ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فلز مایع کشسان
علمی

تولید فلز مایع کشسان مشابه ربات فیلم ترمیناتور [تماشا کنید]

فلز مایع مشابه آنچه در ربات فیلم ترمیناتور دیده بودیم شاید شبیه به رویا به نظر برسد. اما محققان انجمن شیمی آمریکا ویدیویی را منتشر کرده اند که خبر از یک فلز مایع کشسان می دهد. ...

علی باقرزاده
نوشته شده توسط علی باقرزاده | ۲ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۰

فلز مایع مشابه آنچه در ربات فیلم ترمیناتور دیده بودیم شاید شبیه به رویا به نظر برسد. اما محققان انجمن شیمی آمریکا ویدیویی را منتشر کرده اند که خبر از یک فلز مایع کشسان می دهد.

بر خلاف سایر فلزات مایع، این فلز می تواند به صورت عمودی هم تغییر شکل دهد

در مقاله مرتبط گفته شده که این فلز مایع مغناطیسی می تواند در فضای آزاد به صورت سه بعدی حرکت داده شود. به عبارتی به سادگی می توان با یک آهنربا شکل فلز را تغییر داد. حتی می توان به گونه ای آن را شکل داد که ارتباط الکتریکی بین مدارها را  برقرار کند. دانشمندانی از دانشگاه پکن در چین این پروژه را به سرانجام رسانده اند. برای تولید این فلز، ذرات آهن به یک قطره گالیوم، ایندیوم و آلیاژی غوطه ور شده در اسید هیدروکلریک اضافه شدند. در ادامه یک لایه اکسید گالیم در سطح قطره شکل گرفت که موجب شد تنش سطحی فلز مایع کاهش پیدا کند. همین موضوع به فلز قابلیت کشسانی و حرکت بدون تکه تکه شدن را داد.

همان طور که در ویدیو دیده می شود با استفاده از آهنربا می توان فلز مایع کشسان را به نحوی تغییر شکل داد که اتصال بین مدارها را برقرار کند. این فلز در دمای عادی اتاق حالت مایع دارد. بسیاری از فلزات مایع تنها می توانند به صورت افقی افزایش طول داشته باشند اما فلز جدید قابلیت افزایش طول به صورت عمودی را هم دارد. علاوه بر این با استفاده از دو آهنربا می توانید طول فلز مایع کشسان را تا 4 برابر افزایش دهید.

البته در نهایت به نظر نمی رسد به این زودی ها شاهد ربات هایی باشیم که با فلز مایع کشسان ساخته شده اند و می توانند به سادگی تغییر شکل دهند. اما محققان این پژوهش اعتقاد دارند که بالاخره این فلز می تواند در ساخت ربات های نرم کاربرد داشته باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Tiger
    Tiger | ۳ فروردین ۱۳۹۸

    چه حس خوبی داره وقتی عضو یکی از این تیم های نابغه باشی...

مطالب پیشنهادی