دولت کره‌جنوبی استفاده از سیستم عامل ویندوز را کنار می‌گذارد

دولت کره جنوبی از قصد خود برای مهاجرت از ویندوز به لینوکس به منظور صرفه جویی در هزینه ها خبر داده است.

تجارب کره می‌تواند به ایران هم کمک کند

ویندوز گسترده ترین سیستم عامل کامپیوتری دنیا است و علاوه بر کاربران شخصی و سازمانی دولت ها نیز به آن متکی هستند با این حال تعدادی از حکومت ها به دلایل مختلف در حال مهاجرت به سوی لینوکس هستند و حالا کره جنوبی هم به این موج پیوسته است.

ویندوز علی رغم ساختار قوی و کارایی مطلوب عاری از مشکل هم نیست اما مهمترین دلیل دولت ها برای فاصله گرفتن از آن به هزینه بالای لایسنس برمی گردد. حتی حکومت های نه چندان بزرگ دنیا هم فرایندهای کاری خود را با استفاده از هزاران کامپیوتر پیش می برند که هزینه بالایی را در پی دارد. از ژانویه سال آینده و با پایان یافتن پشتیبانی رسمی مایکروسافت از ویندوز ۷، بسیاری از کاربران برای حفظ امنیت سیستم ها ناچار به استفاده از ویندوز ۱۰ خواهد بود که به معنی پرداخت هزینه ای هنگفت است.

Mobit

مقامات کره جنوبی این چالش را فرصتی برای بررسی گزینه های جایگزین می دانند که معمولا به معنی لینوکس است. این سیستم عامل که در بسیاری از سرورهای جهان نصب شده و هسته محبوبترین سیستم عامل موبایل دنیا را شکل می دهد، به خاطر انعطاف پذیری بالا، امنیت و قیمت مقرون به صرفه شناخته شده است. مهاجرت به لینوکس

استفاده از لینوکس در سیستم های دولتی کره هنوز قطعی نشده و باید تطابق آن با الزامات امنیتی و ساختار شبکه ها بررسی شود. یکی از مهمترین چالش های پیش رو عدم پشتیبانی این سیستم عامل از برنامه ها و سایت هایی است که تنها برای ویندوز توسعه پیدا کرده اند، هرچند برای اغلب نرم افزارهای ویندوزی جایگزین های مبتنی بر لینوکس نیز وجود دارند.

وزارت کشور و امنیت کره جنوبی هزینه مهاجرت به لینوکس را حدود ۶۵۵ میلیون دلار برآورد کرده که شاید در نگاه اول زیاد به نظر برسد اما به روزرسانی ویندوز به مراتب پرهزینه‌تر خواهد بود.

این مشکل به کره ختم نمی شود و با توجه به تحریم های گسترده آمریکا علیه ایران و احتمال افزایش دامنه آن، ممکن است مایکروسافت هم موانعی را بر سر راه استفاده کاربران ایرانی از ویندوز قرار دهد. در نتیجه استفاده از تجارب کشورهای پیشرفته ای نظیر کره در مهاجرت به لینوکس می تواند به تسهیل این روند درصورت لزوم اجرای آن کمک کند.

Mobit

ویجیاتو

نظرات ۱۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟