«آرمان پردازان نوژن» در الکامپ؛ هوشمندسازی فرایند ورود به دنیای آنلاین

کسب و کار های سنتی یکی پس از دیگری وارد فضای آنلاین می شوند تا در کنار حفظ توان رقابتی، بقای خود را تضمین کنند. در جریان بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ با شرکتی آشنا شدیم که به کسب و کارها کمک می کند به شکل هوشمند وارد این مسیر شوند. شرکت آرمان پردازان نوژن خدماتی نظیر طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی وب سایت و پلتفرم های کسب و کار را انجام می دهد.

این روزها واژگانی نظیر هوشندسازی، کلان داده، داده کاوی و مانند اینها را زیاد می شنویم. با این حال آرمان پردازان نوژن قصد دارد این واژه ها را از حالت انتزاعی درآورده و آنها را به شکل عملی پیاده سازی کند. «اشکان قویدل»، معاون فنی و اجرایی شرکت نرم افزاری نوژن در گفتگو با دیجیاتو از هوشمندسازی پلتفرم های کسب و کار صحبت کرد، اما منظور از پلتفرم کسب و کار چیست؟ قویدل می گوید:

«پلتفرم کسب و کار هرگونه فضا یا بستری است که خدمت، کالا یا ارزش افزوده از طریق آن ارائه می شود. این پلتفرم بر اساس نوع کسب و کار، به شکل متفاوتی تعریف شده و می تواند دوسویه یا چندسویه باشد. یکی از مهم ترین مزایای شرکت نوژن، بهینه سازی عملکرد پلتفرم کسب و کار است تا با پرداخت هزینه ای معقول، بین عملکرد آفلاین و آنلاین بیزینس مورد نظر توازن ایجاد شود.»

هوشمندسازی پلتفرم کسب و کار، نقش اصلی را در خدمات شرکت نوژن ایفا می کند. اولین گام در این مسیر، تعریف «عناصر» است. قویدل، عناصر را اینگونه تعریف می کند: «عناصر، تمام ماهیت هایی هستند که در کسب و کار اهمیت دارند. به عبارت دیگر، هر آنچه در تحلیل های آتی تأثیرگذار باشد، به عنصر تبدیل می شود. این عناصر تعریف منحصر به فردی دارند و هیچ دو عنصر یکسان نخواهند بود.»

شرکت نوژن پلتفرم کسب و کار را به گونه ای توسعه می دهد که تعامل کاربر را با عناصر به شکل خودکار و هوشمند، ثبت کند. در واقع سیستم قابلیت درک این عناصر را خواهد داشت، یعنی اینکه هر عنصر چه تأثیری روی کاربر دارد و چه تعاملی شکل می گیرد. نتیجه این فرایند، شناسایی رفتار کاربر و نهایتاً هوشمندسازی سیستم خواهد بود.

قویدل برای روشن شدن بحث، فضای بازار بورس را مثال می زند: «مثلاً سیستم می تواند تشخیص دهد که خانم های خانه دار در فصل تابستان به سهام گروه های ساختمانی علاقه نشان می دهند، یا اینکه احتمال رشد سهام کدام گروه ها در فصل زمستان بیشتر است.»

یکی از پروژه های شرکت نوژن، پلتفرم خرید و فروش آثار هنری «زمینه» است که از همین رویکرد هوشمندسازی استفاده می کند. عناصر این سیستم، مواردی نظیر «شباهت ظاهری به دیگر هنرمندان معروف، تعداد آثار هنری، وضعیت کار و زندگی، قیمت آثار و دیگر عناصر کیفی» را شامل می شوند. این سیستم می تواند پیش بینی کند که کدام هنرمند در آینده نزدیک با استقبال بیشتری از سوی علاقه مندان مواجه می شود.

پروژه دیگر این شرکت یعنی اپلیکیشن «اپتایزر» می تواند رفتار مشتری برای سفارش غذا یا نوشیدنی را درک و تحلیل کند. اپتایزر، کاربر را به شکل یک نمودار چندوجهی برای مدیریت کافه یا رستوران به تصویر می کشد تا بر اساس آن، بتوان رفتار آتی این فرد خاص و دیگر مشتریان را پیش بینی کرد.

البته جمع آوری داده های کاربر فقط بخشی از این فرایند است. قویدل می گوید «مزیت اصلی نوژن، ذخیره سازی داده ها به شکل ساخت یافته با قابلیت تبدیل به کلان داده و نهایتاً تحلیل آنهاست». به عقیده او «داده های نهایی که از این سیستم هوشمند خارج می شوند، قابل قیمت گذاری نیستند».

بدین ترتیب، نوژن مثل یک تیم فنی در کنار پروژه قرار گرفته و کسب و کار را در مسیر موفقیت پیش می برد. حتی شرکت ها می توانند داده هایی که خودشان جمع آوری کرده اند را هم به نوژن بدهند تا روی آنها تجزیه و تحلیل انجام شود. به گفته قویدل «شهرداری تهران تمام داده های ترافیکی شهر را در اختیار نوژن قرار داده تا خروجی معناداری از آنها به دست آید».

تمام این موارد برای کسب و کار هایی که به دنبال حضور هوشمندانه در فضای آنلاین هستند، به خصوص شرکت هایی که می خواهند وب اپ توسعه دهند، جذاب خواهند بود. قویدل، هدف نوژن از حضور در نمایشگاه را معرفی این خدمات به کسب و کارها و تغییر فرهنگ برون سپاری در بین شرکت های فناوری کشور می داند. او می گوید «وقت آن رسیده که شرکت ها، کارهای مهم را به مجموعه های تخصصی بسپارند و به آنها اعتماد کنند. در فضای آنلاین رقابتی امروز، تیم های کوچک داخلی نمی توانند نیاز شرکت های بزرگ را برآورده کنند.»

نوژن امیدوار است با تکیه بر مهارت هایی نظیر هوشمندسازی، مستندسازی، تحویل فاز به فاز، طراحی دقیق UI/UX و در نظر گرفتن محرمانگی داده ها، فضای برون سپاری را بهبود داده و به شرکت ها کمک کند تا با رویکردی جدید وارد فضای کسب و کار آنلاین شوند. این شرکت خدمات مشاوره کاملاً رایگان هم ارائه می دهد. بنابراین اگر قصد دیجیتال کردن کسب و کار خود به شکل هوشمند را دارید، می توانید به وب سایت شرکت نرم افزاری نوژن مراجعه کنید.

malltina

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟