جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

«آرمان پردازان نوژن» در الکامپ؛ هوشمندسازی فرایند ورود به دنیای آنلاین

کسب و کار های سنتی یکی پس از دیگری وارد فضای آنلاین می شوند تا در کنار حفظ توان رقابتی، بقای خود را تضمین کنند. در جریان بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ با شرکتی آشنا شدیم که به کسب و کارها کمک می کند به شکل هوشمند وارد این مسیر شوند. شرکت آرمان پردازان نوژن خدماتی نظیر طراحی اپلیکیشن موبایل، طراحی وب سایت و پلتفرم های کسب و کار را انجام می دهد.

این روزها واژگانی نظیر هوشندسازی، کلان داده، داده کاوی و مانند اینها را زیاد می شنویم. با این حال آرمان پردازان نوژن قصد دارد این واژه ها را از حالت انتزاعی درآورده و آنها را به شکل عملی پیاده سازی کند. «اشکان قویدل»، معاون فنی و اجرایی شرکت نرم افزاری نوژن در گفتگو با دیجیاتو از هوشمندسازی پلتفرم های کسب و کار صحبت کرد، اما منظور از پلتفرم کسب و کار چیست؟ قویدل می گوید:

«پلتفرم کسب و کار هرگونه فضا یا بستری است که خدمت، کالا یا ارزش افزوده از طریق آن ارائه می شود. این پلتفرم بر اساس نوع کسب و کار، به شکل متفاوتی تعریف شده و می تواند دوسویه یا چندسویه باشد. یکی از مهم ترین مزایای شرکت نوژن، بهینه سازی عملکرد پلتفرم کسب و کار است تا با پرداخت هزینه ای معقول، بین عملکرد آفلاین و آنلاین بیزینس مورد نظر توازن ایجاد شود.»

هوشمندسازی پلتفرم کسب و کار، نقش اصلی را در خدمات شرکت نوژن ایفا می کند. اولین گام در این مسیر، تعریف «عناصر» است. قویدل، عناصر را اینگونه تعریف می کند: «عناصر، تمام ماهیت هایی هستند که در کسب و کار اهمیت دارند. به عبارت دیگر، هر آنچه در تحلیل های آتی تأثیرگذار باشد، به عنصر تبدیل می شود. این عناصر تعریف منحصر به فردی دارند و هیچ دو عنصر یکسان نخواهند بود.»

شرکت نوژن پلتفرم کسب و کار را به گونه ای توسعه می دهد که تعامل کاربر را با عناصر به شکل خودکار و هوشمند، ثبت کند. در واقع سیستم قابلیت درک این عناصر را خواهد داشت، یعنی اینکه هر عنصر چه تأثیری روی کاربر دارد و چه تعاملی شکل می گیرد. نتیجه این فرایند، شناسایی رفتار کاربر و نهایتاً هوشمندسازی سیستم خواهد بود.

قویدل برای روشن شدن بحث، فضای بازار بورس را مثال می زند: «مثلاً سیستم می تواند تشخیص دهد که خانم های خانه دار در فصل تابستان به سهام گروه های ساختمانی علاقه نشان می دهند، یا اینکه احتمال رشد سهام کدام گروه ها در فصل زمستان بیشتر است.»

یکی از پروژه های شرکت نوژن، پلتفرم خرید و فروش آثار هنری «زمینه» است که از همین رویکرد هوشمندسازی استفاده می کند. عناصر این سیستم، مواردی نظیر «شباهت ظاهری به دیگر هنرمندان معروف، تعداد آثار هنری، وضعیت کار و زندگی، قیمت آثار و دیگر عناصر کیفی» را شامل می شوند. این سیستم می تواند پیش بینی کند که کدام هنرمند در آینده نزدیک با استقبال بیشتری از سوی علاقه مندان مواجه می شود.

پروژه دیگر این شرکت یعنی اپلیکیشن «اپتایزر» می تواند رفتار مشتری برای سفارش غذا یا نوشیدنی را درک و تحلیل کند. اپتایزر، کاربر را به شکل یک نمودار چندوجهی برای مدیریت کافه یا رستوران به تصویر می کشد تا بر اساس آن، بتوان رفتار آتی این فرد خاص و دیگر مشتریان را پیش بینی کرد.

البته جمع آوری داده های کاربر فقط بخشی از این فرایند است. قویدل می گوید «مزیت اصلی نوژن، ذخیره سازی داده ها به شکل ساخت یافته با قابلیت تبدیل به کلان داده و نهایتاً تحلیل آنهاست». به عقیده او «داده های نهایی که از این سیستم هوشمند خارج می شوند، قابل قیمت گذاری نیستند».

بدین ترتیب، نوژن مثل یک تیم فنی در کنار پروژه قرار گرفته و کسب و کار را در مسیر موفقیت پیش می برد. حتی شرکت ها می توانند داده هایی که خودشان جمع آوری کرده اند را هم به نوژن بدهند تا روی آنها تجزیه و تحلیل انجام شود. به گفته قویدل «شهرداری تهران تمام داده های ترافیکی شهر را در اختیار نوژن قرار داده تا خروجی معناداری از آنها به دست آید».

تمام این موارد برای کسب و کار هایی که به دنبال حضور هوشمندانه در فضای آنلاین هستند، به خصوص شرکت هایی که می خواهند وب اپ توسعه دهند، جذاب خواهند بود. قویدل، هدف نوژن از حضور در نمایشگاه را معرفی این خدمات به کسب و کارها و تغییر فرهنگ برون سپاری در بین شرکت های فناوری کشور می داند. او می گوید «وقت آن رسیده که شرکت ها، کارهای مهم را به مجموعه های تخصصی بسپارند و به آنها اعتماد کنند. در فضای آنلاین رقابتی امروز، تیم های کوچک داخلی نمی توانند نیاز شرکت های بزرگ را برآورده کنند.»

نوژن امیدوار است با تکیه بر مهارت هایی نظیر هوشمندسازی، مستندسازی، تحویل فاز به فاز، طراحی دقیق UI/UX و در نظر گرفتن محرمانگی داده ها، فضای برون سپاری را بهبود داده و به شرکت ها کمک کند تا با رویکردی جدید وارد فضای کسب و کار آنلاین شوند. این شرکت خدمات مشاوره کاملاً رایگان هم ارائه می دهد. بنابراین اگر قصد دیجیتال کردن کسب و کار خود به شکل هوشمند را دارید، می توانید به وب سایت شرکت نرم افزاری نوژن مراجعه کنید.

برچسب ها

مطالب مرتبط

گزارش دیجیاتو از دومین رویداد توان تک در نمایشگاه الکامپ ۹۷

مطابق آخرین آمار ۱۱ درصد از جمعیت کشور ما را افراد معلول تشکیل می‌دهند؛ قشری که با درخشش در ورزش و صد البته استارتاپ‌ها ثابت کرده‌اند که بر خلاف دیدگاه عمومی ابدا انسان‌هایی منزوی نیستند و در تمام عرصه‌ها می‌توانند حضوری پویا و فعال در جامعه داشته باشند. رویداد توان تک که سال گذشته برگزار شد... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از غرفه مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر در الکامپ 97

مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر اواخر فروردین ۹۷ به شکل رسمی افتتاح شد و این دو مجموعه بزرگ از همکاری مشترک خود پرده برداشتند. کار این مرکز فناوری حمایت از استارتاپ های ایرانی است، خصوصاً در حوزه هایی مثل آب محیط زیست، بهداشت و سلامت، آموزش و پزشکی. در حقیقت این مرکز تاسیس شده تا آگاهی... ادامه مطلب

جیتکس از الکامپ الگو گرفته است؟

«جیتکس» به عنوان بزرگترین جشنواره کامپیوتر و  ICT در خاورمیانه شناخته می شود و اکنون قدمت آن به ۳۵ سال می رسد. بر اساس آخرین آمار، در سال ۲۰۱۵ این نمایشگاه در مساحتی معادل ۸۴ هزار متر مربع برگزار شد و بیش از ۴۲۰۰ مشارکت کننده از ۱۴۰ کشور جهان در آن حضور داشتند. این... ادامه مطلب

احتمال برگزاری الکامپ سال آینده در شهر آفتاب

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران در نشست خبری خود اعلام کرد که صحبت‌هایی برای هوشمندسازی شهر آفتاب صورت گرفته و احتمال دارد که اگر توافقات صورت بگیرد، نمایشگاه الکامپ سال آینده در این محل برگزار شود. «محمد فرجود» در نشست خبری سازمان فاوای شهرداری تهران در نمایشگاه الکامپ با تاکید بر اینکه هوشمندسازی تهران از اوایل... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از الکام گیمز و غرفه‌های کافه بازار

الکام گیمز امسال پس از مدت‌ها، اولین گردهمایی بازی‌سازان ایرانی در کنار مخاطبان و کاربرانشان به حساب می‌آید. در حالی که رویدادهای متنوعی، نیازهای اساسی بازی‌سازهای ایرانی را هدف قرار داده اما بخش عمده الکام استارز با حمایت شرکت کافه بازار با تمرکز روی رابطه میان مصرف‌کننده و تولیدکننده برگزار می‌شود. بخش عمده‌ای از سالن ۱۰... ادامه مطلب

گفتگو با ناخدای اجرایی ابر آروان در الکامپ ۹۸ [تماشا کنید]

در آخرین روز الکامپ، میان شلوغی‌های سالن اصلی الکام استارز، به غرفه ابر آروان رفتیم تا با «پویا پیرحسین‌لو»، ناخدای اجرایی این استارت‌آپ گفتگو کنیم. آروان در هفته جاری اولین چرخه دریافت درآمد ارزی به شکل آنلاین را پشت سر گذاشته و پیرحسین‌لو در این گفتگو جزییات دریافت درآمد ارزی را تشریح می‌کند. او البته... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x