آیا هزینه‌ برای ساخت ماهواره پیام به نفع اقتصاد کشور بود؟

حواشی عملیات ارسال ماهواره پیام تمامی ندارد؛ خبر خوشی که بعد از شکست چندان خوش نماند و وزیر ارتباطات قول داد که در آینده بیشتر و بیشتر در این زمینه کار خواهند کرد. او در بین حجمه سوالاتی که بعد از این عملیات ناموفق قرار گرفت به هزینه تمام شده برای ماهواره پیام هم جواب داد و آن را در طی ده سال حدود ۱.۲ میلیون یورو اعلام کرد؛ رقمی که به نظر چندان زیاد نمی‌آید اما برخی از کارشناسان معتقدند که این هزینه می‌تواند جای بهتری مصرف شود.

وزیر ارتباطات بعد از منتشر شدن یک سری انتقادات از این فعالیت‌ها که مهم‌ترین آن توسط «صادق زیباکلام» منتشر شد؛ ویدئویی را در سطح وب منتشر کرد و از مردم خواست تا آن را در گروه‌ها و کانال‌هایی که عضو هستند بازنشر نمایند تا فواید صنعت فضایی و پرتاب موشک بر همگان آشکار شود. در این ویدئو و صحبت‌های پیشین جهرمی گفته می‌شود که پیشرفت در این صنایع می‌تواند به بهبود اوضاع کشاورزی و نقشه‌کشی کمک شایانی کند و وزیر ارتباطات هم این هزینه‌ها را ضروری دانست و در اینستاگرام خود نوشت:

«این بودجه‌ها از جنس هزینه نیست، بلکه سرمایه ملی است. به خاطر دارید اجرای بخشی از دولت الکترونیکی چه میزان از هزینه‌های کشور و بریز و بپاش‌ها را جمع می‌کرد؟ داشتن ماهواره سنجشی نیز به همان میزان بهره‌وری منابع آب و کشاورزی ما را بهبود خواهد بخشید.»

«رضا شهبازی» کارشناس هوافضا در گفتگو با دیجیاتو عنوان می‌کند که عدد ذکر شده برای هزینه ماهواره پیام احتمالا رقمی قدیمی است و یا برخی از هزینه‌ها از جمله نیروی انسانی و هزینه پرتاب موشک را در خود جای نداده است. او حداقل قیمت برای پرتاب یک ماهواره دانشجویی را چیزی حدود ۱۵ میلیارد تومان می‌داند و می‌گوید: «یک تیم ۱۵ تا ۵۰ نفره برای این موضوع نیاز داریم که معمولا برای ماهواره دانشجویی هم از افرادی استفاده می‌شود که مستلزم آموزش دیدن و آزمون و خطا هستند.»

شهبازی معتقد است که این ماهواره مدت‌ها آماده پرتاب بوده و روند ده ساله تولید آن چندان منطقی نیست. او در پاسخ به این سوال که آیا این هزینه‌ها در اقتصاد کشور کاربرد دارد یا خیر نیز به دیجیاتو می‌گوید:

«حقیقت این است که ما برخلاف آنچه نشان می‌دهیم آنچنان هم در زمینه صنایع فضایی حرفی نداریم. اینکه یک ماهواره صد کیلویی تا برد دو سه هزار کیلومتر را به فضا پرتاب کنیم و خود را وارد صنایع فضایی کنیم و در حقیقت به دنیا اعلام کنیم که ما هم در این امور حضور داریم؛ در وهله اول و برای بار اول و دوم منطقی است اما ادامه دادن این راه چندان منطقی نیست. ما در زمره ده کشور فعال در زمینه صنایع فضایی هستیم و این ادعا درست است اما آیا تصور می‌کنیم که دیگر کشورها نمی‌توانند ماهواره صد کیلویی را به دو هزار کیلومتر بالاتر بفرستند؟ چرا می‌توانند اما آن را امری منطقی نمی‌دانند و هزینه‌های تمام شده برای این مساله را در جای دیگری مصرف می‌کنند.»

هزینه‌های ساخت ماهواره پیام

شهبازی باور دارد که فعالیت ایران در امور فضایی به دلیل تحریم‌ها و مشکلات دیگر در جایگاه سختی قرار دارد و بسیاری از قطعات، حتی پیچ‌ و مهره‌ها به نوعی وارداتی هستند و نرم‌افزارهای طراحی خارجی هم استفاده می‌شود:

«ماهواره‌هایی که هم‌اکنون فرستاده می‌شود دخل چندانی به آن موضوع کمک در زمینه‌های کشاورزی و نقشه‌کشی ندارند و نهایتا در مدار لئو قرار می‌گیرند و کاربردی که از آنها گفته می‌شود را نمی‌توانند داشته باشند. ماهواره‌های کاربردی در مدار ژئو قرار می‌گیرند و هم آهنگ زمین هستند؛ یعنی سرعتی معادل چرخش زمین دارند و این نوع ماهواره‌ها حداقل ۲ الی ۳ تن وزن دارند و به ارتفاع ۳۶ هزار کیلومتری پرتاب می‌شوند؛ ارقامی که فرسنگ‌ها با نمونه‌های فعلی که پرتاب می‌شود فاصله دارد.»

هزینه‌های ساخت ماهواره پیام

این کارشناس معتقد است که اگر هر سال یک ذره پیشرفت کنیم و آن را به نمایش بگذاریم؛ کار خاصی انجام نداده‌ایم و باید بیشتر به زیرساخت‌‌ها اهمیت دهیم. تکرار مکررات از نظر او توفیق چندانی ندارد و اینکه ما به جهانیان خودمان را ثابت کردیم کافیست و حالا باید به رشد این موضوع توجه کنیم؛ رشدی که البته در شرایط تحریم بسیار سخت انجام می‌پذیرد و شاید بد نباشد به موضوعات دیگری از جمله مسائل هسته‌ای بیشتر پرداخته شود:

«حتی رصد کردن ماهواره‌ها هم برای ما کار سختی است و در پرتاب قبلی این کشور روسیه بود که به ما گفت سیگنالی از ماهواره‌مان دریافت کرده است. شاید بهتر باشد دست از شعار دادن برداشته و به افق روشنی که پیش رویمان است بیشتر توجه کنیم. ما حتی در زمینه تامین سوخت مایع و جامد این ادوات مشکل داریم و در حقیقت در حال درجا زدن هستیم. شاید خرید محصولاتی که برای کشاورزی و نقشه‌کشی به درد می‌خورد در حال حاضر منطقی‌تر باشد و هزینه‌های جاری فعالیت‌های فضایی‌مان تا زمانی که در همین حد ابتدایی به سر می‌برد روی حداقل هزینه‌ها باید نگهداشته شود.»

مطالب مرتبط

وزیر ارتباطات: رفع فیلتر توییتر در سراسر کشور پیگیری می شود

وزیر ارتباطات با حضور در برنامه «حالا خورشید» شبکه سوم سیما از شرایط کشور و رویکرد دولت نسبت به کسب و کار های نوپا، اشتغال جوانان و رفع فیلتر توییتر سخن گفت. محمد جواد آذری جهرمی در گفتگو با رضا رشیدپور اظهار داشت که دولت در حال پیگیری رفع فیلتر توییتر است و این موضوع در... ادامه مطلب

جهرمی: نجات دریاچه ارومیه با تحول دیجیتال امکان پذیر است

وزیر ارتباطات با بیان اینکه تحول دیجیتال در آذربایجان می تواند دریاچه ارومیه را نجات دهد، تاکید می‌کند که مردم فواید اصلی و گستره خدمات دیجیتال و تحولات در پی آن را نمی‌دانند وگرنه هر روز هوشمندسازی در عرصه‌های مختلف از جمله کشاورزی را مطالبه می‌کنند. «محمد جواد آذری جهرمی» در برنامه اولدوز شبکه آذربایجان حضور... ادامه مطلب

موبایل‌های در گمرک مانده یک قدم به عرضه در بازار نزدیک‌تر شدند

در کارگروه تنظیم بازار تلفن همراه مقرر شد تا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سایر دستگاه‌های مربوطه هرچه سریع‌تر نسبت به رفع توقیف موبایل‌های وارداتی اقدام کنند. در این کارگروه که با میزبانی وزیر صنعت معدن و تجارت و با حضور وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات برگزار شد، درباره گوشی‌های موجود در انبارها و... ادامه مطلب

سازمان پدافند غیرعامل در پاسخ به آذری جهرمی: از شوهای رسانه‌ای تخریبی نمی‌هراسیم

بعد از جدال لفظی محمد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با رییس سازمان پدافند غیرعامل و سپس دعوت او از خبرنگاران برای بازدید از طبقه 9 شرکت ارتباطات زیرساخت، روابط عمومی این سازمان در بیانیه ای، نسبت به اظهارات جهرمی و اتفاقات امروز واکنش نشان داده است. در بخشی از این بیانیه که توسط... ادامه مطلب

جهرمی احتمال فیلترینگ اینستاگرام را تلاشی برای انحراف افکار عمومی می‌داند

بامداد امروز خبرگزاری فارس به نقل از معاون اول دادستان کل کشور گزارش داد که فیلترینگ شبکه اجتماعی اینستاگرام در دستور کار قرار گرفته است. این در حالیست که وزیر ارتباطات صبح امروز این کار را تلاش برخی رسانه‌ها برای انحراف افکار عمومی از موضوع سوءاستفاده کنندگان ارزی اخیر دانسته است. او نه تنها به همیشگی بوده تلاش... ادامه مطلب

وضعیت ارتباطات در کرمانشاه بعد از زلزله چگونه است؟

شب گذشته زلزله‌ای با قدرت 6.3 ریشتر کرمانشاه و اطراف آن را لرزاند و اختلالات ارتباطی مختلفی در این مناطق گزارش شد؛ اختلالاتی که بعد از رسیدگی‌های فوری وزارت ارتباطات و اپراتورها به نظر می‌رسد رفع شده و هم‌اکنون هیچ مشکلی از منظر ارتباطات ثابت تلفنی و موبایلی گزارش نشده است. تنها دقایقی پس از زلزله... ادامه مطلب

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x