دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

ماهواره‌های فضایی ایرانی با چالش‌های بسیاری روبرو هستند

وزیر ارتباطات خبر از موفقیت تست ماهواره‌های ایرانی داده و گفته که این ماهواره‌ها قرار بود از سال۸۷ با همکاری بین المللی ساخته شوند که کشورهای دیگر حاضر به این همکاری نشدند. به گفته او برنامه عوض شد تولید داخلی با دقتی ۲۵ برابر و البته با وقفه‌ای طولانی ساخته شد و در خدمت کشاورزی، محیط زیست و مدیریت آب مورد استفاده قرار گرفته است.

این خبر در نگاه اول خوشحال کننده و غرورآفرین است اما ابهاماتی درباره آن وجود دارد که در گفتگو با «رضا شهبازی»، کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات به برخی از آنان پرداخته‌ایم. شهبازی معتقد است در موضوع فناوری ماهواره ای، نامدارانی فعالیت می کنند که همگی از صاحب نظران کشور بوده و حق استادی دارند و باید به آنها خسته نباشید گفت اما سوالاتی هم در سیاست‌های کلان توسعه ماهواره وجود دارد که برای شفافسازی باید پرسیده شود:

«بودجه قابل توجهی در طراحی و ساخت ماهواره های کشور (دانشجویی و غیردانشجویی) هزینه شده است. مراکزی هم با این عنوان به صورت دائمی مشغول به فعالیت هستند. سوال اینجاست که اگر ما بهترین ماهواره تصویربرداری را هم در کشور بسازیم (که فعلاً به دلیل چالش های فنی نمی توانیم)، صرفاً موفق خواهیم شد آن را در یک مدار LEO قرار دهیم که در نتیجه عمر ماهواره و زمان بهره برداری بسیار کم خواهد بود. نمونه هایی که تا کنون طراحی، ساخته و پرتاب شده اند، عمر کمتر از یک ماه داشته و گواه این مطلب هستند.»

تور کیش

ماهواره‌های فضایی ایرانی

به گفته شهبازی حتی اگر با شرایطی، امکان پرتاب ماهواره به مدارهای مناسب خصوصاً GEO را داشته باشیم، ابعاد، وزن و مکانیزهای مکانیکی ماهواره های ساخته شده چالش برانگیز است. او فرض را بر این می‌گذارد که مشکلات پرتاب ماهواره با تمام چالش‌ها برطرف بشود و پرسش بی‌پاسخ دیگری را مطرح می‌سازد: « تشعشعات فضایی و عمر مفید قطعات ماهواره ای چه کنیم؟ بدنه ماهواره را ما در کشور می سازیم؟ رنگ مورد استفاده را چطور؟ همین سوال را می توانیم به قطعات الکترونیکی و پردازشی مقاوم به تشعشعات فضایی، سلول های خورشیدی پربازده و ... تعمیم دهیم.»

این کارشناس باور دارد که  قطعات مقاومی که می توانند در تکنولوژی واقعی فضایی استفاده شوند را همان هایی می سازند که قرار بود ماهواره را طراحی کنند و نکردند:

«اگر ما امروز با اتکا به توان داخلی طرحی می زنیم، باید مشکلات آن را هم بدانیم. بدانیم که حتی اگر موشکی داشتیم که ماهواره را در مدار مناسب زمین قراردهد، عمر این ماهواره آن قدرها هم طولانی نبود. به همه این ها، مسائل امنیتی، ایستگاه های زمینی و هزار چالش دیگر اضافه می شود.»

ماهواره‌های فضایی ایرانی

او به رویکرد و نگاه جدید دکتر براری، ریاست سازمان فضایی کشور را نگاهی پسندیده می‌داند که قصد تجاری کردن ماهواره را دارند و باور دارد اگر پول بخش خصوصی وارد این حوزه شود، شاید بهره برداری واقعی محقق شود. به گفته شهبازی زمانی می‌توان یک ماهواره بومی را یک کالای استراتژیک یا تبلیغاتی دانست که به دلایل دیگری از کاربرد واقعی (مثلاً ایجاد حس افتخار، تربیت نیروی متخصص و هزار دلیل دیگر) برای آن هزینه شود:

«ولی وقتی صحبت از کاربرد همین ماهواره در مسائل واقعی نظیر کشاورزی است، این سوال مطرح می شود که آیا این کاربرد ذکر شده با ماهواره های بومی محقق است؟ و اگر بله،که البته در خصوص آن باید متخصصین حوزه نظر بدهند، آیا این کاربرد به هزینه صرف شده می ارزد؟ آیا تنها راه دسترسی به این کاربردهای واقعی صرف این هزینه در طراحی ماهواره های فعلی است؟»

او پرسیدن این سوالات را در عرصه خودروسازی نیز منطقی می‌داند اما باور دارد که در حوزه فناوری اطلاعات پاسخگویی و شفافیت بیشتری مشاهده شده و امید دارد که این شفافسازی‌ها زودتر انجام پذیرد تا زحمات صنعت فضایی کشورمان هم بیشتر و بیشتر دیده شود.

مطالب مرتبط

جهرمی احتمال تعطیلی همیشگی سرویس‌های ارزش افزوده را مطرح کرد

وزیر ارتباطات در توییتی خبر از احتمال حذف ارزش افزوده برای همیشه داده و تاکید کرده که از حق‌الناس نمی‌گذرد. او با نوشتن جمله «شاید وقتش رسیده باشد که به زودی «کل سرویس‌های ارزش افزوده» را برای همیشه تعطیل کنیم.» تلنگری به ارائه دهندگان سرویس ارزش افزوده زده و بار دیگر نسبت به اقدامات برخی... ادامه مطلب

جهرمی: ماهواره دوستی در آستانه پرتاب

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پرتاب «ماهواره دوستی» و پیشرفت پروژه‌های ماهواره‌ای «ظفر»، «ناهید۱» و «ناهید۲» خبر داد و گفت در هفته فضایی نخستین پارک فناوری و کسب‌وکارهای فضاپایه در مازندران احداث خواهد شد.«محمدجواد آذری جهرمی» در نخستین همایش ملی «فناوری فضایی و کاربردهای آن» که صبح امروز در دانشگاه علم‌وصنعت برگزار شد، با... ادامه مطلب

مشکل امنیت کد‌های دستوری موبایل حل می‌شود

وزیر ارتباطات امروز خبر از توافق میان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بانک مرکزی داد که بر اساس آن، قرار است مشکل امنیت کدهای دستوری موبایل حل شود.دستورالعمل بانک مرکزی مبنی بر توقف خدمات روی کدهای دستوری (USSD) ابتدای بهمن‌ ماه خبر ساز شد. این ابلاغیه خبر از حذف هرگونه تراکنش و پرداخت از... ادامه مطلب

ایران راه اندازی اپراتور سوم مخابراتی و خطوط فیبر نوری سوریه را بر عهده می گیرد

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در دیدار با همتای سوری خود به همکاری های آتی میان وزارتخانه های دو کشور اشاره کرد و اظهار داشت در زمینه های مخابرات، آی تی، پست، تجارت الکترونیک، و همکاری های آموزشی و تحقیق و توسعه، مقدمات لازم وجود دارد.وزیر ارتباطات با توجه به استفاده از... ادامه مطلب

دبیر شورای عالی فضای مجازی و الزام فعالان رسانه ای شبکه های اجتماعی به اخذ مجوز

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به تلاشی که برای ضابطه مند کردن فضای مجازی صورت می گیرد اظهار کرده است: «بر همین اساس کسانی که در این شبکه‌ ها فعالیت رسانه‌ ای دارند باید به زودی خود را برای دریافت مجوز از این شورا آماده کنند».رعایت الزامات دینی، اخلاقی و قانونی از جمله... ادامه مطلب

اعطای وام کم بهره و تسهیلات ویژه به شتاب دهنده های استانی و استارتاپ ها

دكتر امیرحسین دوايی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در در نشستی خبری که به منظور بررسی عملكرد اين معاونت برگزار شده بود با اشاره به اهميت پروژه ی «ايجاد كريدور فناوری اطلاعات و ارتباطات» در كشور بيان كرده است: «امروزه وجود كريدور های فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان يك ضرورت... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x