«آرمان پردازان نوژن» در الکامپ؛ هوشمندسازی فرایند ورود به دنیای آنلاین

کسب و کار های سنتی یکی پس از دیگری وارد فضای آنلاین می شوند تا در کنار حفظ توان رقابتی، بقای خود را تضمین کنند. در جریان بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ با شرکتی آشنا شدیم که به کسب و کارها کمک می کند به شکل هوشمند وارد این مسیر شوند. شرکت آرمان پردازان نوژن خدماتی نظیر طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی وب سایت و پلتفرم های کسب و کار را انجام می دهد.

این روزها واژگانی نظیر هوشندسازی، کلان داده، داده کاوی و مانند اینها را زیاد می شنویم. با این حال آرمان پردازان نوژن قصد دارد این واژه ها را از حالت انتزاعی درآورده و آنها را به شکل عملی پیاده سازی کند. «اشکان قویدل»، معاون فنی و اجرایی شرکت نرم افزاری نوژن در گفتگو با دیجیاتو از هوشمندسازی پلتفرم های کسب و کار صحبت کرد، اما منظور از پلتفرم کسب و کار چیست؟ قویدل می گوید:

«پلتفرم کسب و کار هرگونه فضا یا بستری است که خدمت، کالا یا ارزش افزوده از طریق آن ارائه می شود. این پلتفرم بر اساس نوع کسب و کار، به شکل متفاوتی تعریف شده و می تواند دوسویه یا چندسویه باشد. یکی از مهم ترین مزایای شرکت نوژن، بهینه سازی عملکرد پلتفرم کسب و کار است تا با پرداخت هزینه ای معقول، بین عملکرد آفلاین و آنلاین بیزینس مورد نظر توازن ایجاد شود.»

هوشمندسازی پلتفرم کسب و کار، نقش اصلی را در خدمات شرکت نوژن ایفا می کند. اولین گام در این مسیر، تعریف «عناصر» است. قویدل، عناصر را اینگونه تعریف می کند: «عناصر، تمام ماهیت هایی هستند که در کسب و کار اهمیت دارند. به عبارت دیگر، هر آنچه در تحلیل های آتی تأثیرگذار باشد، به عنصر تبدیل می شود. این عناصر تعریف منحصر به فردی دارند و هیچ دو عنصر یکسان نخواهند بود.»

شرکت نوژن پلتفرم کسب و کار را به گونه ای توسعه می دهد که تعامل کاربر را با عناصر به شکل خودکار و هوشمند، ثبت کند. در واقع سیستم قابلیت درک این عناصر را خواهد داشت، یعنی اینکه هر عنصر چه تأثیری روی کاربر دارد و چه تعاملی شکل می گیرد. نتیجه این فرایند، شناسایی رفتار کاربر و نهایتاً هوشمندسازی سیستم خواهد بود.

قویدل برای روشن شدن بحث، فضای بازار بورس را مثال می زند: «مثلاً سیستم می تواند تشخیص دهد که خانم های خانه دار در فصل تابستان به سهام گروه های ساختمانی علاقه نشان می دهند، یا اینکه احتمال رشد سهام کدام گروه ها در فصل زمستان بیشتر است.»

یکی از پروژه های شرکت نوژن، پلتفرم خرید و فروش آثار هنری «زمینه» است که از همین رویکرد هوشمندسازی استفاده می کند. عناصر این سیستم، مواردی نظیر «شباهت ظاهری به دیگر هنرمندان معروف، تعداد آثار هنری، وضعیت کار و زندگی، قیمت آثار و دیگر عناصر کیفی» را شامل می شوند. این سیستم می تواند پیش بینی کند که کدام هنرمند در آینده نزدیک با استقبال بیشتری از سوی علاقه مندان مواجه می شود.

پروژه دیگر این شرکت یعنی اپلیکیشن «اپتایزر» می تواند رفتار مشتری برای سفارش غذا یا نوشیدنی را درک و تحلیل کند. اپتایزر، کاربر را به شکل یک نمودار چندوجهی برای مدیریت کافه یا رستوران به تصویر می کشد تا بر اساس آن، بتوان رفتار آتی این فرد خاص و دیگر مشتریان را پیش بینی کرد.

البته جمع آوری داده های کاربر فقط بخشی از این فرایند است. قویدل می گوید «مزیت اصلی نوژن، ذخیره سازی داده ها به شکل ساخت یافته با قابلیت تبدیل به کلان داده و نهایتاً تحلیل آنهاست». به عقیده او «داده های نهایی که از این سیستم هوشمند خارج می شوند، قابل قیمت گذاری نیستند».

بدین ترتیب، نوژن مثل یک تیم فنی در کنار پروژه قرار گرفته و کسب و کار را در مسیر موفقیت پیش می برد. حتی شرکت ها می توانند داده هایی که خودشان جمع آوری کرده اند را هم به نوژن بدهند تا روی آنها تجزیه و تحلیل انجام شود. به گفته قویدل «شهرداری تهران تمام داده های ترافیکی شهر را در اختیار نوژن قرار داده تا خروجی معناداری از آنها به دست آید».

تمام این موارد برای کسب و کار هایی که به دنبال حضور هوشمندانه در فضای آنلاین هستند، به خصوص شرکت هایی که می خواهند وب اپ توسعه دهند، جذاب خواهند بود. قویدل، هدف نوژن از حضور در نمایشگاه را معرفی این خدمات به کسب و کارها و تغییر فرهنگ برون سپاری در بین شرکت های فناوری کشور می داند. او می گوید «وقت آن رسیده که شرکت ها، کارهای مهم را به مجموعه های تخصصی بسپارند و به آنها اعتماد کنند. در فضای آنلاین رقابتی امروز، تیم های کوچک داخلی نمی توانند نیاز شرکت های بزرگ را برآورده کنند.»

نوژن امیدوار است با تکیه بر مهارت هایی نظیر هوشمندسازی، مستندسازی، تحویل فاز به فاز، طراحی دقیق UI/UX و در نظر گرفتن محرمانگی داده ها، فضای برون سپاری را بهبود داده و به شرکت ها کمک کند تا با رویکردی جدید وارد فضای کسب و کار آنلاین شوند. این شرکت خدمات مشاوره کاملاً رایگان هم ارائه می دهد. بنابراین اگر قصد دیجیتال کردن کسب و کار خود به شکل هوشمند را دارید، می توانید به وب سایت شرکت نرم افزاری نوژن مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

آغاز پیش ثبت نام الکامپ ۹۹ از اردیبهشت ماه سال آینده

بیست و ششمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، موسوم به الکامپ، توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور (نصر) در تاریخ 24 تا 27 تیر ماه 1399 در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار خواهد شد. پیش ثبت نام این رویداد در اردیبهشت ماه سال آینده آغاز خواهد شد و تا آخر همان ماه... ادامه مطلب


رونمایی از برند ایرانی «یونیوو» در نمایشگاه الکامپ مشهد

شرکت «بهین تکنولوژی» در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی الکامپ مشهد از برند ایرانی «یونیوو» رونمایی کرد. شرکت بهین تکنولوژی که در سال ۱۳۷۱ کار خود را آغاز کرد، توانست با استفاده از تجربه ۲۷ ساله خود برند ایرانی یونیوو را تولید و عرضه کند.بهین تکنولوژی در برند یونیوو با تمرکز بر محصولات خاصی... ادامه مطلب

حضور اپراتور اول با شعار «هوشمند در انتخاب، اول در کسب و کار» در نمایشگاه الکامپ تبریز

به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، «همراه اول» با حضور در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کامپیوتر، الکترونیک و تجارت الکترونیکی (الکامپ) تبریز اقدام به ارائه خدمات و محصولات خود در حوزه مشتریان سازمانی و شرکتی می‌کند.براساس اعلام شرکت ارتباطات سیار ایران، این اپراتور با هدف ایجاد ارتباط تجاری با شرکت ها... ادامه مطلب

از برترین‌های الکامپ ۲۵ تقدیر شد

در مراسم برترین‌های الکامپ ۲۵، برگزیدگان این نمایشگاه معرفی شدند. در این نشست اعضای سازمان نظام صنفی کشور، ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت ریاست جمهوری و برخی از شرکت کنندگان نمایشگاه حضور داشتند که به برترین آنها جوایزی اهدا شد.«محمدباقر اثنی عشری» رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در سخنرانی خود ابتدا این نمایشگاه را در... ادامه مطلب

ماهوت در الکامپ؛ طراح برپوش‌های اختصاصی برای دیوایس‌های هوشمند

خاص و متفاوت بودن، می‌تواند در جنبه‌های مختلف زندگی افراد تجلی پیدا کند. یکی لباس‌های متفاوت می‌پوشد، دیگری به تغییرات ظاهری روی می‌آورد و بعضی‌ها هم دوست دارند دیوایس‌های شیک و منحصر به فرد در دست بگیرند؛ خواسته‌‌هایی که همگی طی سال‌های اخیر زمینه‌ساز ظهور ده‌ها کسب و کار جدید بوده‌اند.نمایشگاه الکامپ امسال، صحنه حضور... ادامه مطلب

رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP در آخرین روز الکامپ

«پلتفرم هوش مصنوعی» با تمرکز بر تحلیل هوشمند محتوا که با مشارکت استراتژیک «هاب» توسعه می یابد، در آخرین روز الکامپ معرفی و رونمایی شد.در آخرین روز برگزاری نمایشگاه الکامپ ۹۸، «پلتفرم هوش مصنوعی CICAP » که با مشارکت شرکت هوشمند اول بهشتی (هاب) در اختیار استارت آپ ها و تیم های نوآور قرار می... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟