همه چیز درباره آیفون ۱۱

رکورد دیگری برای چین در حوزه فضایی ثبت شد؛ پرورش گیاه در ماه برای اولین بار

چند هفته پیش چینی ها خبر از فرود موفقیت آمیز نخستین کاوشگر زمینی روی نیمه تاریک ماه دادند. حالا اعلام شده که برای اولین بار یک گیاه در ماه جوانه زده است.

تصویری که از یک جوانه پنبه منتشر شده که خبر از کاشت موفق این گیاه در مأموریت ماه نشین Chang’e-4 می دهد. پیش از این گیاهانی در ایستگاه فضایی بین المللی و نیز ایستگاه فضدیی تیانگونگ 2 چینی ها رشد داده شده بود اما این اولین باری است که این اتفاق در خارج از زمین و مدارش اتفاق می افتد.

ماه جاذبه ای 6 برابر ضعیف تر از زمین دارد، تغییرات دمایی آن بسیار شدید است و میزان تشعشعاتی بسیار شدیدتر از زمین بر آن اعمال می شود. به این ترتیب شرایطی بسیار متفاوت تر از زمین دارد. همچنین باید اشاره کرد که نیمه تاریک ماه در واقع تاریک نیست اما از آنجایی که از زمین هیچ گاه نمی توانیم این قسمت را ببینیم به اصطلاح آن را نیمه تاریک می خوانیم.

مستر بلیط

رشد گیاه در ماه

Chang’e-4 که شامل یک ماه نشین و نیز یک کاوشگر برای گردش در سطح ماه است با خود تکنولوژی ها و آزمایشگاه هایی را به همراه دارد تا سطح تنها قمر زمین را مورد بررسی قرار دهد. ماه نشین دارای 3 کیلوگرم محموله شامل 6 گونه بیولوژی متفاوت است و قرار بوده این گونه ها جوانه زده و رشد داده شوند. از جمله این موارد دانه های پنبه، دانه های روغنی کلزا، سیب زمینی و رشادی (از خانواده شب بویان) هستند. علاوه بر اینها تخم های مگس سرکه و مخمرها با ماه نشین ارسال شده اند تا اکوسیستم کوچکی را تشکیل دهند.

مدت کوتاهی پس از اینکه Chang’e-4 در ماه فرود آمد آزمایشات بیولوژی و آب رسانی به گیاهان آغاز شد. حالا تصویری توسط چینی ها منتشر شده که مربوط به 7 ژانویه (18 دی ماه) است و نشان از جوانه زدن دانه های پنبه دارد. با این حال به نظر می رسد گونه های دیگری که ارسال شده اند رشد نکرده اند.

منبع:
ورج
مستر بلیط خرید بلیط هواپیما
برچسب ها

مطالب مرتبط

ارسال اولین کاوشگر به نیمه تاریک ماه در سال 2018 توسط چین

در سال 2018 چین قصد دارد فضاپیمای «Chang’e 4» را به نیم کره کشف نشده ماه ارسال کند. در صورتی که همه چیز طبق برنامه پیش رود و این کشور موفق به فرود یک کاوشگر در نیمه تاریک ماه گردد، اولین کشوری خواهد بود که موفق به این امر شده است.برای دستیابی به این هدف چین... ادامه مطلب

رباتهای چینی در ماه از هم عکس می‌گیرند

چندی پیش سازمان ملی فضایی چین (CNSA) موفق شد برای اولین بار سطح نشینی را روی نیمه تاریک ماه فرود آورد و به نوعی پیشرفت فناوری خود را به رخ رقبایش بکشاند. حال عکس‌های جدیدی توسط این ارگان منتشر شده که  سطح نشین یاد شده و کاوشگر Jade Rabbit 2 را به تصویر می‌کشد. سازمان ملی فضایی چین عکس‌های از دو ساخته... ادامه مطلب

کاوشگر چینی برای رفتن به بخش پنهان ماه آماده می شود

چین به جایی می‌رود که تا به حال هیچکسی به آن نرسیده است. کاوشگر Chang'e-4 این کشور برای اکتشاف بخشی از ماه که تا به حال از دسترس انسان‌ها دور بوده آماده می‌شود. در همین راستا، طی تابستانی که گذشت، دولت چین طی یک کنفرانس خبری اعلام کرد که کاوشگر Chang'e-4 به سطح ماه اعزام... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x