دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

رییس رگولاتوری: صداوسیما با آزاد نکردن باند ۷۰۰ و ۸۰۰، هزینه‌های ملی را افزایش می‌دهد

باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز در حالی بدون استفاده در اختیار صدا و سیما قرار دارند که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می‌تواند با ارائه آن به اپراتورهای موبایل، سرعت توسعه شبکه را افزایش و هزینه‌های این حوزه را به شدت کاهش دهد. «حسین فلاح جوشقانی»، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاون وزیر ارتباطات با اشاره به همین موضوع، در مصاحبه‌ای با دیجیاتو در خصوص فناوری 5G، از باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز به عنوان باندهای فرکانسی طلایی یاد می‌کند:

«یکی از راه‌کارهایی که می‌تواند به توسعه تکنولوژی‌های جدید مانند 5G کمک کند این است که اپراتورها منابعی داشته باشند که هزینه CAPEX [هزینه سرمایه‌ای] خود را کاهش دهند. یکی از راه‌کارها استفاده از باندهای فرکانسی زیر یک گیگاهرتز است. به طور مشخص باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز. این باندها به دلیل دیجیتالی شدن برادکستنیگ، مورد استفاده نیستند. نه فقط در ایران، بلکه در هیچ‌کجای دنیا استفاده نمی‌شود.»

«این باندها نه تنها در ایران بلکه در جهان مورد استفاده برادکستینگ نیستند»

فلاح جوشقانی همچنین در گفتگو با دیجیاتو توضیح می‌دهد که رییس وقت سازمان صدا و سیما، در سال ۲۰۰۶ قراردادی را در ژنو امضا کرده است که تا سال ۲۰۱۵ برادکستینگ آنالوگ را قطع کند: «سال ۲۰۰۶ در ژنو، طی قرارداد G06 کشورها ملزم شدند تا پخش آنالوگ برادکستینگ را تا سال ۲۰۱۵ متوقف کنند. رییس وقت سازمان صدا و سیما هم در هیات ایران بودند و این توافق‌نامه را به نمایندگی از ایران امضا کردند. از طرف رگولاتوری هم رییس وقت، مهندس محمود خسروی بودند. پس ما این را پذیرفته‌ایم که پخش آنالوگ نداشته باشیم.»

«صدا و سیما علی‌رغم آنچه می‌گوید، هیچ استفاده‌ای از این باندها ندارد»

معاون وزیر ارتباطات همچنین در این گفتگو خبر داد که با اندازه‌گیری‌های انجام شده از سوی رگولاتوری مشخص شده است که صدا و سیما هیچ استفاده‌ای از این باندها ندارد: «چون صدا و سیما برای پخش آنالوگ به باند بیشتری نیاز داشت، از باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ استفاده می‌کرد. حالا این باندها به دلیل دیجیتالی شدن، آزاد شده‌اند. الان ما اندازه‌گیری کرده‌ایم و دیدیم علی‌رغم اینکه صدا و سیما می‌گوید از این باندها استفاده می‌کند، کاملاً بلااستفاده و خالی هستند.»

فلاح جوشقانی راه حل این مشکل را اینطور توصیف می‌کند: «در لایحه‌ای که در مجلس به صورت طرح از سوی نمایندگان مطرح شد و ما هم آن را پیگیری می‌کنیم، آمده است که اگر درآمدی از این باندها حاصل شود ما بخشی از آن را بر اساس قانون به صدا و سیما بدهیم تا به صدا و سیما برای دیجیتالی شدن کمک کنیم. هرچند این اتفاق عملاً در شبکه صدا و سیما افتاده است.»

رییس رگولاتوری در خصوص اینکه کدام باندهای فرکانسی، برای استفاده از نسل پنجم شبکه موبایل نامزد هستند، گفت:

«چون قرار است نسل پنجم شبکه موبایل سرعت بالایی بدهد، قطعاً یکی از مهم‌ترین ابزارهای ما، باند فرکانسی است. باندهای بسیار زیادی برای نسل پنجم کاندیدا هستند؛ از باند ۷۰۰ و ۸۰۰ که می‌توانند مورد استفاده باشند تا باندهای بالاتر که بتوانند چگالی سرویس بالاتری بدهند. برای مثال باندهای ۵.۸ [گیگاهرتز] که اکنون یکی از باندهای آزاد است، از باندهایی است که برای نسل پنجم شبکه موبایل کاندیدا هستند. در هر صورت اما به دلیل اینکه برای نسل پنجم نیاز به سرعت بالاتری داریم، نیاز به باندهای فرکانسی متعددی هم هستیم. برای مثال باندهای ۱.۵ گیگاهرتز هم باندهایی هستند که کاندیدا هستند و داریم خودمان را آماده می‌کنیم تا برای نسل پنجم آنها را در اختیار اپراتورها قرار دهیم.»

«اینطور نیست که اگر باندها آزاد نشوند، ما متوقف بمانیم»

باندهای فرکانسی زیر ۱ گیگاهرتز، برای پوشش مناطق وسیع با چگالی جمعیتی کم مناسب هستند. حسین فلاح جوشقانی در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه اگر صدا و سیما باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز را آزاد نکند، آیا در آینده پوشش کامل 5G خواهیم داشت یا خیر، گفت:

«اینطور نیست که اگر باندها آزاد نشوند، ما متوقف بمانیم. اما مطمئناً هزینه‌های ما افزایش پیدا خواهد کرد. در همین نسل سوم و چهارم، اگر باند ۷۰۰ و ۸۰۰ استفاده شود، هزینه‌ها یک سوم می‌شود. در سال ۱۳۹۳ که شروع به ارتقا به نسل سوم و چهارم کردیم، این باندها طلایی‌ترین باندها برای شروع 3G و 4G بودند. اما به دلیل فقدان آنها، هزینه بالاتر رفت. به هر حال هزینه اپراتورها هم هزینه ملی است. خرید تجهیزات بیشتر پولی است که از ایران خارج می‌شود؛ چه دولت بدهد و چه بخش خصوصی.

بنابراین سرمایه‌گذاری بیشتر روی این تکنولوژی‌های بالا، [بدون باند فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ ] منجر به خروج ارز بیشتر از کشور می‌شود. این باندها هزینه توسعه را کمتر و سرعت را بیشتر می‌کنند. مخصوصاً برای مکان‌هایی که چگالی جمعیت کمتر است، مثل حومه شهرها یا روستاها. پس با این باندها می‌شود تکنولوژی جدید را خیلی سریع‌تر و با هزینه کمتر توسعه دهیم. این باندها از نظر ملی با ارزش هستند. اگر از این باندها در این حوزه استفاده نشود، در حوزه‌های دیگر هم استفاده نخواهد شد. اساساً ترند تکنولوژی در دنیا نشان می‌دهد که این باندها برای خدمات موبایلی هستند.»

«هزینه اپراتورها هزینه ملی است و ارز از کشور خارج می‌شود؛ چه دولت هزینه کند چه بخش خصوصی»

او اشاره می‌کند که صدا و سیما اگر برای پخش دیجیتال نیازمند باند فرکانسی باشد، رگولاتوری مدیر این طیف در کشور بوده و موظف است باند فرکانسی مورد نیاز صدا و سیما را تامین کند؛ اتفاقی که تاکنون هم رخ داده و همه نیاز‌های صدا و سیما از سوی وزارت ارتباطات و رگولاتوری تامین شده‌اند.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پاسخ به سوال دیگر دیجیاتو مبنی بر اینکه این سازمان در صورت تخلیه نشدن باندهای فرکانسی از سوی صدا و سیما چه اقداماتی انجام خواهد داد، گفت:

«ما از مجراهای قانونی عمل می‌کنیم و خارج از این چارچوب نمی‌رویم. باید در قوانین دنبال کنیم و ظرفیت‌های قانونی را بررسی کنیم. همچنین از ظرفیت‌ دستگاه‌های دیگر که می‌توانند به صورت فراسازمانی و به صورت ملی مصوبه داشته باشند استفاده می‌کنیم. اعتقاد داریم این باندها می‌توانند به کشور ما کمک کنند تا بتوانیم زیرساخت‌های بهتری برای ICT کشور فراهم کنیم. این یعنی مباحث اقتصادی بهتر، کسب‌وکارهای پویاتر و اشتغال بیشتر. این‌ها مواردی هستند که به هم مرتبط هستند.»

 


نسخه کامل مصاحبه با «حسین فلاح جوشقانی»، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره فناوری 5G، در ویژه برنامه ویدیویی دیجیاتو برای «کنگره جهانی موبایل» در روزهای آینده و هم‌زمان با MWC منتشر می‌شود. 

مطالب مرتبط

وزارت ارتباطات: از امروز هر کالای سیم کارت خور وارداتی، مشمول طرح رجیستری است

با اینکه پیش‌تر اعلام شده بود تبلت‌ها هم جزو طرح رجیستری قرار می‌گیرند ولی تا به امروز این مساله به طور جدی در بازار فعال نشده بود. حال معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داده که طرح رجیستری برای تبلت‌های سیم کارت خور بطور رسمی راه افتاده است.«حسین فلاح جوشقانی» با بیان این مطلب... ادامه مطلب

آیا ایرانسل واقعاً آمادگی اجرای طرح ترابردپذیری شماره های همراه را ندارد؟

به نظر می رسد با نزدیک شدن هرچه بیشتر به موعد اجرای طرح ترابردپذیری شماره‌ های همراه که ظاهراً ۲۷ اردبیهشت یعنی روز ارتباطات در نظر گرفته شده، بازار حرف و حدیث ها و رقابت اپراتورها هم داغ شده است. خبرگزاری تسنیم همین امروز طی خبری از اعلام عدم آمادگی ایرانسل به رگولاتوری برای اجرای ترابردپذیری شماره... ادامه مطلب

رگولاتوری بار دیگر خواستار تخلیه باند های فرکانسی ۸۰۰-۷۰۰ مگاهرتزی صدا و سیما شد

همان گونه که پیش تر به اطلاعتان رساندیم چندی است مقامات مسئول رگولاتوری، از برنامه ریزی برای نظارت بر فضای فرکانسی کشور و نیز ساماندهی آن همگام با پیشرفت فناوری خبر می دهند. به گفته ی علی اصغر عمیدیان برای انجام کار های توسعه ای، نیاز به منابع است و منابع بخش ارتباطات کشور هم طیف و... ادامه مطلب

روابط عمومی شستا: رایتل تنها در مباحث فنی تابع سازمان تنظیم مقررات است

مدیر روابط عمومی شستا در خصوص حواشی ایجاد شده پیرامون انتصاب مدیرعامل جدید این اپراتور تاکید کرده که بر اساس قانون تجارت مدیرعامل هر شرکتی را اعضای هیئت مدیره آن شرکت انتخاب می‌کنند. به گفته او رایتل تنها در مباحث فنی تابع سازمان تنظیم مقررات است.«حسن محمدی» مدیر روابط عمومی شستا با اعلام این موضوع که ملاحظات... ادامه مطلب

ثبت سفارش ۳ میلیون موبایل؛ احتمال کاهش حباب قیمت در بازار ایران

«حسین فلاح جوشقانی» رییس سازمان رگولاتوری و رئیس کارگروه رجیستری تلفن همراه با بیان این که ارز برای واردات گوشی تلفن همراه تامین شده است، از واردات حدود ۳ میلیون گوشی ثبت سفارش شده خبر داد که موجب کاهش قیمت گوشی خواهد شد.جوشقانی با ارائه این توضیحات در برنامه خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما،... ادامه مطلب

تصویب قوانین اتصال متقابل اپراتور ها توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، در راستای حل اختلافات در زمینه ی برقراری ارتباط میان اپراتور ها، مقررات حاکم بر نحوه ی اتصال متقابل آنها را به تصویب رسانده است. اتصال متقابل، به اتصال شبکه ی دو اپراتور برای تبادل ترافیک گفته می شود به نحوی که مشترکان این اپراتور ها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.روش محاسبه... ادامه مطلب

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x