اینترنت ماهواره ای به حقیقت می پیوندد؛ پرتاب 6 ماهواره به مدار زمین

اینترنت ماهواره ای به حقیقت می پیوندد؛ پرتاب 6 ماهواره به مدار زمین

گرگ وایلر در سال ۲۰۱۲ میلادی با ایده توسعه شبکه اینترنت ماهواره ای ارزان قیمت و در دسترس برای همه، استارتاپ OneWeb را تأسیس کرد و حالا پس از هفت سال، نخستین گروه از ماهواره های شبکه مذکور به فضا پرتاب شده اند.

وان وب در پرتاب اخیر، ۶ ماهواره ۱۵۰ کیلوگرمی (هرکدام در ابعاد یک یخچال کوچک) را توسط یک راکت روسی سایوز از سکوی پرتابی در گویان فرانسه (آمریکای جنوبی) در مدار ۱۰۰۰ کیلومتری زمین قرار داده که این ماهواره ها به مدت ۶۰ الی ۹۰ روز در همین مدار باقی می مانند.

در مرحله بعدی ارتفاع ماهواره ها بیشتر شده و به مدار ۱۲۰۰ کیلومتری نقل مکان خواهند کرد. لازم به ذکر است که در ابتدا قرار بود ۱۰ ماهواره مستقیماً روی مدار ۱۲۰۰ کیلومتری قرار بگیرند که به دلیل ملاحظات ایمنی و برای کاهش ریسک، برنامه پرتاب اندکی تغییر کرد.

اینترنت ماهواره ای

به گفته آدریان استکل مدیر عامل کنونی وان وب، پرتاب اولیه به منظور تثبیت حق استفاده این شرکت از طیف مخابراتی اختصاصی بوده که در صورت تعویق در پرتاب ماهواره ها، این امتیاز از دست می رفت.

هر ماهواره OneWeb یک میلیون دلار قیمت دارد

جالب است بدانید که استارتاپ وان وب تا کنون برای راه اندازی شبکه اینترنت ماهواره ای خود بیش از ۲ میلیارد دلار هزینه کرده و قرار است در نهایت ۱۹۸۰ ماهواره کوچک را برای برقراری ارتباط در مدار پایین زمین مستقر کند. این شرکت همچنین تا ۲۰ پرتاب بعدی را برنامه ریزی کرده که در هرکدام ۳۶ ماهواره توسط یک راکت سایوز به فضا منتقل می شوند و تا پایان سال جاری میلادی، ۱۵۰ ماهواره در مدار مورد نظر قرار خواهند گرفت.

لازم به ذکر است که ساخت هر ماهواره وان وب در حدود ۱ میلیون دلار هزینه دارد که ۱۰ فروند اولیه آن در تولوز فرانسه ساخته شده و مابقی ماهواره ها در ایالت فلوریدا تولید خواهند شد.

گفتنی است مأموریت اولیه اینترنت ماهواره ای OneWeb، ارائه خدمات به مدارس سراسر دنیاست که در گام نخست شش مدرسه در آلاسکا، رواندا، نپال، قرقیزستان، اکوادور و هندوراس به اینترنت ماهواره ای وان وب مجهز خواهند شد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato