کنگره آمریکا: فروشگاه های آنلاین باید کشور سازنده محصولات را مشخص کنند

کنگره آمریکا: فروشگاه های آنلاین باید کشور سازنده محصولات را مشخص کنند

کنگره آمریکا: فروشگاه های آنلاین باید کشور سازنده محصولات را مشخص کنند

رونق دوباره فیس اپ که توسط روس ها طراحی شده، نگرانی مقامات آمریکایی را از به یغما رفتن داده های حساس شهروندان این کشور در پی داشته و حالا به دنبال راهی برای کاهش تهدیدات مشابه هستند.

«ریک اسکات»، سناتور جمهوری خواه فلوریدا طرحی را به کنگره ارائه کرده که مارکت های اپ را به ذکر نام کشور مبدا هر اپلیکیشن ملزم می کند. به گفته اسکات هدف از اینکار دور کردن شهروندان آمریکایی از برخی محصولات خاص خارجی است:

در دنیا چندین کشور در پی رقابت با آمریکا هستند ولی ما با خرید محصولات تولید شده در کشورهای رقیب بدون حتی یک ثانیه تفکر پولمان را به جیب آنها می ریزیم.

این طرح که «قانون پرایم» نام دارد، به تمام سایت ها و پلتفرم های فروش محصول اعمال خواهد شد و ظاهرا به صورت ویژه ای آمازون را هدف گرفته است. تمامی این سایت ها باید کشور مبدا را به صورتی کاملا مشخص در جزییات محصول قید کنند.

یکی از بخش های این طرح به صورت مشخص از اپ استور می خواهد ملیت توسعه دهنده اپلیکیشن، ناشر و حتی ملیت کمپانی های مادر را نیز در اختیار کاربر قرار دهند. این اطلاعات توسط خود دولوپر و ناشر ارائه می شود اما در صورت ارائه داده های کذب باید خود را برای جریمه شدن توسط سازمان های امریکایی آماده کنند.

قانون پرایم

این طرح در صورت تصویب از شش ماه دیگر اجرایی خواهد شد و خاطیان هم با جرایم سفت و سخت کمیسیون تجارت فدرال سرو کار پیدا می کنند که مدتی قبل گوگل را به پرداخت جریمه هنگفت ۵ میلیارد دلاری محکوم کرده بود.

مشخص نیست این سازوکار چه میزان کارایی خواهد داشت چون برای مثال قطعات مختلف اغلب گوشی ها از کشورهای متعددی تامین می شود اما تنها به خاطر مونتاژ در چین، به عنوان محصول این کشور به بازار راه پیدا می کنند. بنابرین ممکن است اپلیکیشنی خاص در کشورهای متحد آمریکا توسعه پیدا کند اما اطلاعات را به روسیه یا چین ارسال کند.

اپلیکیشنی نظیر FaceApp هم بیش از آنکه به خاطر روسی بودن نگران کننده باشد، قوانین مبهم آن در مورد حریم خصوصی مساله ساز شده است. در واقع این طرح به جای ملیت توسعه دهنده اپ، باید محل ذخیره سازی داده های حساس کاربران را هدف می گرفت. با این حال برخورد با اپلیکیشن ها مثل یک محصول واقعی نشان دهنده دغدغه روزافزون مقامات و شهروندان در مورد تهدیدات بالقوه آنهاست.

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل