شوخ طبعی می‌تواند نشانه هوش باشد

آیا تا به حال این اتفاق برایتان افتاده که ناگهان در جلسه کاری بسیار مهمی، یاد یک شوخی یا جوک بیفتید و مجبور شوید تمام انرژی خود را صرف کنید تا قهقهه سر ندهید؟ آیا پس از رخ دادن اتفاقات ناگوار یا عجیب، سریعاً شوخی بامزه یا مسخره‌ای در این‌باره به ذهن شما خطور می‌کند و نمی توانید جلوی خنده خود را بگیرید. برخی افراد از اینکه چنین ذهن شوخ طبعی دارند یا در مواقع عجیب ناگهان به خنده می‌افتند، حس خوبی ندارند اما نیازی نیست که چنین تفکری در پیش بگیرند چرا که شوخ طبعی می‌تواند نشانه هوش باشد و اثبات شده که افراد شوخ طبع و بامزه، IQ بالاتری نسبت به دیگران دارند.

شوخ طبعی

اصلاً نیازی نیست که از خندیدن در این مواقع خجالت بکشید یا تصور کنید که یک روان‌پریش با مغزی پیچیده هستید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته شوخ طبعی و توانایی خندیدن به موقعیت‌های تلخ یا موضوعاتی که تابو به شمار می‌روند، می‌تواند نشانی از بالابودن IQ یا هوش فرد باشد.

مستر بلیط

بد نیست بدانید که یک سبک از کمدی با نام کمدی سیاه یا کمدی تلخ در دسته بندی‌های ادبیات و هنر وجود دارد که به شوخی با مسائلی نظیر مرگ، جنگ، خشونت و ... می‌پردازد که جز دسته‌ی تابو‌ها به شمار می‌رود. محققان اثبات کرده‌اند افرادی که می‌توانند این دسته شوخی‌ها را درک کنند و به آنها بخندند، در واقع هم از ثبات احساسی بیشتری برخوردارند و هوش کلامی یا غیر کلامی بیشتری دارند.

شوخ طبعی

«جرج کارلین» یکی از بهترین کمدین‌های حوزه طنز تلخ

در این آزمایش‌ها، یک دسته از شوخی‌ها با مزمون کمدی سیاه مقابل داوطلبان قرار گرفت و آنها مجبور شدند به سوالاتی درباره‌ این جوک‌ها پاسخ دهند. محققان با بررسی پاسخ داوطلبین متوحه می‌شدند که آنها تا چه حد این شوخی را متوجه شده‌اند. پس از این بررسی مشخص شد افرادی که از IQ بیشتری برخوردار بودند و مدرک تحصیلی بالاتری داشتند، راحتر از دیگران کمدی تلخ را درک کرده و به آن خندیده بودند.

محققان با اضافه کردن نتایج این بررسی به تحقیقات مشابه، نتیجه گرفتند که پردازش موقعیت‌های طنز، کمدی تلخ، فعالیت فکری بیشتری می‌طلبد و به همین دلیل است که افراد باهوش راحت‌تر با این مدل شوخی‌ها کنار می‌آیند و قوه شوخ طبعی آنها کمی به رنگ سیاه متمایل است.

شوخ طبعی

پس بار دیگر که در موقعیت‌ ناخوشایندی نظیر مراسم ختم یا در بیمارستان، شوخی تلخی به ذهنتان آمد، خجالت نکشید و آن را در موقعیتی مناسب بیان کنید؛ شاید اطرافیانتان هم باهوش باشند و بتوانند به این شوخی بخندند تا کمی از غم و اندوهشان کاسته شود.

مستر بلیط
برچسب ها

مطالب مرتبط

مردم کدام کشورها از بقیه باهوش ترند؟

انسان ها باهوش ترین موجودات روی زمین هستند و در طول دوران کوتاه حیات خود روی کره زمین دست به اموری خارق العاده زده اند که از شکاف اتم گرفته تا سفر به فضا را شامل می شوند. با این حال اما اغلب این اختراعات و کشف ها و گام های بزرگ حاصل تلاش جمعی... ادامه مطلب

باورهای جنجالی برنده نوبل و پدر DNA در مورد نژاد و جنسیت

جیمز واتسون برنده جایزه نوبل و پدر DNA است که به خاطر اظهار نظرهای نژادپرستانه، جنسیت زده و تحقیر برخی همکارانش مجبور به فروش مدال نوبلش شد. او بیش از یک دهه قبل در مصاحبه ای جنجالی مدعی شد که به خاطر برتری های ژنتیکی هوش سفیدپوستان از برخی نژادهای دیگر بیشتر است. از دیگر اتهامات... ادامه مطلب

تحقق یک رویای قدیمی؛ ساخت هدبندی که هوش را افزایش می دهد

ایده هدبند هایی که بتوان با پوشیدن آنها باهوش تر شد، شبیه به فیلم های علمی-تخیلی به نظر می رسد. ولی اکنون به واسطه فناوری توسعه داده شده توسط محققان آزمایشگاه «HRL» و دانشگاه مک گیل مونترآل کانادا و با سرمایه گذاری «سازمان پروژه‌ های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی» آمریکا (دارپا) این رویا محقق شده است. این... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x