پژوهشگران موفق به ساخت باتری پوشیدنی و قابل شستشو شدند

پژوهشگران دانشگاه کمبریج با همراهی جمعی از محققان دانشگاه Jiangnan چین قطعاتی الکترونیکی توسعه داده اند که می توان آنها را مستقیما درون پارچه ها قرار داد و در ساخت مدارهای منعطف، پایشگرهای سلامت، تبدیل انرژی و دیگر موارد از آنها استفاده نمود.

این محققان نشان دادند که میتوان گرافین و موارد مرتبط را به صورت مستقیم با پارچه ها ترکیب کرد و المان های ذخیره سازی شارژ نظیر خازن یا به بیان دیگر باتری پوشیدنی با آنها تولید نمود.

دانشمندان می گویند پیشرفت هایشان راه را برای ساخت یک منبع انرژی مبتنی بر پارچه هموار خواهد کرد که قابل شستشو و انعطاف پذیر باشد و راحت بتوان آن را پوشید. این منابع انرژی در واقع از پارچه های پلی استر ارزان قیمت و پایدار تهیه می شوند و جوهری که برای چاپ زدن روی آنها به کار می رود نیز با کمک تکنیک های فراوری استاندارد تولید می گردد.

باتری پوشیدنی

اما روشی که تیم محققان دو دانشگاه کمبریج و Jiangnan ابداع کرده اند امکانی را برای انواع مختلف قطعات الکترونیکی فراهم می کند تا مستقیما با تار و پود پارچه ادغام شوند. این در حالیست که دیگر قطعات الکترونیکی از موادی سخت ساخته می شوند و سپس روی پارچه یا پلاستیک نصب می گردند. برای ساخت این باتری ها تیم محققان صفحات گرافین را در یک حلال با نقطه جوش پایین به حالت معلق نگه داشتنتد که این ماده نیز بعد از قرار گرفتن روی پارچه به راحتی پاک می شود.

نتیجه کار شبکه ای متحدالشکل و نازک از مواد رساناست که از چندین صفحه گرافین ساخته شده و با قرار دادن چندین لایه گرافین و پارچه های شش ضلعی نیترید بور می توان محدوده ای فعال ایجاد کرد که قابلیت ذخیره سازی شارژ را درون خود دارد.

امید می رود که با این روش فرصت های تجاری بیشتری در حوزه های مختلف نظیر سلامت فردی، پوشیدنی های هوشمند، انرژی، ذخیره سازی دیتا، لباس های نظامی و مد ایجاد شود.

محققان نگفته اند که باتری پوشیدنی برخوردار از این فناوری دقیقا از چه زمانی وارد بازار می شود. آنها همچنین مشخص نکرده اند که پارچه های تهیه شده با این روش چه مقدار شارژ را میتوانند در خود نگه دارند اما روشن است که بالاخری روزی این تکنولوژی امکان شارژ کردن گوشی ها با لباس را برای شما فراهم می کند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟