نمایشگاه الکامپ باز هم بزرگ‌تر می‌شود

نشست خبری بیست‌وپنجمین دوره نمایشگاه الکامپ امروز (۱۵ تیرماه) در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد. به گزارش دیجیاتو، «محمدباقر اثنی عشری»، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اعلام کرد که رشد الکامپ امسال بیشتر بوده و شاهد نمایشگاه بزرگ‌تری خواهیم بود:

«سال گذشته برای الکام استارز ۴ سالن داشتیم که امسال قصد داشتیم تعداد سالن‌های استارز را به ۶ عدد برسانیم که دوباره مجبور شدیم دو سالن دیگر به آن اضافه کنیم. این نشان می‌دهد که در این زمینه رشد داریم.»

او همچنین خبر داد که بخش الکام ترندز که معرفی‌کننده فناوری‌های نوظهور است، در قالب یک سالن مجزا به نمایشگاه الکامپ اضافه شده است. بخش جدید دیگری که باز هم در قالب یک سالن به الکامپ اضافه شده، الکام جابز است: «این بخش برای اولین بار نمایشگاه الکامپ اضافه شده و موضوع اشتغال را هدف گرفته است.» به گفته اثنی عشری، الکام تاکز هم امسال به شکل کامل‌تری برگزار خواهد شد.

اما آیا بزرگ‌تر کردن نمایشگاه الکامپ به شکل سالانه یک اقدام صحیح است و آیا بهتر نیست به جای اضافه شدن بخش‌های مختلف مانند الکام تاکز، الکام جابز و الکام ترندز، اهداف مشخصی به شکل تخصصی هدف گرفته شوند تا بر حل مشکلات تمرکز کنند؟ «امیر ناظمی»، رییس سازمان فناوری و معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به همین پرسش دیجیاتو گفت:

«واقعیت این است که من نمی‌دانم بزرگ‌تر کردن الکامپ کار درستی است یا خیر. فکر می‌کنم این یک سوال تردیدآمیز برای خود من و بقیه است. اما نهایتاً ما بزرگ‌ترین کاری که به عنوان دولت برای نمایشگاه انجام داده‌ایم این است که هیچ‌کاری انجام ندهیم و اجازه بدهیم تا بخش خصوصی تصمیم‌ بگیرد و جلو برود. این سوال برای من به عنوان یک شخص تردیدآمیز است اما نهایتاً تصمیم با نظام صنفی رایانه‌ای است و من فکر می‌کنم چنین بحثی می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر کمک کند. چرا که امروز جنبه‌های مختلف الکامپ زیاد شده است. خود ما، برخی از رونمایی‌هایی که برای الکامپ در نظر گرفته بودیم را با توجه به حجم نمایشگاه، تردید داریم که آیا در آن زمان انجام دهیم یا آن را به زمان دیگری موکول کنیم.»

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در پاسخ به همین پرسش گفت: «در این مورد هم‌عقیده هستیم و ما هم تمام تلاش خود را می‌کنیم تا چیزی به الکامپ اضافه نشود. اما فشار و درخواست‌های زیادی روی ما وجود دارد. این‌ها نیاز‌هایی است که در سطح جامعه مطرح می‌شود و ما هم به عنوان نمایندگان بخش خصوصی باید به آنها پاسخ بدهیم. سازمان نظام صنفی، صرفاً هدفش برگزاری الکامپ نیست. الکامپ یک ابزار است تا توسعه بازار IT افزایش پیدا کند. رسالت سازمان کسب درآمد از الکامپ نیست. رسالتش توسعه بازار است و هر کدام از این رویدادها به حل گره‌ای در بازار کمک می‌کند.»

«مهدی حیدری»، دبیر اجرایی الکامپ نیز در پاسخ به دیجیاتو مبنی بر اینکه که آیا بهتر نیست نمایشگاه صرفاً به جای بزرگ‌تر شدن به شکل سالانه، هدف‌مندتر فعالیت کند، گفت:

«ما به عنوان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، رسالت ایجاد بستر داریم. یعنی بخشی از نمایشگاه اگر بزرگ می‌شود، به این دلیل است که شرکت‌های بیشتری احساس می‌کنند که باید در نمایشگاه شرکت کنند. از طرف دیگر، هدف ما از برگزاری نمایشگاه، ارتقا دادن محتوای درونی نمایشگاه است نه بحث کمیت متراژ آن. بنابراین سعی کرده‌ایم مواردی را پیش‌بینی کنیم که هم سبب توسعه بازار می‌شود و هم به محتوای نمایشگاه کمک کند. مانند الکام جابز که یک نیاز ضروری جامعه است.»

البته او در ادامه خبر داد که نمایشگاه در سال گذشته حدود ۲۸ هزار متر مربع بود که امسال به ۳۲ هزار متر مربع رسیده است.

اثنی عشری در پاسخ به سوال دیگر دیجیاتو مبنی بر اینکه در سال ۹۷ سازمان نظام صنفی با کشورهای عراق و افغانستان ارتباط مناسبی را برقرار کرد و چگونه قرار است در نمایشگاه الکامپ بازتاب این همکاری و تعامل را ببینیم، گفت:

«سال گذشته برنامه‌ای را به نام «بیستون» تدوین کردیم که یکی از محورهای آن توسعه صادرات IT است. در این زمینه با عراق و افغانستان کارهایی را شروع کرده‌ایم و در الکامپ هم قطعاً به شکل‌های مختلف تحت هیات‌های تجاری یا مقامات ارشد حضور خواهند داشت. اما نهایتاً مسائل مربوط به حضور مهمان‌های خارجی، معمولا مواردی است که در روزهای آخر قطعی و نهایی خواهد شد. ما از این پلتفرم به خوبی استفاده می‌کنیم تا بخش خصوصی را به کشور‌ها معرفی کنیم. از طرفی تسهیلاتی هم از سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراهم شده که بازدید کنندگان خارجی، هزینه اقامت در ایران نخواهند داشت و این هزینه‌ها از سوی معاونت علمی و فناوری پرداخت خواهد شد.»

امیر ناظمی همچنین در این نشست خبری اعلام کرد که در بخش دولت الکترونیکی، ۴۰ دستگاه دولتی در ۲۲ غرفه شرکت خواهند کرد.

مطالب مرتبط

الکام استارز بزرگترین گردهمایی زیست بوم استارتاپ‌ها در ایران خواهد بود

نمایشگاه الکامپ ۲۴ در چهار بخش استراتژیک شامل دولت هوشمند، پاویون استانها، الکام استارز و الکامپ برگزار می‌شود و در نشست خبری امروز سازمان نظام صنفی اعلام شد که  بخش استارتاپ‌های این نمایشگاه، بزرگترین گردهمایی کسب‌وکارهای نوپای ایرانی خواهد بود. «مهدی حیدری» مدیر اجرایی الکامپ 24 بخش الکام استارز را به دو بخش گیمز(بازی‌ها) و ترندز(مطرح‌ها)... ادامه مطلب

گفتگو با ناخدای اجرایی ابر آروان در الکامپ ۹۸ [تماشا کنید]

در آخرین روز الکامپ، میان شلوغی‌های سالن اصلی الکام استارز، به غرفه ابر آروان رفتیم تا با «پویا پیرحسین‌لو»، ناخدای اجرایی این استارت‌آپ گفتگو کنیم. آروان در هفته جاری اولین چرخه دریافت درآمد ارزی به شکل آنلاین را پشت سر گذاشته و پیرحسین‌لو در این گفتگو جزییات دریافت درآمد ارزی را تشریح می‌کند. او البته... ادامه مطلب

ناظمی: مرکز ماهر درباره احتمال حمله هکرها به تامین اجتماعی هشدار داده بود

«امیر ناظمی» رئیس سازمان فناوری اطلاعات درباره از دسترس خارج شدن چند ساعته سایت تامین اجتماعی که روز پنجشنبه اتفاق افتاده بود، گفت که قبل از هک شدن سامانه تامین اجتماعی، مرکز ماهر دو مرتبه و در فواصل مختلف به آن‌ها هشدار داده بود. به گفته ناظمی تامین امنیت سازمان تامین اجتماعی و مقابله با حمله‌... ادامه مطلب

ثبت نام و جانمایی الکامپ یکم خرداد آغاز می‌ شود

قبلا در خبرها خواندید که نمایشگاه الکامپ از این پس در فصل تابستان برگزار می شود. حال سازمان نظام صنفی رایانه ای به ارائه جزئیات بیشتر در این رابطه پرداخته است که در ادامه از شما دعوت می کنیم این بیانیه را از نظر بگذرانید. مرحله ثبت نام نهایی و جانمایی بیست و سومین نمایشگاه الکامپ... ادامه مطلب

ثبت نام استارتاپ ها در نمایشگاه الکامپ آغاز شد

همان طور که می دانید کسب و کارهای نوپا یا همان استارتاپ ها یکی از بزرگ ترین عوامل پیشرفت علم و تکنولوژی در جهان امروزی به شمار می روند. در کشور ما نیز طی سالیان اخیر، بسیاری از ایده های تجاری در قالب استارتاپ معرفی شده و در مدت کوتاهی توانستند به محبوبیت و نتیجه... ادامه مطلب

همراه اول در الکامپ: اپراتور اول از استارتاپ‌ها حمایت می‌کند

اپراتورها بخشی جدانشدنی از نمایشگاه الکامپ هستند. همراه اول هم به رسم هر سال در نمایشگاه الکامپ حضور پیدا کرده است تا خدمات خود را به بازدیدکنندگان معرفی، و از دستاوردهای جدیدش رونمایی کند. امسال همراه اول به حوزه‌های استارتاپ‌ها و کودک و نوجوان توجه خاصی نشان داده بود. به غرفه همراه اول سر زدیم تا... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x