حکم زندان برای محققی که باج افزار واناکرای را متوقف کرد

حکم زندان برای محققی که باج افزار واناکرای را متوقف کرد

مارکوس هاتکینز، محقق امنیتی جوانی که در توقف گسترش حملات باج افزار واناکرای نقش موثری ایفا کرده بود به خاطر چندین اتهام مرتبط با توسعه بدافزار در دادگاه محکوم شد.

هاتکینز در وبسایت خود پیرامون محکومیت قضایی اش چنین نوشته است:

همانطور که احتمالا می دانید من به خاطر دو اتهام مرتبط با نوشتن بدافزار در سال های قبل از شروع به کارم به عنوان کارشناس امنیت، مجرم شناخته شده ام. از این اعمال ابراز تاسف می کنم و مسئولیت کلیه اشتباهاتم را می پذیرم. من در طول این سالیان بزرگ شدم و مهارت هایی که پیشتر در راستای اهداف مخرب استفاده می کردم را در مسیرهای سازنده بکار بستم.

طبق حکمی که دادگاه منطقه شرقی ویسکانسین برای هاتکینز صادر کرده، این محقق بریتانیایی دو مورد از ده اتهام مطرح شده را پذیرفته و از هشت اتهام دیگر نیز تبرئه شده است. هاتکینز به خاطر هر کدام از این اتهامات باید پنج سال را در زندان سپری کند و مبلغ ۲۵۰ هزار دلار را به عنوان جریمه به دولت بپردازد هرچند در بخشی از حکم آمده که وی به خاطر اقرار به ارتکاب این جرائم مستحق دریافت تخفیف خواهد بود.

باج افزار واناکرای

اتهام هاتکینز در پرونده قضایی مطروحه، توسعه بدافزار و کمک به فردی به نام Vinny عنوان شده که عامل اصلی توسعه بدافزاری به نام Kronos بوده است (هکرها تا سال ها از این بدافزار برای سرقت اطلاعات بانکی قربانیان خود استفاده می کردند). اما فعالیت های مجرمانه هاتکینز بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ اتفاق افتاده، یعنی زمانی که وی مشغول بررسی راه هایی برای توقف فعالیت باج افزار واناکرای بوده است.

هاتکینز چندماه بعد از آنکه باج افزار واناکرای را متوقف کرد توسط FBI دستگیر شد

نهایتا هاتکینز در سال ۲۰۱۷ میلادی و درست چند ماه بعد از آن که حمله باج افزار واناکرای را متوقف کرد، به خاطر اتهاماتی چون نقش داشتن در توسعه Kronos توسط اف بی آی دستگیر شد.

براساس خبری که نشریه ZDNet منتشر کرده هاتکینز در این مدت به قید وثیقه آزاد بوده و تا قبل از برگزاری دادگاهش در لس آنجلس زندگی می کرده است. او در مصاحبه ای که چندی پیش انجام داد اعلام نمود که همچنان زمانش را صرف حفظ  ایمنی افراد در برابر حمله بدافزارها خواهد کرد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato