رکود سنگین بازار علیرغم کاهش قیمت خودرو ادامه دارد

رکود سنگین بازار علیرغم کاهش قیمت خودرو ادامه دارد

پس از خروج آمریکا از برجام و قطع همکاری شرکای خارجی با شرکت‌های داخلی، شاهد سیر صعودی قیمت‌ها در بازار بودیم. از سوی ‌دیگر جهش ناگهانی نرخ ارز و ممنوعیت واردات خودرو موجب شد تا بازار این دسته از خودروها دچار شوک جدی شود و رکودی سنگین بر آن حاکم شود. زیرا با وجود چنین اتفاقاتی شاهد افزایش 2 تا 3 برابری قیمت خودرو های وارداتی بودیم و در همین ‌راستا به ‌دلیل کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان، میزان معاملات صورت ‌گرفته با افت شدیدی همراه شد.اما نکته قابل ‌توجهی که حدودا دو هفته است که شاهد آن هستیم، روند کاهشی نرخ ارز در بازار بوده که به‌ دنبال آن بازار خودروهای وارداتی نیز از آن متاثر شده است. به‌ گونه‌ای که قیمت برخی مدل‌ها تا 300 میلیون تومان هم کاهش پیدا کرده است. اما نکته قابل ‌تامل در این‌باره، عدم تمایل مصرف‌کنندگان و خریداران به خرید خودرو به رغم کاهش قیمت‌هاست. زیرا به عقیده بسیاری از آن‌ها قیمت‌های فعلی کاذب هستند و با وجود کاهش قابل ‌توجه، همچنان با قیمت‌های واقعی فاصله زیادی دارند.
ابهامات مرجع قیمت‌گذاری خودرو و موضوع تعیین دستورالعمل توسط شورای رقابت را باید یکی از عوامل تأثیرگذار بر کاهش قیمت خودرو دانست البته کاهش قیمت ارز، افزایش نسبی عرضه خودرو به بازار نیز از جمله عوامل کاهش قیمت خودرو هستند.
در همین زمینه یکی از فعالان اظهار کرد: «طی ماه‌های گذشته معاملات با کاهش شدیدی همراه بود و همین امر باعث شد بسیاری از نمایشگاه‌ها  با زیان مواجه شوند. اما با این حال متاسفانه به دلیل حضور دلال‌ها و افراد سودجو، شاهد شکست قیمت‌ها در بازار نیستیم. در واقع بسیاری از دلال‌ها ترجیح می‌دهند در شرایط فعلی از فروش خودرو امتناع کنند تا قیمت‌ها در بازار شکسته نشود. اما از سوی دیگر به دلیل عدم تمایل خرید از سوی مصرف‌کنندگان، بازار به ‌صورت غیرارادی شاهد کاهش قیمت‌هاست. همچنین کاهش نرخ ارز نیز دلیل دیگری برای پایین آمدن قیمت خودرو است که در صورت تداوم آن می‌توان انتظار داشت قیمت خودروهای وارداتی باز هم کاهش یابد.»
وی در ادامه افزود: «ترخیص تدریجی خودروهای در گمرک مانده و تزریق آن‌ها به بازار می‌تواند زمینه‌ساز ‌تعادل و کاهش بیشتر قیمت‌ها در بازار باشد. اما مصرف‌کنندگان و خریداران نباید انتظار داشته باشند شرکت‌های عرضه ‌کننده، خودروهای تازه ترخیص شده را با همان قیمت‌های قبلی راهی بازار کنند. زیرا پرداخت مابه‌التفاوت ارزی و هزینه‌های گمرکی باعث شده است قیمت تمام ‌شده خودروهای جدید برای شرکت‌ها با افزایش یک و نیم تا دو برابری همراه باشد. از همین رو نمی‌توان گفت با عرضه خودروهای تازه ‌وارد به بازار، روند کاهش قیمت چندان تسریع می‌شود، بلکه فقط موجب به ثبات رسیدن قیمت‌ها و کاهش نوسانات خواهد شد.»قیمت خودروبا نگاهی به جدول قیمتی خودروهای داخلی نیز می‌توان دریافت روند نزولی قیمت‌ها در این دسته از خودروها آغاز شده است و شاهد کاهش 3 تا 10 میلیون ‌تومانی قیمت برخی خودروهای داخلی پرفروش در بازار هستیم. اما نکته جالب توجه در این باره عدم تمایل خریداران به خرید خودروهای داخلی به امید کاهش بیشتر قیمت‌هاست.
در حال حاضر به اعتقاد فعالان بازار قیمت خودرو ساعتی تغییر می‌کند و همین امر عاملی شده تا هیچ معامله‌ای در بازار انجام نشود به ‌نوعی همه فروشنده هستند اما خبری از خریدار نیست. فروشندگان خودرو معتقدند در صورت استمرار این وضعیت قیمت خودرو بیشتر از این رقم‌ها کاهش پیدا خواهد کرد البته این موضوع به ‌شرطی ادامه پیدا می‌کند که عرضه خودرو به بازار افزایش یافته و خودروسازان نسبت به تحویل خودروها به مشتریان سرعت بیشتری را داشته باشند.

نظرات ۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.