در مورد محبوب ترین اپلیکیشن چین چه می دانید؟

روز گذشته نیویورک تایمز گزارشی در مورد محبوب ترین اپلیکیشن چین منتشر کرد که تاکنون ۱۰۰ میلیون کاربر در خاک این کشور پیدا کرده و سعی دارد با ارائه مقالات و برگزاری آزمون های آنلاین اطلاعات عمومی چینی ها را در مورد نظریه های اجتماعی، شی جین پینگ و حزب کمونیست افرایش دهد.

این اپ که Study the Great Nation یا مطالعه یک ملت بزرگ نام دارد توسط واحد تحقیق افکار عمومی اداره مرکزی پروپاگاندای چین و شرکت علی بابا توسعه یافته و شباهت بسیار زیادی به کتاب قرمز کوچک از مائو تسه تونگ دارد.

در محبوب ترین اپلیکیشن چین کاربران میتوانند صرفا با لاگین کردن و خواندن مقالات امتیاز کسب کنند اما برای آنکه مقدار قابل توجهی امتیاز بگیرند باید خیلی تلاش کنند یا دست به تقلب بزنند. یکی دیگر از شرایط کسب نمره در این اپ آن است که کاربر هیچ انتقادی در مورد خود اپ یا دولت مطرح نکند. اما حتی در صورت مطرح شدن انتقاد در بخش کامنت ها هم اپلیکیشن انتقادات را نمایش نمی دهد.

محبوب ترین اپلیکیشن چین

طبق گزارشات مدارس، کسب و کارها و دفاتر دولتی چین همگی از سیستم امتیازدهی این اپ که عنوان محبوب ترین اپلیکیشن چین را به دست آورده است برای تشویق افراد و در موارد بدتر تنبیه آنها استفاده می کنند و جالب آنکه کارکنان سازمان های دولتی چین براساس میزان استفاده شان از این اپ رتبه بندی می شوند و کارفرماها نیز نیروهای خود را موظف کرده اند که به صورت مرتب اسکرین شات هایی از نمره خود را برایشان ارسال نمایند.

یکی از کارکنان دولتی چین در مصاحبه ای که با نشریه صبح جنوب چین داشت در این باره گفت:

به ما گفته شد که باید روزانه ۳۰ امتیاز بگیریم. من میتوانم این امتیاز را صرفا با باز گذاشتن گوشی روی اپ ها و پخش مستمر ویدیوها به دست بیاورم هرچند باید برای این کار تغییراتی را در تنظیمات موبایلم بدهم تا اپلیکیشن بعد از مدت زمانی مشخص بسته نشود.

نیویورک تایمز گزارش داده دولت چین دفاتری را برای بررسی میزان استفاده کارکنان از این اپ باز کرده و آنهایی که نمی توانند امتیاز لازم را در محبوب ترین اپلیکیشن چین کسب کنند مجبور به نوشتن گزارش های انتقادی درمورد خودشان می کند.

کارکنان دولتی چین که امتیاز لازم را در اپ کسب نکنند باید گزارشات انتقادی از خود بنویسند

اما کسب امتیاز در این برنامه مزایایی هم برای کارکنان دولتی دارد و مثلا اگر امتیاز خوبی در آن بدست بیاورید میتوانید از تخفیف های ویژه برخی کسب و کارها استفاده کرده یا مجوز ورود به مناطق توریستی چین را دریافت کنید.

کاربران این اپ همچنین میتوانند از آن برای ارسال پیامک، برقراری تماس تلفنی و ویدیو چت با افراد حاضر در اپلیکیشن استفاده نمایند ضمن آنکه سازگاری لازم میان این اپ و پیام رسان DingTalk (محصول علی بابا) برقرار شده و این یعنی دولت چین به برخی اطلاعات محرمانه و خصوصی کاربران اپ مذکور دسترسی دارد.

منبع:
nytimes
برچسب ها

مطالب مرتبط

حذف بیش از ۵۰۰ اپلیکیشن از اپ استور به درخواست دولت چین

روز چهارشنبه گذشته اپل گزارش موسوم به شفاف سازی خود را منتشر کرد که نشان می دهد چین و روسیه بیشترین درخواست ها را برای حذف اپلیکیشن ها به آن ارائه کرده اند و تا حدود زیادی هم در به نتیجه رساندن خواسته هایشان موفق عمل کرده اند. اپل در گزارش خود به اسامی ۱۱ کشور... ادامه مطلب

اضافه شدن فیلتر زیبایی به اپ پرداخت چینی به خاطر نارضایتی شهروندان از چهره شان

شرکت توسعه دهنده یک اپلیکیشن پرداخت پول در چین اخیرا اعلام کرده که فیلترهای زیبایی را به سیستم تشخیص چهره خود اضافه میکند تا وقتی کاربرانش اقدام به پرداخت از طریق این تکنولوژی می کنند چهره ای زیباتر را روی مانیتورهای نمایش عمومی مشاهده نمایند. این اپ که علی پِی نام دارد نوعی پلتفرم پرداخت پول... ادامه مطلب

چالش جدید شبکه اجتماعی چینی می تواند باعث کوری کاربران شود

اپلیکیشن اشتراک گذاری ویدئوی «Tik Tok» که تنها دو سال از معرفی آن می گذرد اکنون بیش از 500 میلیون مخاطب دارد. این برنامه ی چینی که چند ماه قبل نیز با محدودیت هایی مواجه شده بود به کاربران اجازه می دهد هر ویدئوی 3 تا 60 ثانیه ای که می خواهند در آن به اشتراک... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x