نمایشگاه الکامپ باز هم بزرگ‌تر می‌شود

نشست خبری بیست‌وپنجمین دوره نمایشگاه الکامپ امروز (۱۵ تیرماه) در سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد. به گزارش دیجیاتو، «محمدباقر اثنی عشری»، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اعلام کرد که رشد الکامپ امسال بیشتر بوده و شاهد نمایشگاه بزرگ‌تری خواهیم بود:

«سال گذشته برای الکام استارز ۴ سالن داشتیم که امسال قصد داشتیم تعداد سالن‌های استارز را به ۶ عدد برسانیم که دوباره مجبور شدیم دو سالن دیگر به آن اضافه کنیم. این نشان می‌دهد که در این زمینه رشد داریم.»

او همچنین خبر داد که بخش الکام ترندز که معرفی‌کننده فناوری‌های نوظهور است، در قالب یک سالن مجزا به نمایشگاه الکامپ اضافه شده است. بخش جدید دیگری که باز هم در قالب یک سالن به الکامپ اضافه شده، الکام جابز است: «این بخش برای اولین بار نمایشگاه الکامپ اضافه شده و موضوع اشتغال را هدف گرفته است.» به گفته اثنی عشری، الکام تاکز هم امسال به شکل کامل‌تری برگزار خواهد شد.

اما آیا بزرگ‌تر کردن نمایشگاه الکامپ به شکل سالانه یک اقدام صحیح است و آیا بهتر نیست به جای اضافه شدن بخش‌های مختلف مانند الکام تاکز، الکام جابز و الکام ترندز، اهداف مشخصی به شکل تخصصی هدف گرفته شوند تا بر حل مشکلات تمرکز کنند؟ «امیر ناظمی»، رییس سازمان فناوری و معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به همین پرسش دیجیاتو گفت:

«واقعیت این است که من نمی‌دانم بزرگ‌تر کردن الکامپ کار درستی است یا خیر. فکر می‌کنم این یک سوال تردیدآمیز برای خود من و بقیه است. اما نهایتاً ما بزرگ‌ترین کاری که به عنوان دولت برای نمایشگاه انجام داده‌ایم این است که هیچ‌کاری انجام ندهیم و اجازه بدهیم تا بخش خصوصی تصمیم‌ بگیرد و جلو برود. این سوال برای من به عنوان یک شخص تردیدآمیز است اما نهایتاً تصمیم با نظام صنفی رایانه‌ای است و من فکر می‌کنم چنین بحثی می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر کمک کند. چرا که امروز جنبه‌های مختلف الکامپ زیاد شده است. خود ما، برخی از رونمایی‌هایی که برای الکامپ در نظر گرفته بودیم را با توجه به حجم نمایشگاه، تردید داریم که آیا در آن زمان انجام دهیم یا آن را به زمان دیگری موکول کنیم.»

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز در پاسخ به همین پرسش گفت: «در این مورد هم‌عقیده هستیم و ما هم تمام تلاش خود را می‌کنیم تا چیزی به الکامپ اضافه نشود. اما فشار و درخواست‌های زیادی روی ما وجود دارد. این‌ها نیاز‌هایی است که در سطح جامعه مطرح می‌شود و ما هم به عنوان نمایندگان بخش خصوصی باید به آنها پاسخ بدهیم. سازمان نظام صنفی، صرفاً هدفش برگزاری الکامپ نیست. الکامپ یک ابزار است تا توسعه بازار IT افزایش پیدا کند. رسالت سازمان کسب درآمد از الکامپ نیست. رسالتش توسعه بازار است و هر کدام از این رویدادها به حل گره‌ای در بازار کمک می‌کند.»

«مهدی حیدری»، دبیر اجرایی الکامپ نیز در پاسخ به دیجیاتو مبنی بر اینکه که آیا بهتر نیست نمایشگاه صرفاً به جای بزرگ‌تر شدن به شکل سالانه، هدف‌مندتر فعالیت کند، گفت:

«ما به عنوان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، رسالت ایجاد بستر داریم. یعنی بخشی از نمایشگاه اگر بزرگ می‌شود، به این دلیل است که شرکت‌های بیشتری احساس می‌کنند که باید در نمایشگاه شرکت کنند. از طرف دیگر، هدف ما از برگزاری نمایشگاه، ارتقا دادن محتوای درونی نمایشگاه است نه بحث کمیت متراژ آن. بنابراین سعی کرده‌ایم مواردی را پیش‌بینی کنیم که هم سبب توسعه بازار می‌شود و هم به محتوای نمایشگاه کمک کند. مانند الکام جابز که یک نیاز ضروری جامعه است.»

البته او در ادامه خبر داد که نمایشگاه در سال گذشته حدود ۲۸ هزار متر مربع بود که امسال به ۳۲ هزار متر مربع رسیده است.

اثنی عشری در پاسخ به سوال دیگر دیجیاتو مبنی بر اینکه در سال ۹۷ سازمان نظام صنفی با کشورهای عراق و افغانستان ارتباط مناسبی را برقرار کرد و چگونه قرار است در نمایشگاه الکامپ بازتاب این همکاری و تعامل را ببینیم، گفت:

«سال گذشته برنامه‌ای را به نام «بیستون» تدوین کردیم که یکی از محورهای آن توسعه صادرات IT است. در این زمینه با عراق و افغانستان کارهایی را شروع کرده‌ایم و در الکامپ هم قطعاً به شکل‌های مختلف تحت هیات‌های تجاری یا مقامات ارشد حضور خواهند داشت. اما نهایتاً مسائل مربوط به حضور مهمان‌های خارجی، معمولا مواردی است که در روزهای آخر قطعی و نهایی خواهد شد. ما از این پلتفرم به خوبی استفاده می‌کنیم تا بخش خصوصی را به کشور‌ها معرفی کنیم. از طرفی تسهیلاتی هم از سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فراهم شده که بازدید کنندگان خارجی، هزینه اقامت در ایران نخواهند داشت و این هزینه‌ها از سوی معاونت علمی و فناوری پرداخت خواهد شد.»

امیر ناظمی همچنین در این نشست خبری اعلام کرد که در بخش دولت الکترونیکی، ۴۰ دستگاه دولتی در ۲۲ غرفه شرکت خواهند کرد.

برچسب ها

مطالب مرتبط

ماجرای بسته شدن دامنه دات‌کام سایت‌های ایرانی چیست؟

دامنه دات کام برخی سایت‌های ایرانی توسط سرویس دهنده بین‌المللی آنها به علت تحریم‌های آمریکا علیه ایران مسدود شده است. پس از سایت آپارات و سپس بانک سامان، آخرین قربانی این اقدام، خبرگزاری فارس بوده که دامنه با پسوند دات کام آن دیروز از دسترس خارج شد.عصر دیروز بود که خبرگزاری فارس با رتبه ۱۲ الکسا... ادامه مطلب

وزارت ارشاد: مصادیق صوت و تصویر فراگیر توسط مرکز ملی فضای مجازی ارائه شود

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد از شورای عالی فضای مجازی خواست تا مصادیق صوت و تصویر فراگیر ارائه شود تا دقیقا مشخص شود چه محتوای صوتی و تصویری در این تعریف قرار می‌گیرد.«حامد سهرابی» در گفتگو با ایرنا ضمن اشاره به فرمان رهبری مبنی بر اینکه تمام دستگاه‌های کشور موظف به همکاری همه... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری از نیاز ایران به ایجاد زیرساخت برای «اقتصاد پلتفرمی» می‌گوید

«امیر ناظمی» در هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به دوره‌های مختلف اقتصاد کشور اشاره کرد و تاکید داشت که دوران امروزی درگیر یک نوع اقتصاد پلتفرمی و نو است که برای ایجاد زیرساخت و توسعه آن، نیازمند بازتعریف کلیه مفاهیم در جامعه و اقتصاد است.معاون وزیر ارتباطات از دورانی که در آن اقتصاد حول... ادامه مطلب

ماهواره ظفر به زودی در مدار قرار می‌گیرد

دو ماهواره ظفر 1 و 2 توسط دانشگاه علم و صنعت به وزارت ارتباطات تحویل داده شدند و قرار است پس از انجام آزمایش‌های اولیه و تایید نهادهای امنیتی این ماهواره به زودی پرتاب شود. در این مراسم تاکید شد که ماهواره‌های ظفر قدرتمندترین ماهواره‌های ساخته شده به دست جوانان ایرانی هستند.در این مراسم اعلام... ادامه مطلب

ماجرای هک سایت وزارت ارتباطات چه بود؟

سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز ۲۲ دی ماه مورد حمله سایبری قرار گرفت و هک شد و هکر که خودش را OP999 معرفی کرده در بخشی از این سایت نفوذ کرده و متنی اعتراض آمیز را منتشر ساخته است.دیروز ماهنامه پیوست خبر داد که سایت وزارت ارتباطات مورد حمله سایبری قرار گرفت و... ادامه مطلب

پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی پیشنهادی مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای کاربران است و در حال بررسی ابعاد گوناگون این پیشنهاد برای اجرایی شدن یا نشدن آن است.عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با مهر اعلام کرده که مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، مردم... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟