انقلاب عظیم ایلان ماسک؛ از معرفی بهترین چیپست تا ورشکست کردن اوبر و رقبای تسلا

در اواخر سال 2017 میلادی بود که تسلا خبر از ساخت یک چیپ کامپیوتری برای خودروهای خودران خود داده بود و در اکتبر 2018 نیز الون ماسک اعلام کرد که تا 6 ماه آینده از این چیپ رونمایی می کند. این بار بر خلاف قول های قبلی الون ماسک، تسلا رسما از این چیپ پرده برداری کرده است.

در حال حاضر الون ماسک می گوید بیش از یک ماه است که از این تراشه جدید در مدل S و X استفاده شده و خودروهای مجهز به چیپ مذکور تحویل مشتریان این شرکت داده شده است. همچنین در مدل ارزان قیمت تر تسلا یعنی مدل 3 نیز در حدود 10 روز است که از این چیپ استفاده می شود.

حال مرکز تست سیستم های خودران شرکت تسلا در پالو آلتو کالیفرنیا از جزئیات چیپ جدیدی که الون ماسک آن را "بهترین چیپ دنیا" توصیف کرده است برای ما می گوید.

این چیپ سیلیکون مربع شکل به ابعاد 260 میلیمتر، از 6 میلیارد ترانزیستور ساخته شده است و شرکت تسلا ادعا می کند که عملکرد چیپ مذکور نسبت به چیپ هایی که قبلا توسط شرکت مشهوری چون انویدیا ساخته شده 21 برابر افزایش یافته است.

مشخصات بسیار زیادی از این چیپ سیلیکونی منتشر شده که توسط شرکت سامسونگ در تگزاس تولید خواهد شد. اما مهم ترین دست آورد تسلا را باید در ساخت یک سخت افزار بسیار قوی و سریع دانست که می تواند سریع تر از هر یک از چیپ های دیگر در بازار اطلاعات را از سنسورهای مربوطه دریافت و پردازش کند. در حال حاضر پردازنده های بزرگ تر و قوی تری در صنعت کامپیوترسازی وجود دارد و بسیاری از آن ها حتی کوچک تر از این چیپ هستند اما تسلا اشاره می کند که GPU و CPU این چیپ به خودی خود چیز خاصی نیستند و خبری از شکستن مرزهای مهندسی در این چیپ جدید نیست.

تسلا اشاره می کند که این چیپ سیلیکونی به شبکه عصبی نوینی با ظرفیت 36 تریلیون در هر ثانیه مجهز بوده و بهای آن تنها 80 درصد بهای چیپ های قبلی است. به علاوه چیپ مذکور در حدود 21 برابر قدرت بیشتری به نسبت چیپ قبلی داشته دارد و تنها کمی انرژی بیشتر به نسبت آن ها مصرف می کند. (72 وات چیپ جدید در برابر 57 وات چیپ قدیم) به این ترتیب با استفاده از این چیپ دیگر شاهد افزایش بها در قیمت نهایی محصولات تسلا نخواهیم بود.

هر برد کامپیوتری رانندگی خودکار تسلا با دو عدد از این تراشه جدید همراه خواهد بود. به همین دلیل قابلیت اطمینان به این سیستم در زمان های حساس بیشتر شده و به طور کل سیستم خودکار رانندگی تسلا مورد اعتماد تر خواهد بود.

Tesla's Autopilot to get 'full self-driving feature'

کامپیوترهای مجهز به این چیپ قابلیت مقایسه نتایج بدست آمده از پردازنده ها را قبلا از آن که بخواهند دستور جدیدی صادر کنند را داشته و  به همین دلیل هر یک از بخش ها اگر دچار خرابی شود، سیستم همچنان توانایی کنترل خودرو را خواهد داشت.

الون ماسک درباره این چیپ جدید می گوید

احتمال شکست این کامپیوتر حتی کمتر از دست دادن هوشیاری راننده در حین رانندگی است. خودروهای تولیدی تسلا به تمامی سخت افزارهای مورد نیاز برای رانندگی کاملا خودران مجهز شده اند و تنها مسئله، بهبود قابلیت های نرم افزاری در طی زمان است.

تسلا

همچنین طبق صحبت های الون ماسک از سال آینده برنامه به اشتراک گذاری محصولات تسلا در مناطق خاصی اجرایی خواهد شد که در آن مالکین می توانند با کرایه دادن خودروی خود، درآمدزایی کنند. در واقع این سیستم به اشتراک گذاری ترکیبی از Airbnb و Uber است که به مشتریان اجازه می دهد که از طریق گوشی هوشمندشان خودرو کرایه کنند.
تسلا در حدود 30 درصد از درآمد حاصل از این برنامه به اشتراک گذاری خودرو را دریافت خواهد کرد و با عرضه ناوگانی از محصولات مختلف از این کار حمایت خواهد شد.

در حال حاضر تسلا می گوید به ازای هر مایل استفاده از برنامه هایی همچون Uber و Lyft مشتریان 3 دلار می پردازند که در صورت استفاده از خدمات جدید شرکت تسلا این رقم به 0.18 دلار خواهد رسید.
ماسک می گوید صاحبان خودروهای تسلا می توانند تا 30 هزار دلار در سال از این برنامه درآمدزایی کنند. در واقع ماسک به طور غیر مستقیم به مصرف کنندگان می گوید که خرید هر محصول دیگری به غیر از محصولات تولیدی این شرکت دیوانگی محض خواهد بود.

به عبارت دیگر، تسلا با این گام در یک سو به رقیبی برای سیستم های تاکسی رانی سنتی و آنلاین تبدیل می شود و از سوی دیگر، صنایع خودروسازی سنتی را به چالش می کشد.

نتیجه چنین تحولاتی در بلند مدت، حذف خودروسازان کوچک از گردونه رقابت و فراگیر شدن ایده درآمد زایی با خودرو به دست تعداد محدودی از قدرتمندترین خودروسازان جهان است. روشی که می تواند سرنوشت صنعت خودروسازی در کره زمین را تغییر دهد و البته به صرفه جویی های عظیم اقتصادی و زیست محیطی و از بین رفتن برخی از مشاغل سنتی منجر شود.

مطالب مرتبط

نیسان لیف اولین خودروی برقی که به رکورد فروش 400 هزار دستگاه رسید

نیسان اخیرا اعلام کرده که هاچبک برقی لیف به رکورد فروش 400 هزار دستگاه دست یافته است. با چنین رکوردی لیف به عنوان پرفروش ترین اتومبیل الکتریکی جهان شناخته می شود. از زمان معرفی در دسامبر 2010، نیسان لیف در دو نسل راهی خیابان ها شده است. به گفته نیسان از آن تاریخ تاکنون، تمامی مدل... ادامه مطلب

جمهوری خواهان در جلسه ای سری با مدیران برتر سیلیکون ولی: چگونه ترامپ را متوقف کنیم؟

به نقل از «هافینتن پست»، مدیر عامل اپل، تیم کوک، مدیر عامل تسلا و اسپیس اکس، ایلان ماسک و مدیر عامل آلفابت، لری پیج و یکی دیگر از کارآفرینان معروف ایالات متحده به نام شان پارکر، همه در جلسه ای خصوصی و سری در کنار اعضای برتر حزب جمهوری خواه آمریکا حضور داشته اند. موضوع اصلی جلسه:... ادامه مطلب

سومین تلاش نافرجام SpaceX برای فرود فالکون ۹ در دریا را تماشا کنید

نیمه شب گذشته کمپانی اسپیس اکس برای برای بار سوم تلاش کرد تا راکت فالکون ۹ خود را بر روی یک سطح شناور در دریا فرود آورد و البته همانطور که ساعتی پیش برایتان گفتیم، موفق نبود. هرچند این بار در لحظه ابتدایی، راکت درست روی سطح شناور نشست اما به دلیل ضعف یکی از پایه... ادامه مطلب

کمیسیون ارتباطات فدرال، چراغ سبز خود را به ماهواره‌های اینترنتی اسپیس اکس نشان داد

کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا اخیراً جواز فعالیت مجموعهماهواره هایی اینترنتی و پهن باند کمپانی اسپیس اکس را صادر کرده است؛ این نخستین باری است که یک سازمان دولتی، چراغ سبز خود را به سرویس پهن باندی که قرار است از مدار پایینی زمین اینترنت رسانی کند نشان می دهد. ایلان ماسک، موسس و مدیرعامل اسپیس اکس... ادامه مطلب

اسپیس اکس در تلاش برای ایجاد شبکه جهانی اینترنت ماهواره ای

براساس اسنادی که اخیرا به ثبت کمیسیون ارتباطات آمریکا رسیده شرکت خصوصی اسپیس اکس که سرپرستی اش را ایلام ماسک بر عهده دارد و در تلاش برای تجاری سازی سفرهای فضایی است اخیرا اعلام کرده در تلاش برای جلب موافقت دولت آمریکاست تا یک شبکه عظیم ماهواره ای را راه اندازی کند که قادر است... ادامه مطلب

اسپیس اکس برای چهارمین بار راکت فالکون 9 را به سلامت روی زمین نشاند

اسپیس اکس امروز طبق برنامه اعلام شده و برای نخستین بار، یک ماهواره نظامی را با استفاده از راکت فالکون 9 از پایگاه کیپ کاناورال در فلوریدا به فضا پرتاب کرد. پس از این پرتاب، بخش اول این راکت یعنی هسته 14 طبقه ای که موتور اصلی را در خود جای داده، با موفقیت روی «منطقه فرود... ادامه مطلب

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x