رییس کتابخانه ملی: با کمک فناوری، کتابخانه ملی را به خانه هر ایرانی می آوریم

رییس کتابخانه ملی در آیین اختتامیه رویداد ویتا تاکید کرد که فناوری می تواند فصل جدیدی برای توسعه بازار علوم انسانی به همراه داشته باشد. او همچنین اذعان داشت که آنها قصد دارند هر خانه ایرانی به تمام آرشیو کتابخانه ملی دسترسی داشته باشد.

«اشرف بروجردی» در اختتامیه رویداد ویتا گفت: «جوانان خلاق سرزمین ما می توانند با استفاده از فناوری های روز دنیا، کاری کنند که در هر خانه ایرانی، یک کتابخانه ملی وجود داشته باشد. ما وظیفه داریم به جوانان کمک کنیم تا آنها به فکر ترک وطن نباشند.»

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی باور دارد بازار نوین کسب و کار با استفاده از آخرین تکنولوژی ها میتواند جایگزین رویه های پیشین شود:

«البته صحبت من به این به معنای این نیست که روش های گذشته منسوخ شده یا مطلوب نیست، بلکه به این معناست که آن روش ها در مقطع زمانی خود کارآمد و اثر بخش بوده اما اگر بخواهیم توسعه را مبنای پیشرفت کشور قرار بدهیم، باید با استفاده از فناوری، راه نوینی برای رسیدن به این هدف پیدا کنیم.»

بروجردی با اشاره به دو ابزار دانش و کاربردی کردن دانش تاکید کرد علوم انسانی با کمک این دو عامل وارد فاز جدیدی خواهد شد.

به گفته بروجردی ایران در حوزه علوم انسانی به نگاه‌های نو نیاز دارد:

«نگاه یعنی کاربردی کردن علوم انسانی که می تواند از خلال دانش به دست بیاید. این نگاه یعنی کاربردی کردن علوم انسانی که می تواند از خلال دانش به دست بیاید.

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایرانیان، حافظه ملی ایرانیان است و باید با برخورداری از دانش های نوین روز دنیا و ایجاد فضای گفت و گو و تحقیق را ههای جدیدی را باز و دانش جدیدی را تولید کند. این برای ما اثربخش است.»

بروجردی در ادامه گفت: «عرصه ای که قرار است در حوزه لیپتک شکل بگیرد و به عنوان طرح تحول از آن یاد می کنیم، طرحی است که می تواند مبنای عمل ما در آینده برای بهره گیری از خلاقیت های جوانان باشد. جوانانی که سرمایه کشور هستند.»

رییس کتابخانه ملی باور دارد این مجموعه با کمک استارت آپها میتواند کاری کند که هر خانه ایرانی یک کتابخانه ملی داشته باشد.

«بابک زنده دل» مدیر پروژه لیپتک کتابخانه ملی نیز درخصوص شکل گیری این رویداد و به نتیجه رسیدن آن گفت:

«تابستان سال گذشته جرقه های ویتا در ذهن ما شکل گرفت وجلسات متعددی را برگار کردیم. شاید حدود هزار نفر ساعت کار کارشناسی اتفاف افتاد تا به این برسیم که این رویداد را انجام دهیم.»

به گفته زنده دل ۶۳ درصد و ۳۷ درصدشرکت کنندگان رویداد به ترتیب مردان و زنان تشکیل می دهند:

«افراد حاضر در رویداد اغلب فارغ التحصیل تخصصی هوش مصنوعی و بیگ دیتا هستند که سابقه خوبی در این حوزه داشتند. کسب و کار، علم اطلاعات و هوش مصنوعی و داده موضوعات مهمی بود که در این رویداد به آن پرداخته شد »

در پایان این مراسم تفاهم نامه‌ای برای ایجاد و راه اندازی مرکز نوآوری و تشابدهی فناوری های حوزه کتابداری، اسناد و محتوای دیجیتال ما بین معاونت علمی ریاست جمهوری ایران و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به امضا رسید.

مطالب مرتبط

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

وزارت ارتباطات برای برخورد با اپراتورها اختیارات بیشتری از دولت می‌گیرد

وزیر ارتباطات پس از یک غیبت طولانی در شبکه‌های اجتماعی امروز در گفتگویی با صداوسیما از آخرین وضعیت پیگیری افزایش قیمت بسته‌های اینترنت موبایل گفت.امروز ۱۳ مرداد ماه درست یک ماه از افزایش قیمت و حذف برخی از بسته‌های دو اپراتور همراه اول و ایرانسل (در اپلیکیشن‌ها و نه سایت این اپراتورها) می‌گذرد و با وجود... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟