امیدی که از دست رفت؛ عدم استقبال مشتریان از بیمه بدنه خودرو علیرغم افزایش ریسک خسارات

طی چند سال اخیر به دلیل افزایش تعداد خودروها و عدم فراهم بودن بستر مناسب برای تردد و رانندگی در جاده‌های کشور و همچنین فرهنگ به نسبت ضعیف رانندگی در کشورمان، آمار تصادفات رانندگی در کشور در حال شکستن رکورد های جهانیست. این در حالیست که در سال گذشته افزایش قیمت خودروها بر بخش بیمه این بازار تاثیر مثبت گذاشت، به گونه‌ای که علاوه بر صدور الحاقیه بیمه بدنه خودرو توسط شرکت‌های بیمه، برخی رانندگان برای دریافت بیمه بدنه خودرو هم اقدام کردند تا از گزند خسارت تصادف در امان بمانند اما این وضع در سال 98 تغییر کرده است.

بیمه بدنه خودرو

در حالی که انتظار می رفت که با افزایش قیمت خودروها و افزایش ریسک ناشی از تصادفات، استقبال از بیمه بدنه افزایش یابد، به‌ گفته یک کارشناس بیمه، امسال تعداد مراجعه‌کنندگان به شرکت‌های بیمه برای اخذ بیمه بدنه تغییری نداشته و تب سال گذشته برای این نوع بیمه حتی درباره خودروهای وارداتی‌ها هم کاهش یافته است.

hamrah-mechanic

بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث اختیاری است و یکی از انواع بیمه‌ای است که به یک ‌وسیله نقلیه تعلق می‌گیرد. شخص بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان حق ‌بیمه به شرکت بیمه، وسیله ‌نقلیه خود را در برابر خطراتی که ممکن است برای خودرو به وجود بیاید، بیمه کند.

البته صنعت بیمه کشور هم از ترکش‌های بازار قیمت خودرو در امان نمانده و نرخ بیمه شخص ثالث و بدنه افزایش چشمگیری داشته است.
در همین شرایط، از اوایل سال 97 تعداد مراجعه‌کنندگان به شرکت‌های بیمه برای اخذ بیمه بدنه بالا رفت و به نوعی وزن دریافت بیمه بدنه خودرو با وجود اختیاری بودن آن افزایش یافت.  با این حال در سال گذشته بیشتر مالکان خودرو با توجه به افزایش برق‌آسای قیمت خودرو مجبور شدند نسبت ‌به اخذ دوباره الحاقیه بیمه‌نامه بدنه خودرو خود اقدام کنند.

بیمه مرکزی هم بارها به مالکان خودرو توصیه کرد مبلغ بیمه بدنه را متناسب با گرانی‌های اخیر واقعی کنند. بر همین اساس بیمه مرکزی تمهیدی برپایه  ماده ۱۰ قانون بیمه پیش‌بینی کرد، به این معنا در صورتی که اگر خسارت مالی به کمتر از قیمت واقعی خود بیمه شده باشد، بیمه‌گر در زمان بروز خسارت متناسب با مبلغ بیمه‌نامه مسئول پرداخت خسارت خواهد بود.

درباره همین تحولات علیرضا حسینی، کارشناس صنعت بیمه با تاکید بر اینکه بیمه بدنه برای صاحبان خودرو ضروری است، توضیح داد: «شرکت‌های بیمه بر اساس بیمه بدنه خودرو، خسارت را پرداخت می‌کنند. به عنوان مثال اگر خودرویی سال گذشته 80 میلیون تومان ارزش داشته، نرخ بیمه بدنه بر اساس این قیمت است نه بر اساس ارزش فعلی آن در بازار. ضمن اینکه با توجه به افزایش چشمگیر قیمت خودرو بهتر است مالکان بیمه بدنه خودرویشان را به روز و در صورت نداشتن بیمه بدنه نسبت به اخذ آن اقدام کنند تا در صورت تصادف متضرر نشوند.»

همچنین ضروری است صاحبان خودروهای گران و وارداتی هم بیمه بدنه خودرو خود را اخذ کرده تا هنگام وقوع تصادف و مقصر بودن در حادثه نسبت به دریافت خسارت از شرکت بیمه اقدام کنند.»این کارشناس بیمه درباره آمار مراجعه‌کنندگان دارندگان خودرو به شرکت‌های بیمه برای اخذ بیمه بدنه نسبت‌ به سال گذشته توضیح داد: «امسال تعداد مراجعه‌کنندگان به شرکت‌های بیمه برای اخذ بیمه بدنه تغییری نداشته و تب سال گذشته برای بیمه بدنه حتی درباره خودروهای وارداتی‌ها هم کاهش یافته است. ضمن اینکه برخی مالکان خودرو هنوز به چشم یک بیمه لوکس به بیمه بدنه خودرو نگاه می‌کنند و به دنبال اخذ آن نیستند.»

نرخ پایه بیمه بدنه خودرو، براساس ارزش خودرو ارائه می‌شود. به این معنی که هر چه ارزش خودروی شما بیشتر باشد، قیمت بیمه بدنه آن نیز بیشتر خواهدشد.
نرخ نهایی و قابل پرداخت بیمه بدنه براساس ارزش خودرو، مدل خودرو، سال ساخت خودرو، پوشش‌های اضافی و تخفیفاتی که توسط شرکت‌های مختلف بر آن قابل اعمال است، محاسبه می‌شود.

حسینی در پایان گفت: «نرخ بیمه بدنه اساس نوع خودرو، سال تولید و ارزش وسیله‌نقلیه متفاوت است. این بیمه دو نوع براساس پوشش اصلی و تکمیلی دارد. در نوع اصلی تصادفات و سرقت را پوشش می‌دهد و در نوع تکمیلی مواردی مانند بلای طبیعی، آتش سوزی و سرقت قطعات را پوشش می‌دهد.»

با این وجود به نظر می رسد که می توان عدم استقبال بیشتر از بیمه بدنه را نشات گرفته از شدت فشار اقتصادی این روزها بر مالکین خودروها دانست. در واقع آنچه واضح است اینکه مالکین و راننده ها حاضرند تا ریسک هزینه سنگین ناشی از اتفاقات و تصادفات احتمالی را بپذیرند اما از صرف چند میلیون بیشتر برای خرید بیمه بدنه خودداری نمایند.

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

فرصت سه ماهه بخشودگی جرایم بیمه شخص ثالث برای مالکان موتورسیکلت‌

گرانی خودرو خرید موتورسیکلت را 38‌ درصد بیشتر کرده است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که شرکت‌های بیمه‌ای تمایل چندانی به بیمه ‌کردن موتورسیکلت‌ها ندارند. موتورسیکلت‌هایی که امسال قیمت برخی‌هایشان به چند صد میلیون تومان هم رسیده است. شرکت‌های بیمه‌ای می‌گویند که بیمه شخص ثالث زیانده‌ترین رشته بیمه‌ای است و از آن‌جا که شمار... ادامه مطلب

جزییات صدور بیمه نامه الکترونیکی و حذف نسخه کاغذی بیمه ‌نامه شخص ثالث

در میان انواع طرح‌های بیمه‌ای که از جانب شرکت‌های مختلف ارائه می‌شوند، بیمه شخص ثالث همچنان پرمخاطب‌ترین نوع بیمه است. بدون شک یکی از دلایل اصلی سهم بالای بیمه شخص ثالث در بازار ایران، اجباری بودن این بیمه است. به‌صورتی‌که اگر وسیله نقلیه‌ای تحت این پوشش نباشد، ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد. بیمه شخص... ادامه مطلب

تعرفه ارزیابی خسارات بیمه شخص ثالث اعلام شد؛ از 100 تا 200 هزار تومان در هر تصادف

حوادث رانندگی خواه و ناخواه رخ می دهند و معمولا خسارات مادی یا جانی قابل توجهی را نیز به دنبال دارند، صنعت بیمه نیز به همین دلیل شکل گرفته تا ریسک خسارات سنگین و غیر قابل جبران برای اشخاصی که ناخواسته درگیر حادثه ای می شوند را کاهش دهد.نام بیمه نامه ای که برای این... ادامه مطلب

تاثیرات شیوع کرونا؛ شرکت های بیمه آمریکایی بخشی از حق بیمه مشتریان را می گردانند

ایالات متحده اکنون بیشترین تعداد مبتلا به ویروس کرونا را دارد. به منظور پیشگیری از افزایش تعداد مبتلایان، در این کشور نیز محدودیت هایی در رفت و آمد روزمره شهروندان اعمال شده و به آنها توصیه می شود در خانه های خود بمانند. در حال حاضر خیابان های آمریکا خلوت تر از هر زمان دیگری... ادامه مطلب

نرخ بیمه شخص ثالث خودرو و موتور سیکلت برای سال 1399 اعلام شد + جدول

بيمه شخص ثالث، بیمه خریداری شده برای خودرو، کامیون، موتورسیکلت و دیگر وسایل نقلیه جاده ای است، که بطور کلی جبران‌کننده خسارت‌های ناشی از حوادث رانندگی وارد به خودرو و نیز سرنشینان آن و اشخاص ثالث است. با توجه به شرایط خاص بیمه‌های خودرو، از نظر حقوقی، در مناطق مختلف، مقررات آن، متفاوت از یکدیگر... ادامه مطلب

علت تفاوت نرخ بیمه های بدنه چیست؟

با توجه به گفته های رئیس اداره نظارت بر بیمه خودرو های کشور، از آن جا که در رشته‌های بیمه‌ای به غیر از شخص ثالث تعرفه مصوب وجود ندارد شرکت‌های بیمه‌ای می‌توانند نرخ‌های متفاوتی را به بیمه‌گزار اعلام کنند.علی هدایت کار در این خصوص توضیح داد: «مشخصا در بیمه‌های بدنه نرخ حق بیمه تابعی از... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟