همه چیز درباره آیفون ۱۱

رییس سازمان فضایی کشور: ایران رییس کمیته صلح فضایی شد

رییس سازمان فضایی کشور با اعلام اینکه همکاری با کشورهای بین‌المللی یک امر ضروری است خبر داد که ایران توانسته با کمک وزارت خارجه و برگزاری جلسات مختلف ریاست کمیته فضایی CUPOUS (کمیته سازمان ملل در امور استفاده از صلح آمیز از فضا) را برعهده بگیرد. «مرتضی براری» در مراسم ویژه روز فناوری فضایی  ضمن بیان این خبر تاکید کرد که متخصصین ایرانی توانسته‌اند علی رغم محدودیت‌‌ها به این موضوع دست بیابند و همین متخصصان توانسته‌اند چرخه کامل فضایی کشور را بومی سازی کنند.

براری از همکاری سازمان و پژوهشگاه فضایی با ۱۳ دانشگاه کشور می‌گوید و تاکید دارد که این سازمان آمادگی همکاری با تمامی بازیگران حوزه فضایی کشور را دارد. به گفته براری ایران رتبه اول منطقه و رتبه ۱۱ جهانی صنایع فضایی را از آن خود کرده است و نسبت به سال گذشته سه پله رشد داشته است:

«مهم‌ترین سرمایه ما نیروی انسانی متخصص و ارزشمند است. امروزه ما ماهواره، ماهواره‌بر، دستگاه پردازش داده‌ای ماهوا‌ره‌ای، ایستگاه کنترل ماهواره و ایستگاه دریافت ماهواره‌ای را بومی سازی کرده‌ایم. با وزارت علوم نیز جلساتی گذاشته‌ایم و کاری کردیم که بتوانیم همکاری نزدیک و بهتری با دانشگاه‌ها داشته باشیم و آنها را به سمت حوزه‌های جدید فناوری هدایت کنیم.»

رییس کمیته صلح فضایی

او با اشاره به ۵ ایستگاه فضایی حاکم در کشور تاکید دارد که آنها علاقمند حضور بخش خصوصی در صنایع فضایی هستند و فراهم ساخت ماهواره توسط بخش خصوصی را به زودی استارت خواهند زد. براری حوزه اپراتوری را نیز یکی دیگر از حوزه‌های مهم صنعت فضایی کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که اپراتورها نسبت به این رقیب جدید و سرسخت علاقه نشان دهند:

«یکی از ارکان مهم، حوزه اپراتوری است که با تصویب و ابلاغ پروانه اپراتوری ماهواره های مخابراتی، رایزنی فعالین بخش های مختلف جهت شکل گیری اپراتور ماهواره ای و تدوین پروانه های جدید در حوزه های اپراتوری و ایستگاه های دریافت ماهواره ای تلاش خواهیم کرد، تصدی گری دولت را در زمینه فناوری هوی فضایی به حداقل برسانیم»

بیش از ۹۲ درصد حوزه‌های ICT کشورآزادسازی شده تا بتوانند وارد بخش خصوصی شوند و صنعت فضایی هم جزو همین سازمان‌هاست. براری دو چالش اصلی حوزه خودشان را نبود مشتری پروپاقرص در عرصه فضایی و وابستگی صد در صدی برنامه فضایی به بودجه دولت می‌داند و باور دارد که آنها سعی کرده‌اند با رشد و توسعه کسب‌وکار بر این چالش‌ها غلبه کنند:

«صنعت اطلاعات مکانی در سال ۲۰۱۷ به تنهایی ۲۹۹ میلیارد دلار ارزش داشته و و اقتصاد فضایی یک رشد ۶.۵ برابری نسبت به سایر اقتصادها را تجربه کرده است. همه این عوامل نشان می‌دهد که این صنعت در دنیا به اهمیت ویژه‌ای رسیده و به همین دلیل هم وار رایزنی‌هایی شدیم تا همکاری‌های دو جانبه و سه جانبه‌ای را با کشورهای بین‌المللی داشته باشیم.»

رییس کمیته صلح فضایی

عمر فعالیت‌های فضایی در کشور ما به پیش از انقلاب بازمی‌گردد؛ زمانی که ناسا بعد از بازدید شاه رژیم سابق از این سازمان، در ماهدشت یک ایستگاه فضایی ساخت و فعالیت‌هایی در این زمینه در آن شروع شد. بعد از انقلاب از دهه هفتاد این فعالیت‌ها از سر گرفته شد و بعد از یک دهه تحقیق وارد فاز عملیاتی شد. سال ۸۴ بود که ماهواره سینا با کمک روسیه پرتاب شد و پس از آن «مصباح» که مورد تایید کارشناسان ایتالیایی قرار گرفته بود ولی بنا به دلایلی روسیه از پرتاب آن اجتناب کرد.

ایران در طی سال‌های بعد (۸۷ و ۸۸ شمسی) کاوشگر دو و سه به فضا پرتاب کرد و پس از آن هم توانستیم در سال ۱۳۹۲ میمون‌ را به فضا پرتاب کرده و آن را سالم به زمین برگرداند. یک سال پس از آن بود که «فجر» در سال ۹۳ به عنوان یک ماهواره ملی پرتاب شد و پس از آن فعالیت‌های فضایی ادامه یافت تا چندی پیش که یک پرتاب ناموفق صورت گرفت و قرار است به زودی ماهواره دیگری با نام دوستی در طی روزهای آینده پرتاب شود.

 

مطالب مرتبط

سیستم ضد گشتاور جدید جان فضانوردان را نجات خواهد داد

برای فضانوردان و چتربازانی که از ارتفاع زیاد سقوط آزاد می کنند، شروع چرخش کنترل نشده اولین گام به سوی مرگ است. به همین خاطر مهندسان کمپانی «Draper» نوعی ابزار ضد گشتاور (نیروی چرخشی) طراحی کرده اند که به صورت خودکار پایداری را به فضانورد یا چترباز برمی گرداند.حوزه فعالیت فضانوردان و چتربازان در ارتفاعات... ادامه مطلب

مخترع جوان، تلفن های هوشمند را به استراتوسفر می فرستد

این مخترع جوان که کولین فرز (Colin Furze) نام دارد، قبلاً دوچرخه ای با چرخ های یخی ساخته و لباس فلزی مقاوم در برابر آتش بازی نیز در کارنامه اوست. حال ببینیم او اینبار چه در چنته دارد.کولین در پروژه جدید خود، 12 بالون را به هوا فرستاد که هر یک 2 تا 4 تلفن هوشمند HTC را... ادامه مطلب

تجربه پیاده روی روی مریخ با همکاری مایکروسافت و ناسا

از یک سال پیش تا کنون مایکروسافت و ناسا با همکاری یکدیگر به دنبال ابداع روش های مبتکرانه ای برای استفاده از ابزارهای واقعیت افزوده چون هولولنز بوده اند.آنها این مسیر را با فرستادن هولولنز به ایستگاه فضایی بین المللی برای کمک به فضانوردان مستقر در آن آغاز کردند و حالا می خواهند با استفاده از این... ادامه مطلب

ناسا سپر حرارتی جدیدی را برای سفر به اعماق فضا آزمایش کرد

سپر حرارتی ویژه ناسا برای مأموریت های طولانی در فضا، امروز نخستین تست خود را با موفقیت پشت سر گذاشت. با استفاده از این سپر حرارتی، یکی از موانع اصلی برای سفر به اعماق فضا رفع خواهد شد. در فرودگاه اسپیس پورت امریکا واقع در ایالت نیومکزیکو، نمونه آزمایشی از سپر حرارتی ناسا که شباهت... ادامه مطلب

ایلان ماسک برنامه کامل سفر به کره مریخ را تشریح کرد

«ایلان ماسک» مردیست که رؤیای مأموریت های انسانی به مریخ را در سر می پروراند. او به تازگی برنامه هایش را تحت عنوان کلی «انسان را به گونه ای چند سیاره ای تبدیل کنیم» در کنفرانس بین المللی فضانوردی اعلام نمود.او در آغاز گفت دو راه پیش روی انسان وجود دارد: یا روی زمین بمانیم و... ادامه مطلب

موافقت نمایندگان آمریکا با تشکیل ارتش فضایی؛ ستاد نیروی هوایی مخالف است

در حالی که دولت کنونی ایالات متحده درگیر مشکلاتی نظیر تغییرات اقلیمی، خدمات بهداشتی عمومی و وضعیت مهاجرین است، کنگره این کشور در حال تصمیم گیری برای موضوعی مهم هستند: مقابله با دشمنان فضایی.آماده سازی ایالات متحده برای جنگ در فضا طی چند دهه گذشته با فراز و نشیب زیادی همراه بوده، به خصوص وقتی در... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x