخلف وارد کشور شده اند اظهار بی اطلاعی می کند و تصمیم نهایی در این خصوص را بر عهده وزیر صنعت می داند.

به هر حال آنچه که واضح است اینکه در شرایط رکود شدید فعلی در بازار، ترخیص تعداد زیادی خودروی صفر کیلومتر از گمرکات کشور می تواند به تعمیق رکود در بازار و کاهش نسبی قیمت ها منجر شود، چرا که با توجه به افزایش شدید قیمت خودروهای وارداتی، خریدار کافی برای این تعداد خودرو وجود ندارد و فروشندگان واقعی ناچار به کاهش قیمت خودرو خود در راستای فروش سریعتر آن خواهند بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی