کاهش مصرف باتری و بهبود کارایی موبایل‌ها با اتمام توسعه لیتوگرافی ۵ نانومتری توسط سامسونگ

مدت زیادی از آغاز فرایند تولید چیپست های ۷ نانومتری توسط سامسونگ نگذشته اما این شرکت گام بزرگ دیگری را برای بهینه سازی هرچه بیشتر تراشه های موبایل برداشته است.

سامسونگ به تازگی از آغاز نمونه برداری چیپست های ۵ نانومتری خبر داده که تولید آنها از سال آینده برای گوشی های هوشمند و دیگر گجت ها کلید خواهد خورد. در صورت پیاده سازی سخت افزار فعلی با این لیتوگرافی شاهد ۲۰ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی و در عین حال ۱۰ درصد افزایش کارایی خواهیم بود. چیپست های ۵ نانومتری

ترانزیستورهای ۵ نانومتری آنقدر کوچکند که حدود ۲۰۰۰ واحد از آنها را می توان در عرض یک تار مو قرار داد. در تولید این قطعات هم از فناوری EUV مشابه با چیپ های ۷ نانومتری استفاده خواهد شد. EUV که در آن از نور با طول موج ۱۳.۵ نانومتری استفاده می شود از نظر تئوری مدت هاست که ارائه شده اما پیاده سازی فناوری آن کار دشواری است. سامسونگ در این باره گفته است:

Mobit

در پاسخ به تقاضای فزاینده برای فناوری های پیشرفته پردازشی با هدف ایجاد تمایز در محصولات نسل بعد، به تعهدمان نسبت به افزایش حجم تولید فناوری مبتنی بر EUV ادامه می دهیم.

سامسونگ اخیرا اعلام کرده بود که اولین خط EUV برای تولید چیپ های ۷ نانومتری بالغ بر ۶ میلیارد دلار هزینه در پی داشته است. این کمپانی طی رویداد سالانه Foundry Forum آمریکا از نقشه راه خود برای دستیابی به فناوری تولید چیپست های ۷، ۵ و ۳ نانومتری تا سال ۲۰۲۲ خبر داده بود. این کمپانی فرایند ۳ نانومتری با بهره گیری از GAA را نیز معرفی کرده که نسل بعدی معماری محسوب می شود.

البته سامسونگ تنهای شرکت تولیدکننده چیپست های ۵ نانومتری نیست و «صنایع نیمه‎ هادی تایوان» (TSMC) به عنوان رقیب اصلی آنها از تراشه های ۵ نانومتری پروتوتایپ برای مشتریان رونمایی کرده است. نکته جالب اینجاست که TSMC مدعی شده چیپ آنها عملکردی به مراتب بهتر داشته و نسبت به نسل قبل کارایی را ۱۵ درصد بهبود خواهد بخشید. این تراشه ها احتمالا در قلب گوشی های اپل قرار خواهند گرفت در حالی که چیپ های سامسونگ مورد استفاده این شرکت و کوالکام قرار می گیرند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟