این ربات متحرک بدون GPS مسیریابی می‌کند [تماشا کنید]

مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه یا CNRS با الهام از مورچه‌ها و سیستم مسیریابی آنها، یک ربات متحرک شش پا بنام Antbot ساخته که بدون کمک GPS می‌تواند مسیر حرکت خود را تعیین کند و با قطبش نور، جهت‌یابی نماید.

شاید از نظر شما جهت یابی امر ساده‌ای به حساب آید اما در عمل، فراهم کردن این قابلیت کار بسیار سختی است و مکانیزم پیچیده‌ای دارد. در حال حاضر بسیاری از ربات‌ها از فناوری GPS برای مسیریابی استفاده می‌کنند و این تکنولوژی پیشرفته در بیشتر اوقات جواب می‌دهد.

بلیط هواپیما

با این وجود مسیریابی بر اساس GPS همانند تمامی تکنولوژی‌های پیشرفته، مشکلات خود را دارد و نمی‌توان از آن در تمامی موقعیت‌ها بهره گرفت؛ برای مثال استفاده از این تکنولوژی در مقیاس کوچک و برخی موقعیت‌های ویژه آنچنان کارایی بدون نقصی ندارد. در مناطق جنگلی و پر از درخت نمی‌توان روی سیستم مسیر یابی GPS حساب کرد چرا که درخت‌ها مانع رسیدن سینگال‌ها به ربات می‌شوند.

ربات متحرک

محققان CNRS تصمیم گرفتند راه حل تازه‌ای برای این مشکل پیدا کنند. آنها به همین دلیل سعی کردند با الهام از طبیعت روش جدیدی بیابند و متوجه شدند که تکنیک مسیریابی مورچه‌ها با استفاده از قطبش نور بهترین گزینه برای این مسئله به شمار می‌رود.

مورچه‌های صحرایی یا Cataglyphis باید همواره مسافت زیادی را برای پیدا کردن غذا طی کنند و به علت دمای بالای صحرا قادر نیستند از ترشح فرومون یا ماده‌های شیمیایی بدنشان برای مسیریابی استفاده کنند.

ربات متحرک

به همین دلیل آنها مجبورند از نور قطبی شده آسمان برای تعیین مسیر استفاده نمایند. بدین ترتیب مورچه‌ها با استفاده از مکانیزمی شبیه قطب نمای آسمانی، اطلاعاتی درباره‌ی مسیر حرکت و موفعیتشان نسبت به خورشید کسب می‌کنند و می‌توانند بدون هیچ مشکلی جهت یابی نمایند.

ربات متحرک CNRS نیز از روش مشابهی بهره می‌برد و به یک قطب نمای نوری برای تشخیص نور قطبی شده، مجهز گشته. این ربات می‌تواند با کمک این قطب نمایی نوری، مقصدش را تشخیص دهد و یک سنسور نوری دیگر نیز وظیفه اندازه گیری مسافت را بر عهده دارد.

ربات متحرک

Antbot بدین شکل می‌تواند همانند مورچه‌ها به گشت و گذار در محیط‌های پیچیده بپردازد و پس از آن بدون هیچ مشکلی به پایگاه و نقطه شروع حرکتش باز گردد. Antbot در تست اولیه‌ خود موفق شد پس از طی کردن مسافتی معادل ۱۴ متر، به یک سانتی متری محل آغاز حرکت خود باز گردد.

ربات متحرک CNRS به شش پا مجهز شده و بدین می‌تواند در زمین‌های ناهموار نیز حرکت کند. کاری که بسیاری از ربات‌های پیشرفته بوستون داینامیکس هم قادر به انجام آن نیستند. محققان امیدوارند در آینده از Antbot برای ارزیابی مناطق فاجعه (محل وقوع بلایی طبیعی و حوادث) یا ماموریت‌های امداد و نجات استفاده کنند.

 

تماشا کنید:ذره بین را بردارید و با کوچکترین ربات متحرک دنیا آشنا شوید

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

آزمایش موفق لباس جت مخصوص امدادگران در بریتانیا [تماشا کنید]

مهندسان به تازگی از آزمایش موفق اولین لباس جت مخصوص امدادگران در بریتانیا خبر داده‌اند که می‌تواند تاثیر شگرفی روی نحوه رسیدگی به وضعیت بیماران و مجروحان داشته باشد. سرویس آمبولانس هوایی «Great North» که در مواقع اضطراری برای بیماران و مجروحان در مناطق شمالی بریتانیا کمک هوایی ارسال می‌کند، اخیرا اعلام کرده که به تست... ادامه مطلب

افشای اسنادی از آمار بالای آسیب کارکنان در انبارهای خودکار آمازون

از سال ۲۰۱۴ تا به امروز آمازون از مزایای خودکارسازی انبارهای خود و کمکی که ربات‌ها در پردازش جعبه‌ها به انسان‌ها می‌کنند، صحبت کرده، با این حال اطلاعات افشا شده نشان می‌دهد که این اتوماسیون آسیب بالایی به کارکنان وارد کرده است. طبق گزارشی جدید، در فاصله سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میزان جراحات جدی کارکنان آمازون... ادامه مطلب

ساخت جنگنده F-18 با فوم، کاغذ و موتور جت [تماشا کنید]

یک یوتیوبر به نام «PeterSripol» به درخواست فالوورهای خود تصمیم به ساخت جنگنده F-18 با استفاده از فوم، کاغذ و موتور واقعی جت گرفت. در نگاه اول فوم و موتور جت با یکدیگر سازگار نیستند و نمی‌توان از آن‌ها در یک وسیله استفاده کرد. این موضوع تنها نگرانی افراد عادی را در پی ندارد، چرا که... ادامه مطلب

ساخت خانه با پرینتر سه بعدی در کمتر از ۲۴ ساعت [تماشا کنید]

شرکت‌‌های زیادی در حال کار روی ساخت خانه با استفاده از پرینتر سه بعدی هستند ولی کمپانی «Mighty Buildings» می‌تواند در کمتر از ۲۴ ساعت خانه موردنظر افراد را بسازد. این کمپانی که در کالیفرنیا قرار دارد، هم اکنون خانه‌های سه بعدی را ساخته و تحویل مشتریان در همین منطقه می‌دهد، البته قصد دارد در آینده... ادامه مطلب

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت. ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

بازگشت ناظران یوتیوب به کار پس از ناکارآمدی هوش مصنوعی در نظارت بر ویدیوها

همزمان با همه‌گیری بیماری کرونا، یوتیوب اعلام کرده بود که با استفاده از سیستم یادگیری ماشینی مبتنی بر هوش مصنوعی، کار نظارت بر محتوای ویدیوها را پیش می‌برد. اما به نظر می‌رسد بازبین‌های هوش مصنوعی در نظارت بر محتوای ویدیوها عملکرد خوبی از خود نشان نداده و به اشتباه حجم زیادی از ویدیوها را حذف کرده‌اند.... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟