رییس کتابخانه ملی: با کمک فناوری، کتابخانه ملی را به خانه هر ایرانی می آوریم

رییس کتابخانه ملی در آیین اختتامیه رویداد ویتا تاکید کرد که فناوری می تواند فصل جدیدی برای توسعه بازار علوم انسانی به همراه داشته باشد. او همچنین اذعان داشت که آنها قصد دارند هر خانه ایرانی به تمام آرشیو کتابخانه ملی دسترسی داشته باشد.

«اشرف بروجردی» در اختتامیه رویداد ویتا گفت: «جوانان خلاق سرزمین ما می توانند با استفاده از فناوری های روز دنیا، کاری کنند که در هر خانه ایرانی، یک کتابخانه ملی وجود داشته باشد. ما وظیفه داریم به جوانان کمک کنیم تا آنها به فکر ترک وطن نباشند.»

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی باور دارد بازار نوین کسب و کار با استفاده از آخرین تکنولوژی ها میتواند جایگزین رویه های پیشین شود:

«البته صحبت من به این به معنای این نیست که روش های گذشته منسوخ شده یا مطلوب نیست، بلکه به این معناست که آن روش ها در مقطع زمانی خود کارآمد و اثر بخش بوده اما اگر بخواهیم توسعه را مبنای پیشرفت کشور قرار بدهیم، باید با استفاده از فناوری، راه نوینی برای رسیدن به این هدف پیدا کنیم.»

بروجردی با اشاره به دو ابزار دانش و کاربردی کردن دانش تاکید کرد علوم انسانی با کمک این دو عامل وارد فاز جدیدی خواهد شد.

به گفته بروجردی ایران در حوزه علوم انسانی به نگاه‌های نو نیاز دارد:

«نگاه یعنی کاربردی کردن علوم انسانی که می تواند از خلال دانش به دست بیاید. این نگاه یعنی کاربردی کردن علوم انسانی که می تواند از خلال دانش به دست بیاید.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایرانیان، حافظه ملی ایرانیان است و باید با برخورداری از دانش های نوین روز دنیا و ایجاد فضای گفت و گو و تحقیق را ههای جدیدی را باز و دانش جدیدی را تولید کند. این برای ما اثربخش است.»

بروجردی در ادامه گفت: «عرصه ای که قرار است در حوزه لیپتک شکل بگیرد و به عنوان طرح تحول از آن یاد می کنیم، طرحی است که می تواند مبنای عمل ما در آینده برای بهره گیری از خلاقیت های جوانان باشد. جوانانی که سرمایه کشور هستند.»

رییس کتابخانه ملی باور دارد این مجموعه با کمک استارت آپها میتواند کاری کند که هر خانه ایرانی یک کتابخانه ملی داشته باشد.

«بابک زنده دل» مدیر پروژه لیپتک کتابخانه ملی نیز درخصوص شکل گیری این رویداد و به نتیجه رسیدن آن گفت:

«تابستان سال گذشته جرقه های ویتا در ذهن ما شکل گرفت وجلسات متعددی را برگار کردیم. شاید حدود هزار نفر ساعت کار کارشناسی اتفاف افتاد تا به این برسیم که این رویداد را انجام دهیم.»

به گفته زنده دل ۶۳ درصد و ۳۷ درصدشرکت کنندگان رویداد به ترتیب مردان و زنان تشکیل می دهند:

«افراد حاضر در رویداد اغلب فارغ التحصیل تخصصی هوش مصنوعی و بیگ دیتا هستند که سابقه خوبی در این حوزه داشتند. کسب و کار، علم اطلاعات و هوش مصنوعی و داده موضوعات مهمی بود که در این رویداد به آن پرداخته شد »

در پایان این مراسم تفاهم نامه‌ای برای ایجاد و راه اندازی مرکز نوآوری و تشابدهی فناوری های حوزه کتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال ما بین معاونت علمی ریاست جمهوری ایران و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به امضا رسید.

برچسب ها

مطالب مرتبط

شناسایی راننده‌های متخلف با هوش مصنوعی برای اولین بار

استرالیا نخستین کشوری است که برای شناسایی راننده های متخلف به استفاده از هوش مصنوعی روی آورده است.استفاده از موبایل هنگام رانندگی یکی از تخلفات عمده رانندگان است اما روش های چندانی برای مقابله با آن وجود ندارد. این تخلف را نمی توان با دوربین های تشخیص سرعت ثبت کرد و اغلب راننده ها پس از... ادامه مطلب

طراحان بازی «کارت علیه بشریت» به جنگ هوش مصنوعی رفتند

طراحان بازی محبوب «کارت علیه بشریت» بلک فرایدی را به تلاش برای اثبات برتری خود بر هوش مصنوعی در زمینه نوشتن کمدی اختصاص دارند.کارت علیه بشریت که به عنوان یک بازی گروهی برای آدم های بد خود را معرفی می کند، از تعدادی کارت سیاه و سفید تشکیل شده است. کارت های مشکی سوالات هستند... ادامه مطلب

مشاغل خدمات دولتی در اندونزی جای خود را به هوش مصنوعی می دهند

جوکو ویدودو رئیس جمهور اندونزی روز گذشته به سازمان های دولتی این کشور دستور داد که در سال ۲۰۲۰ دو رده خدمات عمومی را حذف کرده و آنها را با هوش مصنوعی جایگزین نمایند تا مسیر برای سرمایه گذاری در این بخش ها هموار گردد.ویدودو این اظهارات را در راستای عمل به برنامه دوم خود... ادامه مطلب

هوش مصنوعی جدیدی که حرکات چهره را در تصویر هر فردی تغییر می دهد

تصور کنید میتوانستید خصوصیات چهره یک شخصیت تاریخی، سیاستمدار و یا مدیرعامل را به شکلی واقعی دستکاری کنید و برای این منظور صرفا به یک وبکم و عکس از شخص مورد نظر نیاز داشتید. پژوهشگران یک شرکت تحقیقاتی کره ای به نام Hyperconnect با کمک تکنیک های پیشرفته یادگیری ماشینی ابزاری به نام MarioNETte ساخته اند که دقیقا... ادامه مطلب

قهرمان سابق بازی تخته گو در اعتراض به شکست ناپذیری هوش مصنوعی بازنشسته شد

«لی سه-دال» (Lee Se-dol)، قهرمان کره ای بازی تخته گو، در اعتراض به پیشرفت هوش مصنوعی از مسابقات حرفه ای کناره گیری کرد.«سه-دال» در گفتگو با آژانس خبری Yonhap در مورد علت بازنشستگی خود می گوید:«پس از ورود هوش مصنوعی به بازی گو، متوجه شدم دیگر نمی توانم حتی با تمرینات دیوانه وار به مقام... ادامه مطلب

ماشین خودران نحوه رفتار در برابر رانندگان خودخواه را می‌آموزد

ماشین های خودران در حال فراگیر شدن هستند و در اکثر کشورهای پیش‌رفته، شاهد حضور آن‌ها در خیابان‌ها هستیم. اما همواره مشکلاتی در رابطه با این ماشین‌ها وجود داشته است که استفاده از آن‌ها را کمی به تعویق می‌اندازد. یکی از این مشکلات، غیر قابل پیش‌بینی بودن رانندگان برای هوش مصنوعی این ماشین‌هاست که محققین... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟