رییس رگولاتوری: صداوسیما با آزاد نکردن باند ۷۰۰ و ۸۰۰، هزینه‌های ملی را افزایش می‌دهد

باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز در حالی بدون استفاده در اختیار صدا و سیما قرار دارند که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌تواند با ارائه آن به اپراتورهای موبایل، سرعت توسعه شبکه را افزایش و هزینه‌های این حوزه را به شدت کاهش دهد. «حسین فلاح جوشقانی»، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاون وزیر ارتباطات با اشاره به همین موضوع، در مصاحبه‌ای با دیجیاتو در خصوص فناوری 5G، از باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز به عنوان باندهای فرکانسی طلایی یاد می‌کند:

«یکی از راه‌کارهایی که می‌تواند به توسعه تکنولوژی‌های جدید مانند 5G کمک کند این است که اپراتورها منابعی داشته باشند که هزینه CAPEX [هزینه سرمایه‌ای] خود را کاهش دهند. یکی از راه‌کارها استفاده از باندهای فرکانسی زیر یک گیگاهرتز است. به طور مشخص باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز. این باندها به دلیل دیجیتالی شدن برادکستنیگ، مورد استفاده نیستند. نه فقط در ایران، بلکه در هیچ‌کجای دنیا استفاده نمی‌شود.»

«این باندها نه تنها در ایران بلکه در جهان مورد استفاده برادکستینگ نیستند»

فلاح جوشقانی همچنین در گفتگو با دیجیاتو توضیح می‌دهد که رییس وقت سازمان صدا و سیما، در سال ۲۰۰۶ قراردادی را در ژنو امضا کرده است که تا سال ۲۰۱۵ برادکستینگ آنالوگ را قطع کند: «سال ۲۰۰۶ در ژنو، طی قرارداد G06 کشورها ملزم شدند تا پخش آنالوگ برادکستینگ را تا سال ۲۰۱۵ متوقف کنند. رییس وقت سازمان صدا و سیما هم در هیات ایران بودند و این توافق‌نامه را به نمایندگی از ایران امضا کردند. از طرف رگولاتوری هم رییس وقت، مهندس محمود خسروی بودند. پس ما این را پذیرفته‌ایم که پخش آنالوگ نداشته باشیم.»

«صدا و سیما علی‌رغم آنچه می‌گوید، هیچ استفاده‌ای از این باندها ندارد»

معاون وزیر ارتباطات همچنین در این گفتگو خبر داد که با اندازه‌گیری‌های انجام شده از سوی رگولاتوری مشخص شده است که صدا و سیما هیچ استفاده‌ای از این باندها ندارد: «چون صدا و سیما برای پخش آنالوگ به باند بیشتری نیاز داشت، از باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ استفاده می‌کرد. حالا این باندها به دلیل دیجیتالی شدن، آزاد شده‌اند. الان ما اندازه‌گیری کرده‌ایم و دیدیم علی‌رغم اینکه صدا و سیما می‌گوید از این باندها استفاده می‌کند، کاملاً بلااستفاده و خالی هستند.»

فلاح جوشقانی راه حل این مشکل را اینطور توصیف می‌کند: «در لایحه‌ای که در مجلس به صورت طرح از سوی نمایندگان مطرح شد و ما هم آن را پیگیری می‌کنیم، آمده است که اگر درآمدی از این باندها حاصل شود ما بخشی از آن را بر اساس قانون به صدا و سیما بدهیم تا به صدا و سیما برای دیجیتالی شدن کمک کنیم. هرچند این اتفاق عملاً در شبکه صدا و سیما افتاده است.»

رییس رگولاتوری در خصوص اینکه کدام باندهای فرکانسی، برای استفاده از نسل پنجم شبکه موبایل نامزد هستند، گفت:

«چون قرار است نسل پنجم شبکه موبایل سرعت بالایی بدهد، قطعاً یکی از مهم‌ترین ابزارهای ما، باند فرکانسی است. باندهای بسیار زیادی برای نسل پنجم کاندیدا هستند؛ از باند ۷۰۰ و ۸۰۰ که می‌توانند مورد استفاده باشند تا باندهای بالاتر که بتوانند چگالی سرویس بالاتری بدهند. برای مثال باندهای ۵.۸ [گیگاهرتز] که اکنون یکی از باندهای آزاد است، از باندهایی است که برای نسل پنجم شبکه موبایل کاندیدا هستند. در هر صورت اما به دلیل اینکه برای نسل پنجم نیاز به سرعت بالاتری داریم، نیاز به باندهای فرکانسی متعددی هم هستیم. برای مثال باندهای ۱.۵ گیگاهرتز هم باندهایی هستند که کاندیدا هستند و داریم خودمان را آماده می‌کنیم تا برای نسل پنجم آنها را در اختیار اپراتورها قرار دهیم.»

«اینطور نیست که اگر باندها آزاد نشوند، ما متوقف بمانیم»

باندهای فرکانسی زیر ۱ گیگاهرتز، برای پوشش مناطق وسیع با چگالی جمعیتی کم مناسب هستند. حسین فلاح جوشقانی در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه اگر صدا و سیما باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز را آزاد نکند، آیا در آینده پوشش کامل 5G خواهیم داشت یا خیر، گفت:

«اینطور نیست که اگر باندها آزاد نشوند، ما متوقف بمانیم. اما مطمئناً هزینه‌های ما افزایش پیدا خواهد کرد. در همین نسل سوم و چهارم، اگر باند ۷۰۰ و ۸۰۰ استفاده شود، هزینه‌ها یک سوم می‌شود. در سال ۱۳۹۳ که شروع به ارتقا به نسل سوم و چهارم کردیم، این باندها طلایی‌ترین باندها برای شروع 3G و 4G بودند. اما به دلیل فقدان آنها، هزینه بالاتر رفت. به هر حال هزینه اپراتورها هم هزینه ملی است. خرید تجهیزات بیشتر پولی است که از ایران خارج می‌شود؛ چه دولت بدهد و چه بخش خصوصی.

بنابراین سرمایه‌گذاری بیشتر روی این تکنولوژی‌های بالا، [بدون باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ ] منجر به خروج ارز بیشتر از کشور می‌شود. این باندها هزینه توسعه را کمتر و سرعت را بیشتر می‌کنند. مخصوصاً برای مکان‌هایی که چگالی جمعیت کمتر است، مثل حومه شهرها یا روستاها. پس با این باندها می‌شود تکنولوژی جدید را خیلی سریع‌تر و با هزینه کمتر توسعه دهیم. این باندها از نظر ملی با ارزش هستند. اگر از این باندها در این حوزه استفاده نشود، در حوزه‌های دیگر هم استفاده نخواهد شد. اساساً ترند تکنولوژی در دنیا نشان می‌دهد که این باندها برای خدمات موبایلی هستند.»

«هزینه اپراتورها هزینه ملی است و ارز از کشور خارج می‌شود؛ چه دولت هزینه کند چه بخش خصوصی»

او اشاره می‌کند که صدا و سیما اگر برای پخش دیجیتال نیازمند باند فرکانسی باشد، رگولاتوری مدیر این طیف در کشور بوده و موظف است باند فرکانسی مورد نیاز صدا و سیما را تامین کند؛ اتفاقی که تاکنون هم رخ داده و همه نیاز‌های صدا و سیما از سوی وزارت ارتباطات و رگولاتوری تامین شده‌اند.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به سوال دیگر دیجیاتو مبنی بر اینکه این سازمان در صورت تخلیه نشدن باندهای فرکانسی از سوی صدا و سیما چه اقداماتی انجام خواهد داد، گفت:

«ما از مجراهای قانونی عمل می‌کنیم و خارج از این چارچوب نمی‌رویم. باید در قوانین دنبال کنیم و ظرفیت‌های قانونی را بررسی کنیم. همچنین از ظرفیت‌ دستگاه‌های دیگر که می‌توانند به صورت فراسازمانی و به صورت ملی مصوبه داشته باشند استفاده می‌کنیم. اعتقاد داریم این باندها می‌توانند به کشور ما کمک کنند تا بتوانیم زیرساخت‌های بهتری برای ICT کشور فراهم کنیم. این یعنی مباحث اقتصادی بهتر، کسب‌وکارهای پویاتر و اشتغال بیشتر. این‌ها مواردی هستند که به هم مرتبط هستند.»

 


نسخه کامل مصاحبه با «حسین فلاح جوشقانی»، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره فناوری 5G، در ویژه برنامه ویدیویی دیجیاتو برای «کنگره جهانی موبایل» در روزهای آینده و هم‌زمان با MWC منتشر می‌شود. 

مطالب مرتبط

جزئیاتی از سند مقابله با انحصار پلتفرم‌های اینترنتی منتشر شد

دبیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی اطلاعات تازه‌ای از سند سیاست‌ها و الزامات کلان حمایت از رقابت و مقابله با انحصار سکوهای فضای مجازی (پلتفرم‌های اینترنتی) را اعلام کرده است. به گفته او انحصار در فضاهایی چون حمل و نقل و سفارش غذای آنلاین باعث شد تا آنها به فکر ایجاد چنین سندی... ادامه مطلب

ترافیک مصرفی حضور در هیات‌های آنلاین برای کاربران رایگان خواهد بود

ساترا، وزارت ارتباطات و سازمان تبلیغات اسلامی با هدف همگرایی برای اجرای طرح «خیمه‌های رسانه‌ای» در محرم 99 تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. در این طرح قرار شده تا اینترنت رایگان برای حضور در هیات‌های آنلاین لحاظ شود و از ۹۳ هزار هیات دعوت شده تا در این طرح شرکت کنند.رئیس ساترا با اشاره به شرایط... ادامه مطلب

تامین ۱۲ میلیارد تومان سرمایه برای ۶ استارتاپ کشاورزی آغاز شد

پنجمین رویداد آنلاین «دوشنبه‌های استارت‌آپی» با هدف جذب سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی برای ۶ استارتاپ حوزه کشاورزی دیروز توسط صندوق نوآوری و شکوفایی و با حضور سرمایه‌گذاران خطرپذیر به صورت آنلاین برگزار شد.به گفته «سیاوش ملکی‌فر» معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی، در حال حاضر ۱۰ درصد از شرکت‌های دانش بنیان یعنی به طور کلی ۵۰۰... ادامه مطلب

اجازه دولت به وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورهای متخلف صادر شد

در روزهای اخیر درخواستی از سوی وزارت ارتباطات به دولت مطرح شده بود تا اختیاراتش را در برخورد با اپراتورهای متخلف افزایش دهد. امروز این پیشنهاد به امضای «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهور و البته به تصویب هیات وزیران رسید.بر این اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) می‌تواند پس از اتمام مهلت... ادامه مطلب

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟