همه چیز درباره آیفون 13
این ابزار هک ارزان قیمت به راحتی قفل آیفون شما را باز می‌کند

این ابزار هک ارزان قیمت به راحتی قفل آیفون شما را باز می‌کند

برای مدتی طولانی شکستن قفل گوشی‌های هوشمند به ماموریتی غیر ممکن تبدیل شده بود اما در حال حاضر این کار با ابزار هکی که توسط کمپانی سلبرایت به دستگاه‌های نظامی و اطلاعاتی فروخته می‌شود ممکن شده است؛ ابزاری که ظاهرا می‌توان آن را با قیمتی نزدیک به ۱۰۰ دلار در فروشگاه‌های آنلاینی مانند eBay پیدا کرد.

کمپانی سلبرایت در سال ۲۰۱۶ و هنگامی که دادگاهی در آمریکا اپل را موظف به باز کردن قفل آیفون مهاجم مسلح سن برناردینو کرد مشهور شد. در آن زمان اپل از انجام درخواست دادگاه سر باز زد زیرا انجام این کار نیازمند تعریف نسخه کاملا متفاوتی از iOS بود که به عقیده این کمپانی افتادن آن به دست هکرها می‌توانست مشکلات زیادی را ایجاد کند. در آن زمان FBI مجبور شد از روش دیگری برای باز کردن قفل فرد مهاجم استفاده کند که سرانجام این کار به عقیده عده زیادی با همکاری سلبرایت محقق شد.

در این میان، بعضی از کاربران ابزار هک سلبرایت، این دستگاه را با قیمت‌هایی نزدیک به ۱۰۰ دلار در حراجی‌های آنلاین به فروش می‌رسانند. همین قضیه باعث شده سلبرایت نگران باشد که از ابزارش به شکل غیر قانونی برای باز کردن گوشی‌های مردم استفاده شود. همچنین، اگر این دستگاه به درستی فرمت نشود، کاربر جدید آن به اطلاعات زیادی از استفاده  کننده قبلی دسترسی پیدا خواهد کرد.

ابزار هک

در همین راستا، محققی که چند نمونه از این ابزار هک را خریداری کرده بود، متوجه شد که از این دستگاه می‌توان نام گوشی و شناسه جهانی تجهیزات موبایل (IMEI) استفاده کننده قبلی را به دست آورد که می‌توان از آن‌ها برای ردیابی اشخاص استفاده کرد. همچنین لیست مخاطبان و چت‌ها را هم می‌توان در مدل استفاده شده این دستگاه پیدا کرد.

جدا از این‌ها، کمپانی دیگری با نام گری شیفت هم از دستگاهی به نام گری کی برای باز کردن قفل آیفون استفاده می‌کند. این دستگاه که به وسیله درگاه شارژر به آیفون وصل می‌شود، قفل گوشی را با وارد کردن ترکیب‌های عددی و حروفی ممکن باز خواهد کرد.

برای جلوگیری از این قضیه اپل قابلیتی را در iOS 12 به آیفون‌ها اضافه کرد که استفاده از درگاه شارژر در حالی که گوشی یک ساعت بدون باز کردن قفل مانده بود را غیر ممکن می‌کرد. البته ظاهرا سازندگان گری کی از این چالش در نمونه‌های جدید دستگاه خود گذر کرده‌اند.

در نهایت می‌توان گفت که با حضور چنین ابزارهای هکی با قیمت‌های بسیار ارزان، اپل و گوگل با چالش‌های جدیدی برای محافظت از اطلاعات کاربران خود روبرو هستند.

نظرات ۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato